تدابیر امنیتی در مسکو پیش از تظاهرات حامیان الکسی ناوالنی

به گزارش یادداشت سریع، مقام های روسیه برای مقابله با تظاهرات حامیان آلکسی ناوالنی، معترض روسی در زندان، ایستگاه های مترو در مسکو پایتخت را بسته اند و رفت وآمد در شهر را زیر نظر دارند.

تدابیر امنیتی در مسکو پیش از تظاهرات حامیان الکسی ناوالنی

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

هفته گذشته یکشنبه هزاران نفر در سراسر روسیه در اعتراض به دستگیری ناوالنی، از رهبران مخالفان و منتقد ولادیمیر پوتین، تظاهرات کردند و قرار است امروز هم تجمعاتی انجام گردد.

بسیاری از رستوران ها و مغازه ها در مرکز مسکو بسته شده و رفت وآمد در این منطقه هم ممنوع است.

در جریان تظاهرات یکشنبه گذشته بیش از 4000 نفر بازداشت شدند و تا شب گذشته هم بازداشت ها برای جلوگیری از شکل گیری تظاهرات امروز ادامه داشته است.

انتظار می رود با وجود هشدارهای پلیس امروز یکشنبه، 31 ژانویه، هم معترضان تجمع نمایند. دمای هوا در مسکو زیر صفر است اما هفته گذشته هم با وجود سرمای هوا معترضان به خیابان آمده بودند.

در تظاهرات امروز که به ترتیب زمانی از شرق دور روسیه شروع شده تا به امروز در این مناطق و سیبری 250 تن بازداشت شده اند.

بسیاری از فعالان نزدیک به ناوالنی بازداشت شده اند و برخی دیگر هم از جمله برادرش و ماریا آلیوخینا، فعال شناخته شده، در بازداشت خانگی هستند.

ناوالنی که با سم اعصاب مسموم شده و در آلمان تحت درمان بود، 17 ژانویه بعد از بازگشت به روسیه بازداشت شد.

اتهام ناوالنی این است که در زمان تعلیق حکمی که دادگاه برای او به اتهام فساد صادر نموده، به طور مرتب موقعیت خود را به پلیس گزارش نداده است.

آلکسی ناوالنی بازداشتش را غیرقانونی می داند و می گوید مقام ها در جریان بوده اند که او به خاطر مسمومیت با سم اعصاب نوویچوک از ماه اوت در آلمان تحت درمان بوده است.

با بازداشت هزاران نفر در مسکو از هفته گذشته، گزارش شده که زندان ها جای کافی ندارند.

دیشب سرگئی اسمیرنوف، سردبیر یکی از وبسایت های حقوق بشری در روسیه هم بازداشت شد. فیلمی از او پخش شده که نشان می دهد او هنگام خروج از خانه برای پیاده روی با پسرش توسط پلیس بازداشت می گردد. اتهام او شرکت در تظاهرات هفته پیش است. روزنامه نگاران بازداشت او را محکوم نموده اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که امروز هفت ایستگاه در مرکز شهر مسکو بسته است و ماموران مانع رفت و آمد رهگذران در مرکز شهر می شوند.

چرا این تظاهرات متفاوت است؟

تجمعات ضد دولتی 23 ژانویه در روسیه، بزرگترین تظاهرات سال های اخیر بود و علاوه بر ابعادش، نه تنها در مراکز کلان شهرهای مسکو و سن پترزبورگ -که معمولا محل برگزاری این گونه تظاهرات است-صورت گرفت بلکه سراسر روسیه شاهد چنین تظاهراتی بود.

طبق محاسبه بخش روسی بی بی سی در بیش از 120 شهر روسیه مردم در این تجمعات شرکت داشتند.

ماهیت و خصوصیات این تظاهرات هم مهم است: محور تظاهرات یک هدف کاملا شناخته شده است- آلکسی ناوالنی- شخصی که مستقیما ولادیمیر پوتین را به چالش کشیده و از این که او و متحدان نزدیکش را به سوء استفاده از قدرت متهم کند، بیم ندارد.

در طول چند سال اخیر او در سراسر روسیه شبکه ای از طرفدارانش به وجود آورده که در انتخابات محلی شرکت می نمایند، در باره مسائل محلی کمپین نموده و ترتیب برگزاری تظاهرات را می دهند. این چیزی است که سبب شده کرملین او را یک تهدید ویژه بداند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1640

به "تدابیر امنیتی در مسکو پیش از تظاهرات حامیان الکسی ناوالنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدابیر امنیتی در مسکو پیش از تظاهرات حامیان الکسی ناوالنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید