افت 32 هزار واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز

به گزارش یادداشت سریع، شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز در یک فرایند کاهشی 32 هزار و 417 واحد کاهش یافت.

افت 32 هزار واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند کاهشی در پایان معاملات با افت 32 هزار و 417 واحد به رقم یک میلیون و 173 هزار و 50 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن امروز 4 هزار و 402 واحد افت کرده و به رقم 423 هزار و 162 واحد رسید.

معامله گران امروز بیش از 8.7 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب بیش از یک میلیون نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 584 میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 15 هزار و 392 میلیارد تومان رسید را هم در نظر بگیریم، ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به حدود 24 هزار میلیارد تومان می رسد.

همچنین ارزش روز بازار در بورس تهران بیش از 4 میلیون و 664 هزار میلیارد تومان رسید و ارزش روز فرابورس به یک میلیون و 190 هزار میلیارد تومان رسید در حالیکه ارزش این دو بازار در روزهای رونق به نزدیک 7 میلیون میلیارد تومان رسیده بود.

امروز همه شاخص های بورس قرمز بودند که نشان از کاهش شاخص ها دارد به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی-ارزشی 2.6 درصد افت کردند و شاخص کل و شاخص قیمت در معیار هم وزن یک درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور 2 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 3.1 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 2.1 درصد کاهش یافت.

بر اثر ریزش شاخص بورس تهران، ارزش واحدهای سرمایه گذاری پالایش یکم که در روز عرضه 10 هزار تومان بود، با کاهش پیاپی روبرو شده و امروز به حدود 30 درصد زیر قیمت رسیده و هر واحد آن 7701 تومان شده است.

امروز نمادهایی که قبلاً شاخص ساز بودند همگی قرمزپوش بودند و بیشترین اثر کاهشی در بورس را نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، شستا، ملی مس، گل گهر، چادرملو و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین را بر عهده داشتند.

نمادهای پرتراکنش شامل دارویی برکت، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، سایپا، زر ماکارون، کاشی الوند ، ایران خودرو و لیزینگ پارسیان بودند.

در فرابورس ایران امروز گرچه عرضه اولیه سهام ذغال سنگ ایران به میزان 10 درصد از کل سهام و تعداد 200 میلیون سهم عرضه شد اما در عین حال امروز شاخص کل فرابورس هم کاهشی بود به گونه ای که در پایان معاملات با کاهش 234 واحد به رقم 17 هزار و 434 واحد رسید.

معامله گران فرابورس امروز بیش از 2.3 میلیارد سهام در فرابورس در قالب 634 هزار نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 392 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه، آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، صباتأمین، ذوب آهن، صنعتی مینو و فولاد هرمزگان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

نمادهای پرتراکنش شامل سپیدار سیستم آسیا، چوب خزر کاسپین، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، پتروشیمی ارومیه، توسعه و عمران استان کرمان، سرمایه گذاری میراث فرهنگی و برق و انرژی پیوند گستر پارس بودند.

امروز گرچه عرضه اولیه 10 درصد سهام ذغال سنگ طبس در فرابورس انجام شد، اما باز هم ریزش بازار را شاهد بودیم، البته عدد 24 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس نشان می دهد، افراد حرفه ای و شرکت های حقوقی به جمع آوری سهام ارزنده در بازار اقدام می کنند.

بنابراین به همه سهامداران توصیه می شود سهام خود را حتی الامکان با زیان نفروشند و سرمایه گذاری در بازار از محل پس اندازهایی صورت گیرد که حداقل 6 ماه به آن نیاز نداشته باشند تا مجبور نشوند سرمایه های خود را با زیان بفروشند.

سرمایه گذاری در بورس و فرابورس همراه با نوسان و سود و زیان است و کسانی سود می برند که برای خود استراتژی طراحی کرده و همچنین سهام ارزان و سهام شرکت های بنیادی خریداری کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1657

به "افت 32 هزار واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 32 هزار واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید