ابتلای یک هزار و 600 نفر از کارکنان علوم پزشکی به کرونا، ساخت بیمارستان نمازی 2 اولویت جدی در حوزه سلامت

به گزارش یادداشت سریع، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت:در بحران بیماری کووید 19 بیش از هزار و 600 نیروی شاغل در مجموعه دانشگاه به کرونا مبتلا شدند.

ابتلای یک هزار و 600 نفر از کارکنان علوم پزشکی به کرونا، ساخت بیمارستان نمازی 2 اولویت جدی در حوزه سلامت

به گزارش از ، مهرداد شریفی با اعلام دستاورد های دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حوزه توسعه مدیریت و منابع به مناسبت هفته دولت از راه اندازی بیش از هزار و 500 تخت و 15 مرکز درمانی و بیمارستانی در هفت سال گذشته در شیراز و استان فارس اطلاع داد و گفت: 13 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیز در این مدت در شیراز و شهرستان های استان راه اندازی و به بهره برداری رسیده است.

او با تاکید بر اینکه تامین منابع یاد شده در تامین سلامت جامعه نیز بسیار موثر است، افزود: یکی از عوامل تاثیرگذار در موفقیت های دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای مدیریت بحران بیماری کرونا نظیر داشتن کمترین آمار مرگ و میر جمعیت تحت پوشش و انجام بیشترین آزمایش و نمونه گیری کرونا نسبت به دانشگاه های علوم پزشکی دیگر در کشور، تامین منابع انسانی و تجهیزات بهداشتی و درمانی در این بحران بوده است.

شریفی با اشاره به اینکه در این بحران بیش از هزار و 600 نیروی شاغل در مجموعه دانشگاه به کرونا مبتلا شدند، ادامه داد: با کوشش این نیرو ها و دیگر اعضای خانواده دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کمترین آمار ابتلا نسبت به آمار مبتلایان و فوتی های دیگر دانشگاه های علوم پزشکی در کشور را داشتیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه آمار یاد شده و موفقیت مجموعه سلامت فارس را نشان دهنده کوشش، حمایت و پشتیبانی تیم مدیریت بیماری کرونا در دانشگاه، کیفیت خدمات درمانی بالا در مراکز بهداشت و درمان و بیمارستان های استان، منابع، تجهیزات و ملزومات پزشکی روزآمد، کوشش و ارایه بهترین خدمات سلامت از سوی کارکنان، اساتید و پزشکان متخصص و مجرب دانشگاه دانست.

شریفی انجام روزانه آزمایش های تشخیصی متعدد، غربالگری اولیه گروه های هدف، جداکردن افراد پُرخطر و مبتلا از افراد عادی در بیمارستان ها و مراکز درمانی، جدا کردن بیمار مشکوک و مبتلا در بیمارستان ها، ارایه خدمات ویژه به موارد مشکوک و مبتلا در مراکز خدمات سلامت 16 ساعته در شیراز و شهرستان های استان، کاهش شانس انتقال بیماری در بیمارستان ها و مراکز خدمات سلامت به مردم را از دیگر موفقیت های دانشگاه در مدیریت این بحران برشمرد.

او با اعلام اینکه تمامی تخت های مراقبت های ویژه در بخش های ICU، NICU و CCU در شیراز پیش از انقلاب 10 تخت بوده است، گفت: خوشبختانه در طول سال های پس از انقلاب اقدامات بسیار مهمی در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته و از هفت سال گذشته تا کنون، بیش از 360 تخت ویژه در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه شده است؛ به کمک تخت های ویژه بیمارستانی علاوه بر ارتقای خدمت رسانی به بیماران بدحال، میزان مرگ و میر و نوزادان نارس کاهش یافته و جان بیماران، به ویژه مصدومان سوانح ترفیکی که اغلب از گروه سنی جوانان و با میانگین سنی 26 سال بوده اند، نجات یافته است.

شریفی با اشاره به تجهیز بیمارستان های قطب استان مانند شهرستان های مرودشت، فیروزآباد و آباده به تخت های مراقبت های ویژه برای کاهش احتیاج اعزام بیماران بدحال به شیراز، این امر را موجب کاهش هزینه های مردم به ویژه خانواده بیمار و مجموعه سلامت دانست.

او با اعلام راه اندازی بیش از هزار و 500 تخت و 15 مرکز درمانی و بیمارستانی در هفت سال گذشته در شیراز و استان فارس، افزود: 13 کلینیک تخصصی و فوق تخصصی در شیراز و شهرستان های استان نیز راه اندازی و به بهره برداری رسیده است؛ همچنین با کوشش مجموعه سلامت فارس، در دورترین شهر و منطقه استان نسبت به شیراز نیز، تمامی خدمات تخصصی و فوق تخصصی بهداشت و درمان به مراجعان ارایه می گردد.

به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز، راه اندازی و تامین و تجهیز منابع در سطح استان برای انجام مراحل تشخیصی و غربالگری سرطان زودرس دیگر کوشش دانشگاه با هدف افزایش دسترسی عمومی به خدمات سلامت و توسعه امکان پیشگیری و درمان به موقع بوده است.

شریفی کوشش برای ارتقای سطح رضایتمندی مردم از بخش های اورژانس را دیگر ماموریت دانشگاه برشمرد که در این راستا، 12 هزار و 960 مترمربع فضا به مراکز درمانی و بیمارستان های استان اضافه شد.

او ادامه داد: در طول 7 سال گذشته و در راستای اقدامات صورت گرفته در اورژانس پیش بیمارستانی در استان نیز، 41 پایگاه اورژانس به مدار درمان اضافه و نیروی انسانی، تجهیزات و ملزومات پزشکی و همچنین آمبولانس های پیشرفته و روزآمد تامین شده است.

شریفی اضافه نموده شدن 42 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، 270 خانه بهداشت، 89 خانه پزشک، 8 مرکز غربالگری و تشخیص سرطان، دریافت مجوز و تشکیلات ساختار نیروی انسانی 42 بیمارستان و 8 شبکه بهداشت و درمان جدید با مجوز وزارت بهداشت به مجموعه سلامت فارس را نیز دیگر دستاورد مجموعه سلامت فارس در طی هفت سال گذشته برشمرد.

او در ادامه معرفی کوشش های دانشگاه در توسعه زیرساخت های سلامت استان، به پیگیری برای ساخت بیمارستان هزار و 200 تخته خوابی نمازی2 در شیراز در آینده ای نه چندان دور به عنوان یک اولویت مهم اشاره نمود و گفت: در حوزه ساخت و ساز و توسعه فضای عمرانی در دانشگاه، اولویت با ساخت و توسعه بیمارستان نمازی 2 است؛ همچنین ساخت بیمارستان 700 تخته خوابی در میانرود در سه سال آینده و توسعه بیمارستان شهید دکتر فقیهی نیز در اولویت دستور کار نهاده شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه گفت: بیمارستان جدید شهرستان های مرودشت و نی ریز و همچنین بیمارستان بیماران اعصاب و روان با ظرفیت 250 تخت در شیراز نیز راه اندازی و به ظرفیت حوزه درمان فارس اضافه می گردد.

او از جذب و تامین چهار هزار و 355 نیروی انسانی در هفت سال گذشته و در راستای اشتغال زایی و توسعه چرخه های خدمت رسانی بهداشت و درمان به مردم به ویژه در بحران کرونا اطلاع داد و افزود: 300 عضو هیات علمی نیز به مجموعه آموزش و پژوهش دانشگاه اضافه نموده شدند که در گسترش خدمت رسانی و درمان مردم بسیار موثر بوده است.

شریفی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه 50 درصد از درآمد اختصاصی بیمارستان ها به صورت خودگردان است، گفت: در بحران کرونا این موضوع بسیار تحت تاثیر منفی نهاده شد و در سه ماهه نخست امسال، بیش از 300 میلیارد تومان از درآمدزایی بیمارستان ها کاهش یافت.

این مقام مسوول در دانشگاه همچنین اضافه نموده شدن هزینه های اضافی مستقیم و مرتبط با بحران کرونا به مجموعه دانشگاه در این بحران را دیگر چالش حوزه ساامت فارس در ماه های اخیر مطرح کرد و افزود: مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز از اسفند سال گذشته تا کنون، بیش از 413 میلیارد تومان هزینه اضافی متحمل شده که بیش از 128 میلیارد تومان صرف هزینه های مصرفی و اقلام حفاظت شخصی نظیر ماسک و مواد ضدعفونی کننده و 36 میلیارد تومان نیز برای خرید و راه اندازی تجهیزات و دستگاه های پزشکی مورد احتیاج مانند دستگاه تنفس مصنوعی صرف شده است.

او اظهار کرد: تا به امروز در بحران کرونا به 18 هزار و 392 نفر در بخش بستری عادی و هزار و 2 نفر در بخش بستری مراقبت های ویژه خدمت رسانی شده که بیش از 72 میلیارد تومان هزینه در برداشته است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه همچنین به صرف روزانه نزدیک به 700 میلیون تومان برای حفظ سلامتی کارکنان درگیر با کرونا اشاره نمود و از مردم و نیک اندیشان فارس خواست تا نذورات خود را در ماه محرم برای مقابله با کرونا و تامین سلامت مردم و جامعه اختصاص دهند و مجموعه سلامت فارس را در این راه کمک رسانند.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با تقدیر از خیرین تامین سلامت فارس، یادآور شد: خیرین تامین سلامت فارس همیشه در کنار مجموعه سلامت فارس بودند و در بحران کرونا نزدیک به 13 میلیارد تومان برای تامین ملزومات پزشکی و اقلام مورداحتیاج حفاظت فردی کمک نموده اند.

او همچنین با تقدیر از سازمان های بیمه گر، بیمه سلامت، بیمه تامین اجتماعی و بیمه نیرو های مسلح برای پرداخت مطالبات دانشگاه در سال گذشته، از همکاری و همدلی مردم استان، تمامی دستگاه های اجرایی و همچنین کوشش اساتید، پزشکان، پرستارن، کارکنان اورژانس و تمامی کارکنان بهداشت و درمان درگیر با بحران کرونا برای خدمت رسانی به مردم قدردانی کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1178

به "ابتلای یک هزار و 600 نفر از کارکنان علوم پزشکی به کرونا، ساخت بیمارستان نمازی 2 اولویت جدی در حوزه سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای یک هزار و 600 نفر از کارکنان علوم پزشکی به کرونا، ساخت بیمارستان نمازی 2 اولویت جدی در حوزه سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید