واکنش حزب الله لبنان به اقدام بازپرس پرونده انفجار بیروت

به گزارش یادداشت سریع، خبرگزاری خبرنگاران- بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت علیه حسان دیاب و چند مقام پیشین این کشور به اتهام اهمال کاری، کوتاهی دراین حادثه اقامه دعوی نموده است.

واکنش حزب الله لبنان به اقدام بازپرس پرونده انفجار بیروت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، پس از اتهام زنی به رئیس دولت پیشبرد امور لبنان در ارتباط با انفجار بندر بیروت، جنبش حزب الله لبنان تأکید کرد که اقدامات قانونی نبایستی سیاست زده باشند.

حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای به اتهامات مطرح شده علیه حسان دیاب رئیس دولت پیشبرد امور و سه تن از وزرای سابق در این کشور واکنش نشان داد.

خبرگزاری رسمی لبنان (ان ان ای) اطلاع داد که قاضی فادی صوان بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت علیه حسان دیاب رئیس دولت پیشبرد امور، علی حسن خلیل وزیر دارایی سابق و غازی زعیتر و یوسف فنیانوس وزرای سابق امور عام المنفعه در لبنان به اتهام اهمال کاری، کوتاهی و دخیل بودن در کشته و مجروح شدن صدها شخص اقامه دعوی نموده است.

حزب الله در واکنش به این اقدام، خاطرنشان کرد: بار دیگر، بر تأیید اولیه و تام خود بر تحقیقات شفاف و بی طرفانه قضایی در ارتباط با انفجار هولناک بندر [بیروت] و همچنین شناسایی تمام دستگاه ها و افراد مسئول این انفجار تأکید می کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: بر اصرار خود درباره دور بودن تمام اقدامات از سیاست و مطابقت این اقدامات با احکام قانون اساسی تأکید می کنیم.

حزب الله همچنین تأکید کرد که تحقیقات نبایستی در پیچ و خم های اقدامات اداری، تشریفاتی و مسائل قانونی تلف گردد بطوریکه شواهد حادثه از بین برود، شرایط برای کنار رفتن مجرمان از صحنه فراهم و ادعاهای نادرست مطرح گردد.

حزب الله در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرد: قاطعانه نبود استاندارد [در تحقیقات] را رد می کنیم؛ مسئله ای که به باور ما افرادی را هدف قرار داده و بعضی دیگر را بدون درنظر دریافت حق نادیده انگاشته است و از طرفی دیگر، شبهه جنایت را به بعضی نسبت داده و بدون رعایت عدل، بعضی دیگر را در تحقیقات کنار گذاشته است.

حزب الله در ادامه اضافه نمود: بر پافشاری خود بر اقامه دعوی مبتنی بر منطق و قانون تأکید می کنیم؛ موضوعی که در اقدامات اخیر شاهد آن نبودیم و از قاضی تحقیقات می خواهیم که پرونده را بار دیگر بازبینی کند و اقدامات لازم را برای رسیدن حقیقت اتخاذ نماید.

شامگاه روز گذشته پس اعلام خبر اقامه دعوی علیه حسان دیاب، دفتر وی در بیانیه ای کوتاه تأکید کرد: رئیس دولت از پاکدستی خود و انجام به وظایفش در ارتباط با انفجار بیروت، مطمئن است و در این باره وجدانی آسوده دارد و از اینکه حملات به جای شخص، صندلی نخست وزیری را هدف قرار داده، متعجب است و حسان دیاب اجازه نخواهد داد که صندلی ریاست دولت از هیچ سمتی هدف قرار گیرد.

دفتر نخست وزیری لبنان در ادامه قاضی فادی صوان را به نقش قانون اساسی و عبور از مجلس متهم کرد و گفت که پاسخ حسان دیاب به قاضی فادی صوان ابلاغ شده و دیاب فردی است که به قانون و قانون اساسی پایبند است.

روز چهارم آگوست (14 مرداد) بود که انفجاری مهیب منطقه بندرگاه بیروت را ویران کرد؛ انفجاری که بیش از 190 کشته و 6500 مجروح به دنبال داشت. در پی این انفجار و بروز بحران سیاسی در لبنان حسان دیاب نخست وزیر پیشین این کشور استعفا کرد.

علی رغم انتخاب مصطفی ادیب مأمور تشکیل کابینه پیشین در لبنان و پس از او، سعد الحریری مأمور تشکیل کابینه فعلی در این کشور، هنوز دولت جدیدی در این کشور تشکیل نشده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1376

به "واکنش حزب الله لبنان به اقدام بازپرس پرونده انفجار بیروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش حزب الله لبنان به اقدام بازپرس پرونده انفجار بیروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید