سمپوزیوم سینمای ملی در دانشگاه سوره برگزار می شود

به گزارش یادداشت سریع، سمپوزیوم سینمای ملی دوشنبه 24 آبان 1400 از طریق دانشکده هنر با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه سوره برگزار می شود.

سمپوزیوم سینمای ملی در دانشگاه سوره برگزار می شود

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سمپوزیوم، دانشکده هنر با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه سوره دوشنبه 24 آبان 1400 سمپوزیومی علمی با عنوان سینمای ملی با همکاری نهاد ها و ارگان های مرتبط برگزار خواهد کرد. این سمپوزیوم آنلاین از ساعت 8:30 تا 18:30، طی چهار نشست پی درپی به تعاریف و اهداف سینمای ملی، چالش های پیش روی سینمای ملی ایران، سینمای فراملی و چشم انداز آینده سینمای ملی خواهد پرداخت.

سمپوزیوم پیش رو تلاش دارد تا جنبه های نظری و مرز های مفهوم سینمای ملی از دیدگاه اندیشمندان، پژوهشگران، مدیران و دست اندرکاران سینمای ایران مشخص و توصیف نماید. این سمپوزیوم به الگو هایی چندگانه برای بررسی یک سینمای ملی می پرداخته و به این سوال پاسخ می دهد که خاص بودگی یک سینمای ملی تا چه حد و چه مقدار، ریشه در پرسش های تکنیک، فن، مضمون، هویت، ملیت، نژاد، قوم، دین، آئین، مناسک، مراسم و انسجام ملی فرهنگ یک سرزمین دارد. با وجود بحث برانگیز بودن این مفهوم، اهمیت سینمای ملی در مطالعات سینمایی رو به کاهش است و به نظر می رسد با کم رنگ شدن تدریجی مرز های فرهنگی و ملی، در آینده شاهد قدرت گرفتن مفهوم سینمای فراملی باشیم.

اگر جامعه سینما در درجه اول، خود را شاغل در کار و فعالیتی اقتصادی بداند و به چشم پیشه، شغل یا صنعت به سینما نظر داشته باشد، آیا امکان دارد ایده سینمای ملی در حرفه سینماگران جایگاهی بیابد؟ به نظر می رسد تا زمانی که الگوی مطلوب کنش اقتصادی متعهدانه یا اخلاق حرفه ای مطلوب در سینماگران وجود نداشته باشد، سینمای ملی همواره در تاروپود دوگانه پول یا تعهد، صنعت یا فرهنگ، منافع شخصی یا هویت ملی و…، سردرگم خواهد ماند.

اگر سینما را رسانه انتقال دهنده ارزش ها و هنجار های فرهنگی یک جامعه محسوب کنیم، در این صورت می توان گفت که منظور از سینمای ملی این است که در فیلم ها، ارزش ها، هویت و فرهنگ ملی منتقل شود و حضور بصری ضمنی و صریح داشته باشد. به همین علت، باید بررسی کرد که ژانر های متفاوت سینمای ملودرام، کمدی، روشن فکری، معناگرا و…، هر یک چگونه می توانند از سینمای ملی حکایت کنند؛ مثلاً به این پرسش اندیشید که سینمای کمدی رضا عطاران در سینمای ایران چه تفاوتی با سینمای چارلی چاپلین یا وودی آلن در آمریکا دارد.

به همین ترتیب می توان چنین پرسش ها و تأملاتی را در مورد تک تک مؤلفه های یک سینمای ملی، طرح و دنبال کرد. مثلاً به این پرسش اندیشید که اگر مخاطبان یک سینما از فیلم وطنی استقبال نکنند، آیا سینمای ملی ریشه خواهد گرفت و نهادینه خواهد شد؟ یا اگر یک فیلم نامه نویس، رونوشتی از رمان یا فیلم نامه های غیرایرانی تنظیم کند، آیا ساخت این فیلم می تواند به سینمای ملی کمک کند یا این که می توان فیلم نامه ای غیرایرانی را در منطق و فرم سینمای ملی بازنویسی کرد و به تصویر کشید؟

علاقمندان می توانند برای شرکت در این جلسه بنابر جدولی که به زودی منتشر می شود، به آدرس https://sibad.soore.ac.ir/v/show/nationalcinema مراجعه کنند. ورود برای عموم آزاد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2072

به "سمپوزیوم سینمای ملی در دانشگاه سوره برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمپوزیوم سینمای ملی در دانشگاه سوره برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید