6 پیشنهاد برای سفر در شهریور

به گزارش یادداشت سریع، شهریور آخرین فرصت سفر در تابستان است. هوا کم کم رو به سردی می رود و دیگر نمی گردد به خیلی از مناطق مثل قبل سفر کرد. جاهایی هم هستند که در این ماه خنک تر و خوش آب وهواتر از مواقع دیگرند. در این نوشته بهترین مکان مسافرت در شهریور را معرفی نموده ایم.

6 پیشنهاد برای سفر در شهریور

اورامان

برخی مناطق هستند که با رسیدن فصل سرما، صعب العبور می شوند و دیگر نمی توان به این راحتی ها به سمت شان رفت، روستای اورامان کردستان یکی از این جاهاست. اورامان در سروآباد، یکی از شهرستان های استان کردستان واقع شده.

فاصله سروآباد تا سنندج، مرکز استان 93 کیلومتر است و با نزدیک ترین شهر یعنی مریوان 75 کیلومتر فاصله دارد. اورامان در جنوب شرقی مریوان واقع شده است و از طریق جاده خاکی به آن وصل می گردد. جاده رسیدن به اورمان پیچ در پیچ است و از بین تپه های سرسبز می گذرد(اگر در بهار به آن سفر کنیم).

خانه های این منطقه مثل خانه بیشتر روستاهای اینجا پلکانی ست و همین موضوع به اضافه رود سیروان و ترکیب رنگ های سبز و آبی و خاکستری منحصربه فردش نموده.

جهت دسترسی: برای رسیدن به اورامانات از تهران باید وارد اتوبان ساوه به همدان شویم. با گذشتن از همدان به سنندج می رسیم. در سنندج باید جهت را به سمت مریوان ادامه بدهیم. بعد از 15 کیلومتر، خروجی نودشه و پاوه را باید برویم. بعد از حدود 35 کیلومتر، خروجی جاده اورامان را می بینیم. 10 کیلومتر دیگر که جلو برویم، به روستای اورامان می رسیم.

کندوان

کندوان، روستایی صخره ایست که در فصل سرما نمی توان به آن سفر کرد. بر طبق منابع، قدمت کندوان 7 هزار سال است و از آنجا که خانه هایش شبیه کندوی عسل است به کندوان معروف شده. این روستا شبیه روستای میمند کرمان است، روستایی که با اینکه صخره ای ست ولی زندگی هنوز در آن جریان دارد. بودن در کندوان تجربه بی نظیری خواهد بود، زندگی های ساده ای را می بینیم که بهمان خیلی چیزها یاد می دهد.

جهت دسترسی: برای رفتن به روستای کندوان تبریز باید خودمان را به شهر اسکو از شهرهای استان آذربایجان شرقی برسانیم. جهت جاده را از سمت اسکو به جنوب این شهر آغاز کنیم و راه خیابان چایکنار را در پیش بگیریم.

از شهر اسفنجان که گذشتیم به یک دوراهی در 7 کیلومتری جاده می رسیم. راهی که در سمت چپ واقع شده است، به روستای کندوان می رساندمان. از اسکو برای کندوان مینی بوس هست.

جواهردشت

یکی از جاهای مناسب برای مسافرت در شهریور، ییلاق جواهردشت است، ییلاقی که خنک و بکر است و ترکیبی ست از جنگل و دشت. از داخل جنگل می گذریم و تمام که شد وارد مراتعی با خانه های روستایی می شویم. در این ییلاق دریایی از ابر را هم می بینیم. به جواهردشت عروس دشت های گیلان می گویند.

جهت دسترسی: برای اینکه به این روستا برسیم باید اول وارد چابکسر یا کلاچای بشویم. آنهایی که از مازندران راه می افتند از چابکسر به سمت کلاچای و از آنجا به سمت سیاهکلرود و جواهرده حرکت می نمایند. این جهت حدود یک ساعت و نیم زمان می برد. آنهایی هم که از شهرهای گیلان مثل رودسر جهتشان را آغاز می نمایند، باید اول به کلاچای بروند و بعد از 36 کیلومتر به سمت جنوب به این منطقه برسند.

از روستای سیاهکلرود تا جواهر دشت باید کمی احتیاط کرد، چون ماشین های معمولی کمتر از پس این جاده برمی آیند. اگر هوا بارانی و جاده گل و لای بود بهتر است ماشین را پارک کنیم و از راننده های محلی بخواهیم با جیپ ما را برسانند.

گیلده

یکی از خوش آب وهواترین مناطق را در در نزدیکی آستارا پیدا می کنیم، در جایی که اسمش گیلده است. این روستا از توابع گیلان است و در 25 کیلومتری آستارا واقع شده است.

در جنگل پیاده روی می کنیم و به بالای ابرها می رسیم. در جهتمان از چشمه آب گرم علی داشی و منطقه فندقلو می گذریم و اگر دلمان بخواهد می توانیم آبشار زمرد حیوق را هم که در دل جنگل قرار گرفته ببینیم.

جهت دسترسی: به گردنه حیران که رسیدیم در سمت چپ مان تابلوی روستای گیلده را حتما می بینیم.

نهاوند

در 112 کیلومتری همدان به نهاوند می رسیم، شهر سراب ها. فاصله نهاوند تا همدان 100 کیلومتر است و خوبی اش این است که وقتی به آن برسیم با خودمان می گوییم ارزشش را داشت که تا آنجا برویم.

نهاوند، جاهای تاریخی هم دارد ولی سراب های پرآبش معروف ترند و سرآب گاماسیاب یکی از آنهاست. این سراب، پرآب ترین سراب ایران است و اطرافش خیلی سرسبز است.

جهت دسترسی: گاماسیاب در 20 کیلومتری جنوب شرق نهاوند واقع شده است و برای رفتن به آن باید در جهت سه راه نهاوند-ملایر-بروجرد پس از رسیدن به پاسگاه قلعه قباد به سمت نورآباد برویم و از آنجا پس از 10 کیلومتر دیگر و عبور از روستای وراینه به پارک جنگلی گاماسیاب می رسیم.

پیشنهاد می کنیم برای اینکه بیشتر با نهاوند آشنا شوید را بخوانید.

مازیچال

شهریور وقت رفتن به ییلاق هاست و پیشنهاد ما ییلاق مازیچال است. این ییلاق در 20 کیلومتری کلاردشت قرار گرفته و مثل ییلاق جواهردشت است؛ ترکیبی از جنگل و مراتع و ارتفاعاتی که ابرها آن را دربرگرفته.

از شهر و سروصدایش دور می شویم، ولی نباید فکر کنیم از صدای طبیعت و گاو و گوسفند خلاصی داریم. هوای تازه اینجا سرحال مان می نماید و باعث می گردد وداع خوبی با تابستان داشته باشیم.

جهت دسترسی: اگر هوس کردیم سری به این ییلاق بزنیم، باید اول از جاده چالوس راهی مرزن آباد شویم. خروجی کلاردشت را انتخاب کنیم و به کلاردشت که رسیدیم، تا دو کیلومتری جاده عباس آباد رانندگی کنیم. 17 کیلومتر در این جاده خاکی برویم تا به ارتفاعات مازیچال برسیم. خیلی مهم است که ماشین مناسب مثل لندرور یا نیسان داشته باشیم.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 295

به "6 پیشنهاد برای سفر در شهریور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 پیشنهاد برای سفر در شهریور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید