پروژه های پژوهشی حوزه زیست فناوری هدفمند می گردد

به گزارش یادداشت سریع، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از موثرترین عوامل در تجاری سازی و فراوری محصول از پژوهش ها؛ تعریف پروژه های تحقیقاتی بر مبنای احتیاج مشتری و صنایع است.

پروژه های پژوهشی حوزه زیست فناوری هدفمند می گردد

شاید عدم همخوانی و بی هدفی در انجام پژوهش ها باعث شده که ایران با وجود دارا بودن حجم بالایی از مقالات و تحقیقات علمی نتوانسته به خوبی از دستاوردهای آنها بهره بگیرد. در واقع زمانی می توانیم از پژوهش ها در کشور به خوبی استفاده کنیم که این کار مبتنی بر بوم، فرهنگ و احتیاجهای واقعی انجام گردد در غیر این صورت، درصد بالایی از این کوشش ها به ثمر نمی نشیند.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با استناد به همین موضوع و با هدف کاربردی کردن پژوهش ها،اقدام به انتشار فراخوانی نموده است تا تعریف پروژه های پژوهشی با استفاده از احتیاجهای صنایع مشتری فناوری های زیستی انجام گردد.

یکی از مهم ترین دستاوردهای این کار، تسهیل تجاری سازی فناوری های زیستی در کشور است. این فراخوان مخاطبانی چون پژوهشگران حوزه های مرتبط با زیست فناوری، دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه ها و صنایع مشتری فناوری های زیستی را هدف قرار داده است.

در این فراخوان اعلام شده که پروژه ها باید مبتنی بر مستنداتی از احتیاج واقعی صنایع هدف باشند.

پژوهش کاربردی در زیست فناوری ناظر به بوم کشور ما، احتیاجمند شناخت دقیق بازار هر یک از محصولات یا فناوری هایی است که می خواهند در یک فرایند پژوهشی توسعه یابند. این شناخت دقیق بازار به فناوران یاری می نماید که محصول یا فناوری دقیقاً مطابق احتیاجهای فنی و قیمتی بازار توسعه دهند.

مجریان این طرح ها هم می توانند از میان متخصصان بیوتکنولوژی، مدیریت فناوری، سیاستگذاری فناوری، مهندسی شیمی و مهندسی محیط زیست باشند.

این فراخوان تاکید دارد که تیم ها یا افراد در اجرای طرح ها یا پروژه های خود مواردی چون مشخص صنایع هدف، احصاء دقیق احتیاجمندی های زیست فناورانه صنایع مشخص شده، آنالیز احتیاجهای فناورانه از لحاظ امکان سنجی پژوهشی و تجاری سازی و تعریف پروژه های پژوهشی به همراه برنامه زمان بندی و خروجی های دقیق مورد انتظار در هر فاز را مدنظر قرار دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 شهریور 1401 بروزرسانی: 5 شهریور 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2304

به "پروژه های پژوهشی حوزه زیست فناوری هدفمند می گردد" امتیاز دهید

2 کاربر به "پروژه های پژوهشی حوزه زیست فناوری هدفمند می گردد" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه های پژوهشی حوزه زیست فناوری هدفمند می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید