آیا خالکوبی مانع اهدای خون می شود؟

به گزارش یادداشت سریع، ایرنا/ اهدای خون امری پسندیده ای است و به گفته کارشناسان هر واحد خون جان سه بیمار رانجات می دهد، اما این پرسش نیز مطرح است که برای شرکت در این امر چه ملاحظاتی را باید در نظر گرفت.

آیا خالکوبی مانع اهدای خون می شود؟

خالکوبی یا تاتو به عمل ایجاد طرح دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست گفته می شود، این عمل پدیده ای است که در سراسر جهان مشاهده می شود.

شیوه قدیمی خالکوبی، با اندک تفاوت در همه جای ایران یکسان است، ابتدا نقش را با سوزنی بر پوست حک می کردند تا اندکی خون بیاید سپس ماده رنگی را بر این زخم قرار می داده اند تا به تدریج جذب پوست شود. ماده رنگی می توانسته شامل نیل، سرمه، دوده، چراغ، آب تره یا هر رنگ طبیعی ماندگار دیگر به صورت مایع یا جامد باشد که به آن خالکوبی گوشتی می گویند و به خاطر دلایلی از جمله خون آمدن و خطرات بهداشتی را به همراه دارد.

اما در روش جدید خالکوبی با دستگاه توسط دو نوع عمده از ماشین های خالکوبی انجام می شود، دستگاه های آهنربایی که به مگنت یا گان هم مشهورند و دستگاه هایی که درون خود موتور کوچکی دارند، ساز و کار هر دو دستگاه در نهایت باعث حرکت رفت و برگشتی سوزن می شود و معمولا وقتی مردم از واژه تاتو استفاده می کنند به خالکوبی با ماشین اشاره دارند و وقتی از خالکوبی یاد می کنند بیشتر روش قدیمی استفاده از سوزن مد نظر است.

خالکوبی به دلیل شکستن سد دفاعی پوست می تواند سلامتی فرد را تهدید کند، از جمله بیماری های عفونی و بروز حساسیت و اگر وسایل خال کوبی به خوبی ضد عفونی نشوند ممکن است باعث انتقال بیماری هایی همچون ایدز شود.

به همین دلیل است که متخصاصان پوست توصیه می کنند که خالکوبی می تواند عوارض و آسیب هایی را به همراه داشته باشد، این کار را انجام ندهند این کار علاوه بر احتمال انتقال بیماری هایی مانند هپاتیت و ایدز، بروز عفونت های مختلف باکتریایی، ویروسی و قارچی، ایجاد گوشت و بافت اضافی (اسکار کلویید) و بروز حساسیت ها از جمله سرخی و خارش و پوسته ریزی را می تواند به دنبال داشته باشد.

امروزه تب زیبایی در بین جوانان و نوجوانان به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده است و در این میان خالکوبی روی پوست نیز مشتریان خاص خود را که عمدتا نوجوانان و جوانانی از سن 15 تا 25 سال هستند را دارد، افرادی که با وجود اختلالاتی که این کار در هویت فردی شان ایجاد می کند، خود و یا حتی خانواده شان این موضوع را به عنوان یک آسیب اجتماعی قبول ندارند و صرفا آنرا به عنوان یک نوع آرایش پذیرفته اند و رصد فضای مجازی بیانگر این است که این عمل در ایران نیز مورد اقبال برخی جوانان است.

آیا در صورت انجام تاتو می توان خون اهدا کرد؟

سازمان انتقال خون در گزارشی اعلام کرده است: معافیت از اهدای خون به دلیل انجام تاتو دائمی نیست و افراد با سابقه انجام تاتو (خالکوبی)، طب سوزنی، سوراخ کردن گوش، حجامت، الکترولیز یا زالو درمانی با زالو غیرپرورشی 12 ماه از اهدای خون معاف هستند.

افرادی که اهداکننده مستمر (با سابقه حداقل دوبار اهدای خون در سال) خون هستند از انجام تاتو اجتناب می کنند و در این خصوص می توان به ورزشکاران سرشناسی مانند کریستیانورونالدو فوتبالیست پرتغالی که اهداکننده مستمر خون است و به همین دلیل از انجام تاتو صرفنظر کرده است اشاره کرد، دلیل این اعمال معافیت این است که ایجاد تغییرات در فرم طبیعی بدن همواره دارای خطرات بهداشتی است و در میان آنها خالکوبی رایج ترین و پر خطرترین است.

افرادی که اقدام به خالکوبی می کنند در معرض بیماری های قابل انتقال از راه خون هستند و سازمان انتقال خون ایران نیز تا یک سال مانع از ورود این افراد به چرخه اهدای خون می شود، چراکه تمام روش های خالکوبی تهاجمی محسوب شده و طی آن پوست خراشیده و سوراخ و از رنگ هایی همچون جوهر، سرمه، خاکستر یا رنگ های شیمیایی برای ایجاد نقوش استفاده می شود.

انتقال خون تاکید کرده است: به دلیل خطراتی مانند رنگ های غیر بهداشتی، سوزن های تاریخ مصرف گذشته یا تجهیزاتی که در شرایط غیر استریل نگهداری شده اند و اینکه عمده این اعمال در مراکز غیراستاندارد انجام می شود تاتو عملی با میزان خطر بالا از منظر ابتلا به بیماری های قابل سرایت از راه خون تلقی می شود.

سازمان انتقال خون ایران برای اهدای خون افرادی با سابقه انجام اعمال زیبایی مانند تزریق بوتاکس، کاشت مو، لیزر درمانی و عمل PRP با استفاده از خون خودی در صورتی که در مراکز بهداشتی درمانی دارای مجوز و با استفاده از وسایل استریل و یکبار مصرف اجرا شده باشد، منعی ایجاد نکرده است و فرد پس از بهبود زخم و در صورت عدم وجود هرگونه عفونت امکان اهدای خون را خواهد داشت.

در ادامه این گزارش تصریح شده است: معافیت زالودرمانی نیز با توجه به اینکه زالو می تواند به صورت بالقوه حامل ویروس های قابل انتقال از طریق خون باشد تعریف شده است، انتقال خون، عدم استفاده قبلی از زالو، منبع تهیه زالو و همچنین محلی که زالو درمانی در آن اجرا شده است را در میزان اعمال معافیت توسط پزشک بخش اهداکنندگان خون حائز اهمیت می داند.

همچنین تاکید شده است: ویروس هپاتیت C می تواند در خون خشک شده به مدت 3 ماه و ویروس هپاتیت B در دمای منفی 20 درجه تا 15 سال و در دمای اتاق تا 6 ماه زنده بماند و این آمار نشان از وجود خطرات بالقوه ای در انجام تاتو دارد.

امروزه واژه هایی به نام میکروپگمنتیشن، میکروبلدینگ و پیرسینگ نیز در کنار تاتو به گوش می رسد که همه این موارد نیز با توجه به تشابه اجرای آنها روی پوست با اعمال معافیت از اهدای خون همراه است.

شرایط اهدای خون

- حداقل سن 18 سال تمام و حداکثر 60 سال (اهداکنندگان مستمر تا 65) است و حداقل وزن 50 کیلوگرم.

- فواصل اهدا خون هر 8 هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال برای آقایان از 4 بار و برای خانم ها از 3بار تجاوز نکند.

- همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است).

درصورت وجود سابقه موارد زیر حتما پزشک انتقال خون را در جریان قرار دهید: آلرژی ها: تب یونجه ، مصرف دارو، سابقه بیماریهای قلبی و عروقی ـ ریوی ـ کلیوی ـ کبدی، سابقه تزریق خون و فرآورده های آن، سابقه غش ـ صرع ـ تشنج، سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی، سابقه اعمال جراحی،سابقه رفتارهای پر خطر (تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده)، سابقه خالکوبی ـ حجامت ـ تاتو، سابقه زردی یا یرقان در خود و خانواده و مسافرت به مناطق آندمیک مالاریا.

منبع: همگردی
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1634

به "آیا خالکوبی مانع اهدای خون می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خالکوبی مانع اهدای خون می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید