آلودگی هوا کرونا را کشنده تر می کند، شیر و ماست مصرف کنید

به گزارش یادداشت سریع، خبرنگاران/البرز معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز نسبت به خطرات آلودگی هوا هشدار داد و گفت: شهروندان خودداری از فعالیت های شدید بدنی و استعمال دخانیات را جدی گرفته و مصرف شیر و ماست کم چرب و میوه و سبزیجات تازه را در برنامه خود قرار دهند.

آلودگی هوا کرونا را کشنده تر می کند، شیر و ماست مصرف کنید

دکتر شهاب مستوفی در گفت و گو با خبرنگاران، گفت: مطالعات معتبر نشان می دهد به ازای هر 1 میکروگرم بر متر مکعب افزایش آلودگی هوا طی سال های متمادی 11 درصد افزایش مرگ و میر ناشی از کووید-19 می تواند اتفاق بیفتد. زیرا آلودگی هوا باعث افزایش ریسک بیماری های تنفسی می شود و کووید-19 اساسا یک بیماری تنفسی است به همین دلیل افرادی که در مناطق دارای هوای آلوده زندگی می نمایند نسبت به کووید-19 آسیب پذیرتر هستند.

وی افزود: بعد از استنشاق هوای آلوده توسط ریه ها، خطر بیماری های مزمن تنفسی، سرطان ریه، بیماری های مزمن انسدادی، آسم، ذات الریه و ... افزایش می یابد. ذرات معلق موجود در هوا باعث افزایش فشار خون می شود که بر سیستم قلبی، عروقی و دیگر سیستم های بدن اثر می گذارد به همین دلیل بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری کووید-19 در افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند ممکن است کشنده تر باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز برای کاهش اثرات آلودگی هوا و کووید-19 مواردی چون استفاده از ماسک مناسب، شستشوی دست ها، رعایت بهداشت عمومی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم حضور در مکان های شلوغ، اجتناب از تماس نزدیک با افراد، موکول نمودن کارهای اداری، خرید و ... به زمانی که هوا آلوده نیست، کاهش تردد خودروهای شخصی، کاهش استفاده از وسایل نقلیه عمومی، عدم خروج غیرضروری از منزل خصوصا بیماران قلبی عروقی، ریوی، افراد دارای آسم و آلرژی و استفاده نمایندگان از لنزهای چشمی، هنگام آلودگی هوا و ضرورت خروج از منزل حتما از ماسک های مناسب N95، خودداری از فعالیت های شدید بدنی، خودداری از استعمال دخانیات (سیگار و قلیان)، مصرف شیر و ماست کم چرب و میوه و سبزیجات تازه، استحمام و شستشوی کامل بدن و لباس ها پس از هر بار خروج از منزل به دلیل جذب ذرات ریز ناشی از آلودگی هوا روی بدن را توصیه کرد.

مستوفی گفت: شهروندان در صورت مواجهه با تنگی نفس و هرگونه ناراحتی قلبی عروقی، سریعاً به نزدیک ترین مرکز بهداشتی درمانی یا بیمارستان مراجعه نمایند.

وی به عموم و ادارات هم مواردی چون جلوگیری از آتش زدن هرگونه پسماند، پلاستیک یا سوزاندن چوب، سوزاندن مزارع و فضولات حیوانی، جلب همکاری و مشارکت عمومی در عدم انجام فعالیت های عمرانی را توصیه کرد و گفت: کارکنانی که به واسطه شغل در معرض آلودگی هوا قرار دارند (کارکنان خدمات شهری، پلیس راهنمایی و رانندگی و ...) حتما از تجهیزات حفاظت فردی خصوصا ماسک مناسب استفاده نمایند. کارفرمایان موظف به در اختیار قرار دادن این تجهیزات به کارکنان خود هستند.

وی در پایان خواستار ایجاد محدودیت تردد خودروهای شخصی در شهرهای آلوده شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1544

به "آلودگی هوا کرونا را کشنده تر می کند، شیر و ماست مصرف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا کرونا را کشنده تر می کند، شیر و ماست مصرف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید