ژئوپارک قشم به یونسکو پیوست

به گزارش یادداشت سریع، به گفته عضو شورای جهانی ژئوپارک های یونسکو، ژئوپارک قشم به شبکه ژئوپارک های جهانی یونسکو پیوست.

ژئوپارک قشم به یونسکو پیوست

علیرضا امری کاظمی عضو شورای جهانی ژئوپارک های یونسکو و مسئول پرونده ثبت جهانی ژئوپارک قشم، گفت:

در انتها دویست و یکمین نشست شورای اجرایی یونسکو، 8 ژئوپارک تازه از کشورهای ایران، مکزیک، چین، اسپانیا، فرانسه و کره جنوبی به عنوان ژئوپارک های جهانی یونسکو اعلام شدند. بنابراین ژئوپارک قشم که در سال 1385 برای نخستین بار عضو شبکه جهانی شده و در سال 1391 از این شبکه خارج شده بود، با کوشش های شبانه روزی جامعه محلی، کارشناسان و مدیران و با حمایت کامل مدیریت عامل سازمان منطقه آزاد قشم پیروز شد دوباره به این عنوان ارزشمند دست یابد.

او یادآور شد که برنامه ژئوپارک ها در سال 2015 به عنوان برنامه رسمی یونسکو به تصویب رسید و پیش از آن ژئوپارک ها زیرمجموعه یونسکو نبودند، این امر اهمیت پذیرفته شدن قشم در این شبکه جهانی را دوچندان می نماید.

امری کاظمی با اشاره به اینکه رسیدن به این جایگاه هر چند اهمیت بالایی دارد گفت اما مهم تر از آن، حفظ ژئوپارک و استمرار حرکت مثبت آن به سوی رونق مالی و توانمندسازی جامعه محلی به وسیله توسعه گردشگری و حفاظت از میراث زمین شناختی منطقه است.

وی اضافه نمود که یونسکو چهار سال دیگر ژئوپارک قشم را مورد ارزیابی قرار خواهد داد و در صورتی رأی به ماندن آن در لیست جهانی خواهد داد که این ژئوپارک در راه تحقق اهداف و برنامه های خود پیروز عمل نموده باشد.

به گفته کاظمی، چند منطقه دیگر از ایران، متقاضی معرفی ژئوپارک های ملی و جهانی هستند که در حال پیگیری شرایط آن ها و برنامه ریزی برای تشکیل پرونده هستیم. منطقه ارس برترین پتانسیل موجود برای ثبت دومین ژئوپارک جهانی ایران است که البته پیروزیت آن بستگی به همت و حمایت مسئولان منطقه داشته و نیازمند توجه ویژه به این موضوع است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2137

به "ژئوپارک قشم به یونسکو پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژئوپارک قشم به یونسکو پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید