پادشاه جدید عمان کیست؟

به گزارش یادداشت سریع، خبرنگاران- سرویس بین الملل: هیثم بن طارق بن تیمور آل سعید پادشاه جدید عمان به عنوان نهمین پادشاه این کشور امروز ادای سوگند کرد. هیثم بن طارق متولد سال 1954 است و در بعضی موارد به عنوان فرستاده ویژه سلطان فقید فعالیت می نموده است.

پادشاه جدید عمان کیست؟

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

سلطان جدید عمان، پسر عموی قابوس بن سعید پادشاه فقید این کشور به شمار می رود و شجره نامه وی به قدیمی ترین خانواده های عرب حاکم در این کشور باز می گردد. وی در 1979 میلادی در رشته برنامه خدمات خارجی دانشگاه آکسفورد FSP فارغ التحصیل شد. معاون نخست وزیر در امور همکاری های و روابط بین الملل از دیگر منصبهای اجرایی وی بود و در آخرین ماموریت به عنوان نماینده رسمی عمان به اجلاس اتحادیه عرب در اردن اعزام شد.

وی پیش از این مناصب مختلفی را بر عهده داشته که از آن جمله می توان به ریاست کمیته اصلی چشم انداز 2040 عمان و وزارت میراث و فرهنگ از فوریه 2002 تا ژانویه 2020 اشاره نمود.

هیثم بن طارق هم چنین چندین پست در وزارت خارجه از جمله دبیر کلی این وزارت خانه و جانشین وزیر خارجه در امور سیاسی را به عهده داشته است.

وی از سال 1983 تا 1986 ریاست فدراسیون ملی فوتبال عمان را به عهده داشته است.

بر خلاف سلطان فقید عمان که فرزندی نداشته، هیثم بن طارق دارای 4 فرزند است.

سلطان جدید عمان بعد از درخواست شورای دفاع این کشور مبنی بر معین کردن جانشین قابوس بن سعید معرفی گردید.

چند هفته قبل و بعد از شدت دریافت بحث و برآورد ها در مورد وخیم شدن اوضاع جسمانی قابوس بن سعید پادشاه عمان، روزنامه گاردین گزارشی را در مورد جانشین وی منتشر کرد. بر اساس گزارش روزنامه گاردین، پادشاه عمان بعد از وخامت شرایط جسمی، به طور مخفیانه نام جانشین خود را در نامه ای مهره موم شده به شورای خاندان سلطنتی فرستاده بود.

فرایند معین جانشین شامل باز کردن نامه های مهر و موم شده در دیوان پادشاهی در مسقط می گردد که می تواند جانشین سلطان قابوس، که نزدیک به 50 سال بر این کشور حکومت کرد را معین کند. این در صورتی خواهد بود که دیوان پادشاهی نتواند در مورد معین جانشین به اتفاق نظر دست یابد.

این روزنامه نوشت که سلطان قابوس فرزندی ندارد و جانشین خود را به صورت علنی تعیین نمی نماید بلکه در نامه ای مهر و موم شده، نام جانشین را در اختیار شورای پادشاهی قرار می دهد.

همچنین نام مهمترین جانشین های سلطان فقید پیش از این منتشر شده بود.

1. اسعدبن طارق بن تیمورآل سعید: اسعد در سال 1954 میلادی به دنیا آمد. پدرش طارق سه زن داشت و اسعد پسر بزرگ تر طارق و از زن اول اوست. مادر او زن مشهور و از خاندان آل سعید بود. او بزرگ ترین پسر عموی سلطان قابوس است و خواهر تنی او در دهه هفتاد، به عقد سلطان قابوس درآمد که پس از مدتی به طلاق منتهی شد.

او در همان آموزشگاه نظامی تحصیل کرد که سلطان قابوس از آن فارغ التحصیل شد. اسعدبن طارق، نماینده شخصی سلطان قابوس بوده و مناصب مهم زیادی را تاکنون در اختیار داشته است. به نظر ناظران عمان او پشتیبانی نیروهای مسلح را نیز با خود دارد. چون چندین سال فرماندهی بخش هایی مانند تیپ زرهی را بر عهده داشت و درجه سرتیپی دارد.

او در چندین نوبت سفیر شخصی سلطان قابوس برای تسلیم پیغام های وی برای سران کشورهای دیگر بوده است و همچنین در جلسات سران کشورهای عربی و شورای همکاری خلیج فارس، به نمایندگی از سلطان حضور پیدا می نماید. اسعد پروژه های مالی زیادی در عمان را کنترل می نماید و با رهبران نسل دوم کشورهای حاشیه خلیج فارس شراکت مالی و روابط محبت آمیز دارد.

2. هیثم بن طارق بن تیمورآل سعید: هیثم نیز در سال 1954 دیده به دنیا گگردد. مادر او زن دوم طارق بن تیمور بود. او به مدت بیش از یک دهه، وزیر فرهنگ و میراث ملی است. بعضاً به عنوان فرستاده خاص سلطان در بعضی از نشست ها و مراسم ها مانند عروسی سلطنتی بریتانیا در سال 2011 بوده است. او روحیات خاص خود را دارد و از او به عنوان شخصی متمرد یاد می گردد. او نیز منافع مالی زیادی در عمان دارد.

3. شهاب بن طارق بن تیمورآل سعید: شهاب در 1956 میلادی قدم در این دنیا نهاد. مادر او زن سوم طارق است. او مشاور سلطان قابوس و رییس شورای تحقیقات علمی عمان است. سمت قبلی او فرماندهی نیروی دریایی سلطنتی عمان تا سال 2004 بود. او در عمان فعالیت های مالی زیادی دارد و فردی جاه طلب است. گفته می گردد در گذشته در پاره ای از امور با سلطان قابوس اختلاف نظر داشته اند.

سه گزینه اخیر بیش از 60 سال سن دارند.

4. تیموربن اسعدبن طارق بن تیمورآل سعید: تیمور در سال 1981 به دنیا آمد و نوه عموی سلطان قابوس است. همسر او سلمی بنت مستهیل بن احمدالمعشنی است. پدر بزرگ همسر تیمور برادر مادر سلطان قابوس بود. در واقع سلطان قابوس نوه دایی خود را به عقد نوه عموی خود در آورد. مراسم ازدواج آنها در سال 2004 یکی از باشکوه ترین مراسم سال های اخیر عمان بود که مردم عمان برای آن افسانه هایی نیز ساخته اند. شخص سلطان در عروسی آنها حضور داشت.

تیمور دبیر کل شورای تحقیقات علمی عمان است که ریاست آن را عمویش شهاب برعهده دارد. او چندین برنامه مهم در عمان را برگزار نموده و عضو هیات مدیره بانک ظفار، یکی از مهم ترین بانک های عمان است. او در رسانه ها حضور فعال دارد و شخصیت محبوبی بین عمانی ها دارد. او در اسکاتلند و انگلستان تحصیل نموده و دوره هایی را نیز در آمریکا گذرانده است.

5. فهدبن محمودبن محمدبن ترکی آل سعید: فهد در سال 1944 به دنیا آمد. پدر بزرگ پدر او با پدر بزرگ سلطان قابوس یعنی سلطان تیمور برادر بوده اند. اون نایب رییس کابینه است و ریاست ستاد مبارزه با قاچاق را برعهده دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 593

به "پادشاه جدید عمان کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پادشاه جدید عمان کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید