فواید جالب چرت زدن در روز

به گزارش یادداشت سریع، قبلا بسیاری از پژوهشگران توصیه می کردند که افراد از چرت زدن در طول روز اجتناب نمایند. پیشرفت های علمی در دهه های اخیر باعث شدند پژوهشگران در زمینه تأثیر عادات و بهداشت خواب روی عملکردهای ذهنی و جسمی، به اطلاعات کامل تری دست پیدا نمایند.

فواید جالب چرت زدن در روز

به گزارش خبرنگاران، امروزه از دیدگاه علمی مزیت های چرت زدن در طول روز کاملا معین شده است.

در خصوص چرت زدن روزانه به این نکته توجه کنید که نباید کمبود خواب شبانه با خوابیدن در طول روز جبران گردد. این جایگزینی می تواند سلامتی افراد را تهدید کند. از این نکته که بگذریم، داشتن یک چرت کوتاه (در حالت ایده آل 20 دقیقه و حداکثر 30 دقیقه) و با فاصله 7 تا 8 ساعت قبل از خواب شبانه، می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد؛ بهبود عملکرد مغز، تسکین استرس و بسیاری از فواید ارزشمند دیگر.

چرت روزانه از طرفی دیگر، همان گونه که پژوهشگران تا قبل از اثبات علمی مزیت ها، چرت زدن در طول روز را توصیه نمی کردند، بسیاری از افراد هم این کار را یک عادت ناخوشایند می دانستند. همچنین افرادی که به موفقیت های بزرگی رسیده بودند، مزایای این چرت زدن را رد می کردند و تأثیر آن در افزایش بهره وری و تأمین انرژی، برای آن ها باورکردنی نبود.

به علاوه اینکه مسائل مالی و فرهنگی روی عادات افراد تأثیر می گذارد و شاید یک عادت مطلوب و صحیح به دلیل تعارض با این مسائل ترک گردد. البته نقطه مقابل این قضیه هم صادق است و شاید فرهنگ و اعتقادات یک جامعه باعث ایجاد یک عادت مفید گردد.

اما نتایج به دست آمده از پژوهش های نوین علمی به ما می آموزد که وقتی چرت می زنیم مغز و بدن ما انرژی از دست رفته خود را دوباره بازیابی می نمایند و هیچ عامل دیگری نمی تواند به اندازه چرت زدن در ترمیم و بازیابی مؤثر باشد.

1. کمبود انرژی در ادامه روز را جبران می نماید

مغز ما به طور طبیعی در نیمه ابتدایی بعد از ظهر، ترشح هورمون ملاتونین را کمی افزایش می دهد. این فرایند طبیعی دلیل خواب آلودگی در روز است که معمولا چیزی درباره آن نمی دانیم. چرخه خواب و بیداری ما الگویی طبیعی دارد که دانستن آن به ما یاری می نماید نتایج پژوهش های علمی را بهتر درک کنیم. با توجه به همین الگوی طبیعی است که پژوهشگران ساعات ابتدایی بعد از ظهر را بهترین زمان برای چرت زدن در طول روز می دانند. رعایت این توصیه علمی، بهره مندی بیشتر از مزایای چرت زدن در طول روز را به همراه دارد.

به جای اینکه فعالیت خودتان را با کمترین انرژی ادامه دهید، یک چرت انرژی بخش در ساعات ابتدایی بعد از ظهر می تواند به شما یاری کند تا ساعت زیستی بدنتان را دوباره تنظیم کنید و انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنید. چرت بعد از ظهر یک سرمایه گذاری کوتاه مدت است که وقتی به ادامه روز برگردید، سود آن را دریافت می کنید.

2. مهارت های حل مسأله را ارتقا می دهد

پژوهش ها نشان داده اند افرادی که در طول روز چرت می زنند، عملکرد بهتری در حل مسائل دارند. در واقع چرت زدن به این افراد یاری می نماید اطلاعات مهم را از جزئیات اضافی تفکیک نمایند.

به عبارت دیگر، چرت زدن مهارت های تحلیلی، کارکرد های اجرایی، تفکر خلاقانه و نوآوری را تقویت می نماید. در نتیجه، چرت زدن به ما یاری می نماید تا در فرایندهای ذهنی سازگاری و انعطاف پذیری بیشتری داشته باشیم و ابتکار عمل بیشتری از خودمان نشان دهیم. همچنین چرت زدن باعث افزایش تاب آوری روانی می گردد.

3. عملکرد مغز را تقویت می نماید

یک عادت رایج بین مردم برای داشتن احساس هوشیاری و تمرکز ذهنی بیشتر، استفاده از کافئین است. مردم به ویژه برای مقابله با خواب آلودگی در طول روز نوشیدنی های کافئین دار مانند چای یا قهوه مصرف می نمایند.

شاید تعجب کنید اما چرت زدن در مقایسه با مصرف حجم زیادی از نوشیدنی های کافئین دار، به مراتب مفیدتر و مؤثرتر است. بر خلاف کافئین، ثابت شده است چرت زدن علاوه بر افزایش سطح هوشیاری و تمرکز، برخی از فرایندهای تثبیت حافظه را هم تقویت می نماید. در حالی که چرت زدن باعث بهبود عملکرد مغز می گردد، در برخی موارد مصرف کافئین اختلال در عملکرد مغز را به دنبال دارد.

4. بهره وری را افزایش می دهد

وقتی مغز خسته باشد، به راحتی دچار حواس پرتی می گردد و فردی که دچار حواس پرتی شده مجبور می گردد برای رسیدن به کمترین نتیجه ها، بیشترین کوشش را داشته باشد. مطالعات نشان داده اند حواس پرتی می تواند بهره وری را تا 20 درصد کاهش دهد. شاید تجربه نموده باشید؛ با کمبود خواب، روز خود را آغاز نموده اید و کوشش می کنید وظایفتان را انجام دهید. در این شرایط این کاهش بهره وری ناشی از حواس پرتی را کاملا لمس نموده اید.

پژوهش ها نشان داده اند می توانید با چرت زدن در طول روز، با کاهش هوشیاری و کارایی ناشی از کمبود خواب شبانه مقابله کنید.

یک نکته مهم: نباید فراموش کنید اگر شب ها نمی توانید خوابی راحت و کافی داشته باشید، راه چاره آن چرت زدن در طول روز نیست. شاید یک اختلال خواب اساسی دلیل مشکل شما باشد که باید برای درمان آن اقدام کنید. ادامه این شرایط به بهبود شرایط خواب شما یاریی نمی نماید.

5. افکار منفی را دور می نماید

وقتی برای چرت نیم روز برنامه ریزی می کنید، به راحتی گرفتار افکار منفی می شوید، به ویژه اگر اطرافیان شما استراحت و چرت زدن را نمونه ای از تنبلی بدانند. درگیر شدن در باید ها و عادت هایی که باعث می شوند خودتان را سرزنش کنید، به توانایی های شما آسیب می رساند و انرژی شما را هدر می دهد. شما باید انرژی خود را ذخیره کنید تا فرایندهای طبیعی مرتبط با ساعت زیستی بدنتان بدون کوچک ترین اختلال ادامه پیدا نمایند نه اینکه آن را به راحتی هدر دهید.

یکی از اصول مهم در کسب موفقیت های فردی و اجتماعی، توانایی غلبه بر افکار منفی است. شما به لحاظ جسمی، ذهنی و روانی به استراحت احتیاج دارید و این مسأله در عملکرد شما تأثیر زیادی دارد. احتیاجهای خودتان را در نظر بگیرید و در جهت برآورده کردن آن ها سعی کنید شرایط را به بهترین شکل مدیریت کنید.

6. به ارتقای سطح سلامتی یاری می نماید

همان طور که قبلا بیان شد، یک چرت کوتاه در طول روز به تنظیم ساعت زیستی بدن یاری می نماید.

با تنظیم ساعت زیستی بدن، دچار کمبود انرژی نمی شویم و در نتیجه لازم نیست برای افزایش انرژی، مواد مضری مانند کافئین و کربوهیدرات های ساده را مصرف کنیم. مصرف این مواد می تواند چرخه خواب و بیداری ما را به طور کامل با اختلال روبرو کند. کافئین به ویژه اگر در اواخر روز مصرف گردد، بیشترین تأثیر منفی را روی چرخه خواب و بیداری دارد. کافئین گیرنده های آدنوزین را مهار می نماید و باعث اختلال در ساعت زیستی بدن می گردد. کمبود خواب می تواند تهدیدی جدی برای سلامتی باشد. اضطراب، زوال عقل و سکته مغزی از نتایج نداشتن خواب کافی و راحت هستند.

از طرف دیگر مصرف نوشیدنی های کافئین دار و غذاهای حاوی کربوهیدرات های ساده، علاوه بر اینکه باعث اضافه وزن می گردد، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، انواع سرماخوردگی و افسردگی را افزایش می دهد. چرت زدن در طول روز، جایگزین سالمی برای کافئین و کربوهیدرات های ساده است. در واقع با یک چرت کوتاه به سلامتی خودمان یاری می کنیم.

7. استرس را از بین می برد

هر بار که از جهانی پراسترس و پرمشغله امروزی فاصله می گیریم، راهی برای افزایش آرامش درونی و کاهش استرس باز می کنیم. چرت زدن یکی از بدیهی ترین روش ها برای این است که برای مدتی کوتاه، از جهان و مشغله های آن فاصله بگیرید و کمی استراحت کنید. این خواب کوتاه به مغز یاری می نماید که اطلاعات را پردازش نموده و مرتب کند؛ اطلاعاتی که در طول روز دائما وارد مغز می کنیم و به دلیل مشغله، فرصتی برای منظم کردن آن ها به مغز نمی دهیم.

جالب است بدانید برای اینکه از مزایای چرت زدن در طول روز بهره مند شوید، لازم نیست حتما خوابتان ببرد. همینکه چشم های خود را ببندید و آرامش بگیرید، فشار را از روی مغز شما برمی دارد. بیش از 50 درصد از ظرفیت مغز صرف پردازش داده های بصری می گردد. در زمان چرت زدن وقتی چشم های خود را می بندید، فرصتی برای ریکاوری و استراحت به مغز می دهید.

8. قدرت یادگیری را افزایش می دهد

یادگیری در زندگی ما فقط به دوران مدرسه محدود نمی گردد. ما هر روز در حال یادگیری هستیم. رشد فردی، موفقیت و حتی شادی ما تحت تأثیر چیزهایی است که در طول عمر یاد می گیریم. یکی از مراحل یادگیری، تثبیت کردن داده های جدید در حافظه بلندمدت است. اگر نتوانیم بعدا به این داده ها دسترسی پیدا کنیم، یادگیری چه فایده ای برای ما خواهد داشت؟

تحقیقات متعدد نشان داده است که چرت زدن کوتاه در طول روز یاری می نماید که مغز شما بهتر بتواند داده های جدید را در حافظه بلندمدت تثبیت کند. در نتیجه قدرت یادگیری شما افزایش می یابد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1785

به "فواید جالب چرت زدن در روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید جالب چرت زدن در روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید