کاخ العالم و انعکاس معماری معاصر عربی

به گزارش یادداشت سریع، کاخ العالم، قصر تشریفاتی سلطان قابوس بوده و در قلب محله قدیمی مسقط واقع شده است. این بنا در سال 1972 ساخته شد و یکی از بهترین نمونه های معماری مدرن اسلامی محسوب به شمار می رود. اینجا اقامتگاه رسمی سلطان عمان محسوب می گردد و اغلب برای پذیرایی از مهمانان سرشناس کشور از آن استفاده می نمایند. دو تن از مهم ترین این افراد، ملکه الیزابت از انگلیس و ملکه بئاتریس از هلند بوده اند. سلطان ممکن است هر روز یک جا باشد، اما وقتی پرچم کاخ برافراشته می گردد به معنی حضور وی در کاخ خواهد بود.

کاخ العالم و انعکاس معماری معاصر عربی

کاخ العالم در مرکز یک بلوار پیاده رو طولانی قرار گرفته که باغ هایی زیبا به همراه ساختمان های عظیم دولتی با دیوارهای مرمری سفید را می توان در طول آن تماشا کرد. برای رسیدن به کاخ باید این بلوار دیدنی را پیاده طی کنید. در نمای روبه روی کاخ 4 ستون آبی و طلایی به همراه طاق های تزئین شده، کاشی کاری و حکاکی ها به چشم می خورند. ستون های آبی و طلایی این بنا در زیر نور خورشید به خوبی درخشیده و مناظر بی بدیل خلیج نیز این زیبایی را تکمیل می نمایند.

اگر چه بازدیدنمایندگان تنها اجازه تماشای کاخ از بیرون دروازه ها را دارند اما باز هم بازدید از معماری بیرونی بنا ارزشمند خواهد بود. ساختمان کاخ، باغ ها و بناهای دولتی اطراف، مثال های خوبی برای سبک عربی معاصر هستند. اگر هنگامی که به کاخ رسیدید به سمت راستتان نگاه کنید، می توانید دیوارهای قدیمی شهر و برج های مراقبت را در طول تپه ببینید. دژ های الجلالی و المیرانی هر دو یادگارانی از قرن 16 و حمله پرتغالی ها به مسقط محسوب می شوند. برای تماشای قصر العالم می توانید در هر زمانی از سال به محله قدیمی مسقط سر بزنید، اما بهترین زمان روزهای آفتابی و درخشان هستند؛ اگر هم در شب به دیدن بنا آمدید با نورپردازی شگفت انگیزی روبرو می شوید.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1480

به "کاخ العالم و انعکاس معماری معاصر عربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ العالم و انعکاس معماری معاصر عربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید