خبرنگاران آن 60 هزار و 365 نفر

به گزارش یادداشت سریع، تهران- خبرنگاران- 60 هزار و 365 نفر از 29 اسفند 1398 تا 29 اسفند 1399 و در این بازه زمانی یک ساله به علت ابتلا به ویروس کرونا در کشور فوت نموده اند و داغ های زیادی به جان خانواده ها نشاندند و فقط یادشان ماند، اما این جهت تجربه های زیادی هم به همراه داشت.

خبرنگاران آن 60 هزار و 365 نفر

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش روز آدینه خبرنگار سلامت خبرنگاران، از آخرین روزهای اسفند 1398 و تب و تاب ویروس جدیدی که همه دنیا و ایران را آرام آرام به دغدغه و دردسر انداخته بود، حالا درست یک سال گذشته و این راستا یک ساله آن قدر اتفاق در بطن خود داشته که می گردد از زاویه دیدهای مختلف به آن پرداخت، اما تجربه های این یک سال هم قابل توجه است. این عدد 60 هزار و 365 که انگار شوخی یک ساله ویروس کرونا با ماست، یک عدد نیست. جان های زیادی است که در این یک سال از دست رفت و حالا فقط یادشان مانده و خاطره روزگارشان. آدم هایی که بین آنها خبرنگار و هنرمند و پزشک و پرستار و همه مشاغل بودند.

به هر حال سال سخت 1399 جان گرفت و یادها را پررنگ تر کرد. مفهوم فاصله گذاری که از ابتدا بسکمک با آن مشکل داشتند، تبدیل به یک اصل اساسی در ارتباطات اجتماعی و در نتیجه سلامت ماندن افراد شد. بسکمک این مفاهیم را جدی نگرفته و چاره ای جز تسلیم در برابر کووید 19 نداشتند و بعضی هم به همین واسطه جان باختند.

همچنان بهداشت حرف اول را می زند

آن چه در همه این یک سال حضور ویروس کرونا در کشور، میان همه متخصصان بهداشت و درمان به یک اندازه مورد قبول بود، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و فاصله گذاری است. نکاتی بهداشتی که از همان روزهای اول شروع این بیماری در دنیا روی آنها اتفاق حاصل شد. هرچند استفاده همگانی از ماسک به مرور در کشورهای مختلف اجباری شد، اما همین نکته هم ناشی از نادانسته های فراوان بشر از کووید 19 و قدرت سرایت پذیری آن بود.

بر اساس داده های مختلف مجامع علمی و بهداشتی دنیای، همچنان رعایت بهداشت و فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک در مقابل ویروس کرونا، اساسی ترین راهکار تا زمان واکسیناسیون عمومی است.

واکسن های امیدبخش

ماجرای واکسن های کرونا هم داستان های خود را دارند. واکسن هایی که در کمتر از یک سال به مراحل فراوری و تزریق رسیدند و راه چند ساله را یک ساله پیمودند. البته این واکسن ها امیدواری را به جوامع بشری برگرداند و توانست تا حدی مانع از سرایت ویروس کرونا در کشورها گردد. واکسن هایی که بالاخره راستا خود را به سمت ایران هم کج کردند و از روز 21 بهمن 1399 این فرآیند در کشور ما هم شروع شد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا روز 29 اسفند 1399 بیش از 595 هزار دوز واکسن کرونا از مجموع واکسن های وارداتی در شبکه بهداشتی کشور توزیع شده است. از این میزان، تا آخرین روز سال 1399 تعداد 124 هزار و 193دوز واکسن کرونا تزریق شده است.

سرعت واکسیناسیون تا اردیبهشت بیشتر می گردد

نکته ای که نباید از آن غافل شویم این است که فراوری واکسن کرونا در دنیا به مراتب کمتر از میزان مورد احتیاج است. از طرفی ایران به واسطه مسائل ناشی از تحریم ها ماه ها در کش و قوس واریز وجه برای سبد کوواکس و حتی خرید از سایر کشورها بود. به واسطه همین موارد بود که دست کمک به سمت صنعت دارو و واکسن سازی داخل هم دراز شد تا این فرآیند در کشور خودمان هم شروع گردد. حالا در آخرین روز 1399 واکسن های داخلی از جمله کوو ایران برکت، رازی، پاستور، فخرا به مراحل مناسبی رسیده اند و امیدواری ها این است که در اردیبهشت یا خرداد 1400 بتوان حداقل از یک یا دو مورد از این واکسن های داخلی برای واکسیناسیون کووید 19 استفاده کرد.

کیانوش دنیاپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در این زمینه گفت: تا تکمیل واکسیناسیون فاز یک فاصله داریم و با وجود مسائل ناشی از کندی فراوری، کمبود مواد اولیه و جانبی فراوری در سطح دنیای و عدم تناسب عرضه و تقاضای واکسن و تاخیر در ورود و بعضی ملاحظات فنی که برنامه واکسیناسیون ملی را محدود به واکسن های خاص و مورد تایید می نماید، سرعت واکسیناسیون در فروردین ماه و در گام بعد در اردیبهشت ماه سرعت بیشتری خواهد یافت.

دنیاپور ادامه داد: تا زمانی که واکسیناسیون افراد مشمول فاز یک سرانجام نیابد، واکسیناسیون فاز 2 شروع نخواهد شد و مطابق پیش بینی های فعلی، تکمیل فاز یک و واکسیناسیون اغلب افراد مشمول فاز 2 واکسیناسیون در فصل بهار شروع خواهد شد.

سرعت بخشیدن به فرایند واکسیناسیون کرونا مورد انتظار همه است و این راستا باید با قدرت ادامه پیدا کند. حالا اگر قرار است واکسن های بیشتری خریداری گردد، باید این فرایند تسریع گردد و زمان را بیش از این از دست نداد. مسابقه واکسیناسیون کووید 19 میان همه کشورها ادامه دارد و کشور ما هم از این رقابت عقب نمانده، اما قدری همت مضاعف می تواند فرایند را تسریع کند.

معنی تازه به خدمات الکترونیک

نکته ای که در این راستا یک ساله و تجربه های کسب شده جالب توجه است، این که کووید 19 از ابتدا بر پایه نادانسته های بشر قدم به قدم پیش رفت و کسب و کارهای زیادی را از بین برد، اما به همین دلیل یک ساله آن قدر تجربه های تازه ای به جوامع بشری افزود که شاید بتوان مبدا بعضی تحولات در سال های آینده را در همین نقطه و درد مشترک جست وجو کرد.

از طرفی مفهوم دورکاری در دنیا به واسطه همین ویروس کرونا بازتعریف شد و بعضی کسب و کارهای مجازی را رونق داد. خدمات الکترونیک در همین یک سال به اندازه چند سال شتاب گرفت و در حوزه سلامت پا به پای سایر حوزه ها و چه بسا سریع تر رشد کرد. دنیا حالا به سرعت به سمت ارائه خدمات الکترونیک می رود و به خصوص در حوزه سلامت باید به این موضوع توجه ویژه داشت. مواردی مانند تله مدیسین (دورا پزشکی)، سفارش دارو از طریق داروخانه های اینترنتی و توزیع از طریق پست از جمله این موارد است که هنوز در کشور ما روی کاغذ مانده و سرچشمه های اندکی از آن مشاهده می گردد.

با این حال، اتفاقات مناسبی مانند نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک در همین سال 1399 شروع شده و قرار است در سال 1400 به نقطه مطلوب تری برسد. اتفاقی که می تواند وسیله کهنه ای به نام دفترچه کاغذی بیمه را از نظام سلامت حذف کند و شاید این یکی را هم بتوان یکی از تجربه های کرونا دانست که سازمان های بیمه گر را مجبور به حرکت سریع تر در این راستا کرد.

همه چیز از یاد آدم می رود، مگر یادش

این سال تجربه های زیادی باقی گذاشت. تجربه از دوری ها و فاصله ها که شاید تا پیش از آن نمی دانستیم اگر باشد، چه بلایی به سر سلامت روان ما خواهد آورد. نمی دانستیم این فاصله های فیزیکی که می تواند ما را از کووید 19 در امان نگه دارد، چقدر از عمر مانده مان را به هدر می برد. ولی این را فهمیدیم که همین فاصله ها می تواند جان یک نفر بیشتر را نجات بدهد. همین رعایت بهداشت و فاصله گذاری است که می تواند آمار جان باختگان روزانه را منهای یک کند.

آن 60 هزار و 365 نفر که در این یک سال به علت کرونا جان باختند، یادشان همیشه هست. خاطره خنده ها و اشک های آنها با بازماندگان خواهد بود، اما این تجربه ها به واسه این رفتگان را نباید فراموش کرد. این که در روزهای سرانجامی 1399 عزم سفر کنیم و با وجود باز بودن جاده ها راهی شهرهای دیگر باشیم، می تواند 60 هزار و 365 نفر را هم از ما بگیرد.

گزارش از: امیر پروسنان

منبع: ایرنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1734

به "خبرنگاران آن 60 هزار و 365 نفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آن 60 هزار و 365 نفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید