دو خبر خوش زاکانی برای تهرانی ها ، اراده لازم وجود داشته باشد تهران را گلستان می کنیم ، جایز الخطا نیستیم؛ مدیر انقلابی برای تحول می خواهیم

به گزارش یادداشت سریع، علیرضا زاکانی شهردار مرکز امروز دو خبر خوب برای شهروندان داشت: افتتاح بوستان 18 هکتاری در جنوب تهران و تبدیل هزار هکتار از باغات کن به تفرجگاهی برای مردم. او در سخنانش از سیاستگذاری های گذشته در زمینه توسعه ناموزون تهران انتقاد و مسئولیت سنگین مدیریت شهری برای اداره شهر بر مدار مردم را یادآوری کرد.

دو خبر خوش زاکانی برای تهرانی ها ، اراده لازم وجود داشته باشد تهران را گلستان می کنیم ، جایز الخطا نیستیم؛ مدیر انقلابی برای تحول می خواهیم

به گزارش خبرنگاران، علیرضا زاکانی که در بیست و یکمین جشنواره شهید رجایی و آیین تکریم از کارمندان شهرداری تهران و گرامیداشت روز کارمند صحبت می کرد، گفت: موضوع کارمند و خدمات و شایستگی هایش، مدیر و فعالیت هایش و نهاد شهرداری و خدماتش از یک سو به شهر و از سوی دیگر به شهروندان عزیز مرتبط می گردد و در نظام اداره کشور در قانون اساسی توجه به امر شوراها به ویژه شورای شهر، در اداره شهر بر مدار مردم، امری قطعی است.

وی افزود: وقتی از نهاد شهرداری صحبت می کنیم از یک نهاد خدمتگزار اجتماعی می گوییم که اهدافی را در بطن خود دارد و در مورد مدیریت شهر، مسئولیت های بزرگ و سنگینی به آن سپرده شده است.

زاکانی با بیان اینکه آنچه که به عنوان سرمایه های اجتماعی در نگاه مردم برای شهرداری موجود است دستمایه خدمات مدیران و کارمندان مان است، ادامه داد: هر چه این سطح سیاستگذاری در شورا و سطح خدمت و فداکاری کارمندان در شهرداری توسعه پیدا کند ما به ازای آن سرمایه اجتماعی افزایش پیدا می نماید.

رشد کاریکاتوری تهران

شهردار تهران رشد و پیشرفت همه جانبه شهر را یک سیاست مطلوب برشمرد که در سطح شورای ششم و مدیریت شهری تازه به آن پرداخته می گردد و عنوان نمود: سیاست های گذشته باعث شده شهر رشد کاریکاتوری پیدا کند و همه بخش ها در این راستا به صورت منظم سر جای خودش نباشد؛ تا سال 48 شهر توسعه شاقتصادی- جنوبی و بعد از آن شرقی - غربی داشته و این رشد ناموزون و کاریکاتوری شرایطی را فراروی ما قرار داده که باید آن را به یک رشد حقیقی و واقعی تبدیل کنیم.

زاکانی افزود: همه این مسائل باعث شده که امروز از کم مسکنی رنج ببریم، از ترافیک و آلودگی هوا آزرده خاطر باشیم و شرایطی را داشته باشیم که به نوعی زیست در شهر اجبارا و بدون آسایش و آرامش باشد.

وی با بیان اینکه تحولی که در قالب سیاست گذاری شورا مطرح شده تحولی است که کالبد و روح شهر را توامان دستخوش تغییر قرار می دهد، عنوان نمود: شهرداری نیازمند این است که از یک اثرگذاری بالاتر و از یک سرمایه اجتماعی بهتر و بیشتری برخوردار گردد. وقتی بنا است که خدمات ما منتج به سرمایه اجتماعی گردد و این سرمایه اجتماعی مشارکت مردم را در پی داشته باشد و خروجی آن پیشرفت نرم افرازی و سخت افزاری شهر باشد، بالطبع ضرورت دارد که مدیران و کارمندان تحت نظارت شورا شرایط این تغییر و تحول را رقم بزنند.

خصوصیات مدیرانقلابی برای تحول

وی با اشاره به اینکه یک مدیر برای تحول باید خصوصیاتی داشته باشد، یادآور شد: اولین خصوصیت این است که با اهداف انقلاب آشنا و تقید به پیگیری اهداف انقلاب داشته باشد. به طوری که در مقام عمل گام به گام اهداف انقلاب را به منصه ظهور برساند که حرکت در این راستا جز با سلامت مدیر میسر نخواهد بود. مدیر باید نقطه آغاز سلامت را وجود خود قرار دهد در واقع مدیری که مدیریت را طعمه و نه محل خدمت بداند، نمی تواند یک مدیر انقلابی باشد.

شهردار تهران اعلام کرد: دیگر ویژگی این است که باید کاردان و متخصص باشد، مدیری که تخصص ندارد تعهدش نیز زیر سوال است؛ علاوه بر این باید بر این نکته تاکید کنیم که تخصص، انگیزه و شناخت نسبت به اهداف انقلاب برای یک مدیرکافی نیست و باید عرضه و توان داشته باشد. در واقع در کنار شناخت و انگیزه، تعهد، تخصص و تجربه، ضلع دیگر ویژگی یک مدیر عرضه و کارآمدی است.

زاکانی جسارت را دیگر ویژگی یک مدیر دانست و اعلام نمود: مدیر باید در کنار تخصص و کارآمدی، جسارت تغییر و تحول را داشته باشد. وقتی این مسائل را در کنار هم قرار می دهیم به این نکته می رسیم که فداکاری و استقامت عنصر دیگر این خصوصیات است. تا وقتی سکون و آرامش و درجا زدن باشد و تا وقتی قطاری راه نیفتد کسی حتی از سر کودکی سنگی به آن نمی زند لذا استقامت و فداکاری در حرکت و قیام لازم است و در این راستا باید مسئولیت خودمان را به خودمان یادآوری کنیم.

جایز الخطا نیستیم

شهردار تهران با بیان اینکه ما جایز الخطا نیستیم و ممکن الخطا هستیم و به فرموده رهبر معظم انقلاب حق خطا کردن نداریم، تاکید نمود: یک مدیر باید جامع نگر باشد و فقط خودش را نبیند. فردیت خودش را در نظر نگیرد بلکه به کار تیمی توجه کند. بعلاوه یک مدیر مکلف است نسبت به زیر مجموعه خودش مسئولیت پذیر باشد و آنها را تکریم کند. کارمندی که تکریم نبیند نمی توان از او انتظار تکریم مردم را داشته باشیم. یک کارمند باید در آیینه مدیرش چگونگی تکریم را ببیند.

شهردار تهران گفت: در این دوره سعی می کنیم با اولویت بندی مشکل مسکن کارمندان خودمان را حل کنیم چرا که کارمند باید انگیزه داشته باشد که مشکل مسکن مردم را حل نماید. ما یک خانواده واحد هستیم و در این خانواده هر کدام یک مسئولیت را می پذیریم. کارمندی که بنا است خدمت ویژه ای ارائه کند، باید با روی خوش، آگاهی را به مردم ارائه دهد. بعلاوه باید در کنار آن چارچوب ها و قوانین را راهی برای یاری به مردم ببینیم و نه بندی برای پای مردم؛ جمع همه این موارد این می گردد که مجموعه شهرداری باید به نقطه آغاز تغییر در شهر تبدیل گردد.

زاکانی با بیان اینکه یک سال و سه روز است در خدمت شهروندان هستیم، افزود: پیش از این شهرداری در موقعیت دیگری قرار داشت و در تنش اقتصادی قرار گرفته بود، اما این مشکل حل و افق ها تغییر کرد. بنا شد در شهر، تحول موزون کالبدی، نرم افزاری و فناورانه داشته باشیم. ادعایی مطرح شد که هر هفته یک پروژه ای در مقیاس شهر داشته باشیم و بر اساس آن هفته اول پایانه اکباتان افتتاح شد، پروژه ای که 14 سال پیش آغاز شده بود و سال 94 به بعد تعطیل شده بود. یک کار شبانه روزی را آغاز و پیروز به تکمیل آن شدیم که به قیمت امروز حدود 2 هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

کلنگ زنی 5هزار خانه مسکونی

زاکانی به آغاز پروژه یادگار امام اشاره نمود و گفت: باز شدن انتهای بزرگراه یادگار پیش از این آرزو بود. قبل از آن نیز پروژه بزرگراه شهید بروجردی آغاز شده بود که سال جاری در مقاطع زمانی آبان و بهمن با 4.7 کیلومتر بهره برداری می گردد. بعلاوه در هفته جاری 5 هزار واحد مسکونی در منطقه ها 2 و 16 و 20 کلنگ زنی شد و برای آینده 10 هزار واحد در منطقه 18 آغاز می گردد و شنبه آینده نیز پارکی بالغ بر 18 هکتار در منطقه 18 افتتاح می گردد.

شهردار تهران در ادامه گفت: اخیرا در کمیسیون ماده پنج موضوع کن مطرح شد که هزار هکتار آن باغ و 70 هکتار فضای مسکونی است، اما قاعده ای که برای این موارد در نظر گرفته شده، مردم را آزار می دهد و در واقع به آنها ظلم می گردد. گره این کار به دست من و شما باز می گردد.

باغات کن تفرجگاه می گردد

زاکانی با اشاره به اینکه برای ما مهم است که باغات کن باقی بماند و حق و حقوق مردم ادا گردد، یادآور شد: برای این دو امر کسی باید مسئولیت بپذیرد و ما قبول کردیم در شهرداری مسئولیت را بپذیریم و هزار هکتار را برای تفرجگاه شهر در نظر بگیریم و در 70 هکتار دیگر سرانه هایی بدهیم که برای مردم صرفه داشته باشد و مدیریت آن هزار هکتار را نیز به مردم بسپاریم.

وی ادامه داد: این افتخاراتی که در حال خلق شدن است به دستان مبارک شما کارمندان خدوم شهرداری انجام می گردد و مردم باید بدانند کارکنان و مدیران شهرداری و شورا، ید واحدی برای پیشرفت و خدمت به مردم هستند و برای این پیشرفت برنامه دارند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه بالغ بر 300 هزار میلیارد تومان پروژه مشارکتی و ظرفیت های بی نظیری داریم که می تواند خطرات تهران را تبدیل به ایمنی و آسایش کند؛ اعلام کرد: هیچ مجموعه ای از ارکان مسئول در خدمتگزاری، به میزان شهرداری امکانات برای خدمت ندارد. اگر اراده لازم در شهرداری وجود داشته باشد تهران به گلستان تبدیل می گردد. باید دست به دست هم و در کنار یکدیگر این گام ها را برداریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1401 بروزرسانی: 15 شهریور 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2310

به "دو خبر خوش زاکانی برای تهرانی ها ، اراده لازم وجود داشته باشد تهران را گلستان می کنیم ، جایز الخطا نیستیم؛ مدیر انقلابی برای تحول می خواهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو خبر خوش زاکانی برای تهرانی ها ، اراده لازم وجود داشته باشد تهران را گلستان می کنیم ، جایز الخطا نیستیم؛ مدیر انقلابی برای تحول می خواهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید