چه عاملی سبب آبی شدن رنگ چشم می گردد؟

به گزارش یادداشت سریع، اگر ژن OCA 2 به طور کامل از بین می رفت یا خاموش می شد، انسان بدون ملانین در مو، چشم یا رنگ پوست خود بود، وضعیتی که به نام آلبینیسم شناخته می گردد.

چه عاملی سبب آبی شدن رنگ چشم می گردد؟

تحقیقات تازه نشان می دهد افرادی که چشم های آبی دارند یک جد مشترک دارند. تیمی در دانشگاه کپنهاگ یک جهش ژنتیکی را به این منظور ردیابی کردند.

پروفسور هانس آیبرگ از دپارتمان پزشکی سلولی و مولکولی گفت: در ابتدا، همه ما چشم های قهوه ای داشتیم. اما یک جهش ژنتیکی که بر ژن OCA 2 در کروموزوم های ما تأثیر می گذارد منجر به ایجاد یک سوئیچ شد که توانایی فراوری چشم های قهوه ای را در بعضی افراد خاموش کرد.

به گزارش ساینس دیلی ژن OCA 2 پروتئینی به نام P را کد می نماید که در فراوری ملانین نقش دارد، رنگدانه ای که به مو، چشم و پوست ما رنگ می دهد.

با این حال، سوئیچ که در ژن مجاور OCA 2 واقع شده است، ژن را به طور کامل خاموش نمی نماید، بلکه عملکرد آن را به کاهش فراوری ملانین در عنبیه محدود می نماید - به طور موثر چشم های قهوه ای را به آبی رقیق می نماید؛ بنابراین تأثیر سوئیچ بر روی OCA 2 بسیار خاص است.

اگر ژن OCA 2 به طور کامل از بین می رفت یا خاموش می شد، انسان بدون ملانین در مو، چشم یا رنگ پوست خود بود، وضعیتی که به نام آلبینیسم شناخته می گردد.

تنوع رنگ چشم ها از قهوه ای تا سبز را می توان با مقدار ملانین در عنبیه شرح داد، اما افراد چشم آبی تنها درجه کمی از تغییر در مقدار ملانین چشم خود دارند. پروفسور ایبرگ می گوید: از این جا می توان نتیجه گرفت که همه افراد چشم آبی به یک اجداد مرتبط هستند.

همه آن ها یک سوئیچ را دقیقاً در یک نقطه در DNA خود به ارث برده اند. در مقابل، افراد با چشم قهوه ای، تنوع فردی قابل توجهی در ناحیه DNA خود دارند که فراوری ملانین را کنترل می نماید.

پروفسور آیبرگ و تیمش DNA میتوکندریایی را آنالیز کردند و رنگ چشم افراد چشم آبی را در کشور های مختلف مانند اردن، دانمارک و ترکیه مقایسه کردند. یافته های او آخرین یافته های یک دهه تحقیقات ژنتیکی است که در سال 1996 شروع شد، زمانی که پروفسور ایبرگ برای اولین بار ژن OCA 2 را مسئول رنگ چشم دانست.

جهش چشم های قهوه ای به آبی نشان دهنده جهش مثبت یا منفی نیست. این یکی از چندین جهش مانند رنگ مو، طاسی، کک و مک و لکه های زیبایی است که نه احنمال زنده ماندن انسان را افزایش می دهد و نه کاهش می دهد. همانطور که پروفسور آیبرگ می گوید: به طور مداوم ژنوم انسان تغییر و یک ترکیب ژنتیکی از کروموزوم های انسانی ایجاد می نماید که باعث ایجاداتفاقات مختلفی در انسان میگردد.

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2301

به "چه عاملی سبب آبی شدن رنگ چشم می گردد؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "چه عاملی سبب آبی شدن رنگ چشم می گردد؟" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عاملی سبب آبی شدن رنگ چشم می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید