روایت 8 سلبریتی زن از نگاه بی رحمانه هالیوود به زنان پا به سن گذاشته

به گزارش یادداشت سریع، کیت وینسلت مدتی قبل در سریالی تلویزیونی به نام میر اهل ایست تاون (Mare of Easttown) حضور داشت که در آن نقش یک کاراگاه زن میانسال را ایفا می کرد. وقتی کارگردان سریال به او گفت که برآمدگی شکم او در یکی از سکانس های احساسی سریال را ویرایش خواهند کرد، وینسلت با آن مخالفت کرد.

روایت 8 سلبریتی زن از نگاه بی رحمانه هالیوود به زنان پا به سن گذاشته

در فیلم های هالیوود، نزدیک به 80 درصد از نقش های اصلی مرد به بازیگران مرد بالای 40 سال تعلق دارد. اما سهم زنان بالای 40 سال از نقش های اصلی زن در فیلم ها تنها 20 درصد است. این موضوع ریشه در معضل سن گرایی هالیوود دارد که برخی زنان مشهور این عرصه به صراحت درباره آن صحبت نموده اند.

لیو تایلر

لیو تایلر از جمله بازیگران زنی است که منتقد حضور کمرنگ زنان پا به سن گذاشته در هالیوود هستند. او در اینباره گفته: تا وقتی نوجوان یا در بیست و چند ساله هستید، پیشنهاد های مهیج زیادی برای بازی در نقش دختر های جوان و خواستنی هست. اما وقتی به سن حالای من می رسید، معمولاً نقش همسر یا شریک عاطفی یک مرد به شما پیشنهاد می گردد، یک جور شهروند درجه دو.

هلن میرن

هلن میرن بازیگر دیگری است که از رفتار غیرعادلانه هالیوود با زنان بازیگر انتقاد نموده است. او در اینباره گفته: همه ما فیلم های جیمز باند را دیده ایم. این شخصیت هر چه پیرتر می شد، معشوقه هایش جوان تر می شدند. خیلی آزاردهنده است.

سارا جسیکا پارکر

چند سال قبل تصویری از سارا جسیکا پارکر به دلیلی غیر منتظره در فضای مجازی مورد توجه کاربران نهاده شد. در حقیقت، مو های سفید او در این تصویر انتقاد کاربران را برانگیخته بود. پارکر بعد ها در مصاحبه ای در اینباره گفت: زن ستیزی بیداد می نماید. من در آن عکس کنار اندی کوهن ایستاده بودم که سرش پر از مو های سفید است. چرا این موضوع برای من ایراد دارد، اما برای او نه؟

شِر

شِر در جایی از کتاب خود به نام Fifty on Fifty: Wisdom, Inspiration, and Reflections on Womens Lives Well Lived نوشته: من فکر می کنم در معقوله پیری، زن ها با استانداردی متفاوت از مرد ها روبرو اند. برخی ها به من می گفتند: فکر نمی کنی برای خواندن آهنگ های راک اند رول خیلی پیر شده باشی؟ من هم می گفتم: بهتر است این سؤال را از میک جگر بپرسید. (میک جگر خواننده گروه موسیقی مشهور رولینگ استونز است که اکنون 79 سال دارد و کماکان به خوانندگی مشغول است.)

مریل استریپ

معضل سن گرایی در هالیوود حتی داد یکی از شناخته شده ترین بازیگران زن هالیوود را نیز درآورده است. مریل استریپ یک بار در مصاحبه ای در اینباره گفت: یادم است حول و حوش 40 سالگی که بودم، هر فیلمی که بازی می کردم واقعاً فکر می کردم دیگر آخرین کارم باشد. او بعلاوه سؤال تأمل برانگیزی را بیان کرد: این اواخر چند فیلم دیده اید که در آن ها نقش جدی ای برای زن های 50 ساله باشد؟

جنیفر آنیستون

به گفته جنیفر آنیستون، در هالیوود فشاری برای پیری ناپذیر بودن بر روی بازیگران زن وجود دارد و او خود شاهد تأثیر این موضوع بر زنان این صنعت بوده است. او در اینباره گفته: فکر می کنم چیزی که شاهدش بوده ام کوشش زن ها برای پیر نشدن با دستکاری کردن ظاهر خود بوده است. خوشحالم که از اشتباهات آن ها درس گرفتم.

مگی جیلنهال

مگی جیلنهال، بازیگر و کارگردان و خواهر جیک جیلنهال می گوید در فیلم ها معمولاً زنان جوان نقش معشوقه مردان مسن را بازی می نمایند. او در مصاحبه ای در اینباره گفت: من حالا 37 سالم است و همین چند وقت پیش به من گفتند که برای بازی در نقش معشوقه یک مرد 55 ساله زیادی پیر هستم.

کیت وینسلت

کیت وینسلت مدتی قبل در سریالی تلویزیونی به نام میر اهل ایست تاون (Mare of Easttown) حضور داشت که در آن نقش یک کاراگاه زن میانسال را ایفا می کرد. وقتی کارگردان سریال به او گفت که برآمدگی شکم او در یکی از سکانس های احساسی سریال را ویرایش خواهند کرد، وینسلت با آن مخالفت کرد.

او در مصاحبه ای در اینباره گفت: او زنی با شخصیتی سالم و با بدن و چهره ای منطبق بر سن و زندگی و تجربیات گذشته اش بود. فکر می کنم در هالیوود چنین چیزی را کم می بینیم.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 15 اسفند 1401 بروزرسانی: 15 اسفند 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2395

به "روایت 8 سلبریتی زن از نگاه بی رحمانه هالیوود به زنان پا به سن گذاشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت 8 سلبریتی زن از نگاه بی رحمانه هالیوود به زنان پا به سن گذاشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید