تور ارزان روسیه: ایجاد بازار بزرگ صادراتی با تامین زیر ساخت های صادرات به روسیه، کشتی و کامیون یخچال دار نداریم

به گزارش یادداشت سریع، نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: افزایش پست های گمرکی غرب دریای خزر که از جهت ترانزیت کریدور شمال به جنوب از آذربایجان می گذرد خواسته اصلی تجار است، چرا که به علت برودت هوا کامیون ها در صف های طولانی منتظر عبور می مانند.

تور ارزان روسیه: ایجاد بازار بزرگ صادراتی با تامین زیر ساخت های صادرات به روسیه، کشتی و کامیون یخچال دار نداریم

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

گروه اقتصادی خبرنگاران، سید ابراهیم رئیسی به دعوت همتای روسی خود دومین و آخرین روز سفر خود به روسیه را پشت سر می گذارد. در این سفر موضوعات مختلفی بین مسوولان دو کشور در راستای افزایش همکاری ها بخصوص در مباحث اقتصادی رد وبدل می گردد که ماحصل آن انعقاد قرار دادی بیست ساله بین دو کشور است. نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه در تبادل نظر با دانشجو اهم خواسته های فعالین اقتصادی از دولت در این ملاقات را بر شمرده است.

کامبیز میرکریمی؛ نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در تبادل نظر با دانشجو در مورد اهمیت سفر آقای رئیسی به روسیه و افزایش همکاری های فی مابین دو کشور گفت: افزایش ارتباط تجاری و بازرگانی ایران و روسیه موضوع مهمی است که قطعا در دستور کار تیم همراه رئیس جمهور در سفر دو روزه به مسکو قرار می گیرد. حجم روابط ایران و روسیه از زمانی که معاهده تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به امضاء رسید فرایند رو به رشدی داشته است. بی شک نیازمند افزایش جهش های صادراتی هستیم که در چند سال گذشته در فرایند تجاری و بازرگانی بین ایران و روسیه رخ داده است.

وی در این باره خاطر نشان کرد: سال 98 شاهد جهش تجاری در حدود 283 میلیون دلار صادرات به روسیه بودیم. این رقم خوشبختانه در سال 99 به بیش از 457 میلیون دلار در سال رسیده است. کاهش فرایند تجاری بین ایران و روسیه بعد از شیوع ویروس کرونا با بسته شدن مرز ها و رکودی که در سطح بین المللی رخ داد، مانع بزرگی در برابر رشد صادرات ایران به روسیه شد، در حالی که اگر بیماری کرونا شیوع نمی یافت قطعا قدم های بلند تری برای افزایش رشد صادرات ایران به روسیه برداشته می شد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه خاطر نشان کرد: خوشبختانه فرایند صادرات ایران به روسیه در 9 ماه گذشته حدود 29 درصد افزایش داشته است، انتظار می رود تا خاتمه سال جاری رکورد خوبی در امر صادرات به روسیه داشته باشیم.

این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه علی رغم فرایند رو به رشد صادرات به روسیه این رقم بسیار ناچیز است گفت: انتظار می رود دولت محترم در بازگشت به ایران بستر های لازم را برای استفاده حداکثری از بازار های مختلف روسیه برای ایران فراهم کند. رقم های صادراتی ایران در برابر 230 تا 270 میلیارد دلار واردات سالیانه روسیه عددی محسوب نمی گردد. بدین منظور انتظار می رود دولت با تامین و تهیه زیر ساخت های لازم در این موضوع زمینه افزایش صادرات ایران به روسیه را ایجاد کند. در شرایطی که مرز های روسیه به روی صادرات ایران باز است و ویزای تجاری این کشور به راحتی صادرمی گردد هر گونه کم کاری در افزایش صادرات، نشان دهنده بی عملی وعدم استفاده از ظرفیت ایجاد شده است.

کامبیز میرکریمی دراین باره خاطر نشان کرد: انتظارمی رود دولت محترم با توجه به اهمیت افزایش ارتباطات تجاری و بازرگانی با روسیه مانع صدورهر گونه بخش نامه ای که در جهت صادرات کارشکنی می نماید، گردد.

وی تاکید نمود: افزایش پست های گمرکی غرب دریای خزر که از جهت ترانزیت کریدور شمال به جنوب از آذربایجان می گذرد خواسته اصلی تجار است، چرا که به علت برودت هوا کامیون ها در صف های طولانی منتظر عبور می مانند و فشار های زیادی را تحمل می نمایند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه تاکید نمود: سرمایه گذاری روی خطوط کشتیرانی و کشتی هایی که در این جهت تردد می نمایند بسیار حائز اهمیت است. بعضی از کشتی ها مناسب حمل کالا های روسی اعم از چوب، آهن و فلزات هستند، اما مناسب حمل کالا های فساد پذیر ایران نیستند، لذا دولت باید در خرید کشتی ها و کامیون های یخچال دار سرمایه گذاری کند.

وی درادامه تاکید نمود: فعالان اقتصادی انتظار دارند در موضوع اعتبارات بانک های روسی با بانک های ایرانی، شرایط اعطای اعتبارات اقتصادی برای تجارت و بازرگانی بهتر گردد، هر چند این موضوع، اولویت اول ما برای تجارت کالا نیست، چرا که تامین زیر ساخت های جاده ای و سایر همکاری های فنی بین سازمان های بهداشتی-نظارتی دو کشور بسیار حائز اهمیت است.

میرکریمی اضافه نمود: دولت می بایست سازمان جهاد کشاورزی دامپزشکی، غذا و دارو سازمان قرنطینه و حفظ نباتات را نسبت به اهمیت موضوع صادرات به روسیه و از دست ندادن این بازار با عدم اتفاقاتی مثل دفع نکردن سموم دفع آفاتی فلفل دلمه ای توجیه کند. از این نظر توقع داریم دولت و سازمان های ذی ربط در راستای افزایش صادرات علاوه بر عدم تحمیل شوک به بخش خصوصی، با حمایت هایی که از تجار وفعالان اقتصادی به عمل می آورند همکاری قابل توجهی در افزایش رشد صادراتی و تجاری ایران با روسیه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2182

به "تور ارزان روسیه: ایجاد بازار بزرگ صادراتی با تامین زیر ساخت های صادرات به روسیه، کشتی و کامیون یخچال دار نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان روسیه: ایجاد بازار بزرگ صادراتی با تامین زیر ساخت های صادرات به روسیه، کشتی و کامیون یخچال دار نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید