تعداد قرارداد های ارتباط با صنعت دانشگاه ها اعلام شد

به گزارش یادداشت سریع، مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم گفت: تعداد قرارداد های در حال اجرای ارتباط با جامعه و صنعت در دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی حدود 8427 مورد و مبلغ آن نیز 2137 میلیارد تومان است.

تعداد قرارداد های ارتباط با صنعت دانشگاه ها اعلام شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محمدسعید سیف در شانزدهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی که امروز (سه شنبه) به صورت مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار گشت، گفت: در هفته پژوهش و فناوی، حوزه ارتباط با صنعت نمود خوبی داشت و فعالیت های خوبی صورت گرفت. برنامه های این هفته در استان ها و شهر های مختلف بسیار متنوع بوده است.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های مختلفی که در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت وجود داشته، شرح داد: بحث طرح تحول را به تصویب وزارت علوم رساندیم و ابلاغ کردیم که در اسناد بالادستی نیز در این رابطه سیاست ها و راهبرد هایی وجود داشت که بر این موضوع تأکید دارند؛ در قالب طرح تحول این برنامه ها دنبال می شود.

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با اشاره به اینکه ابلاغ این طرح در مهرماه 1398 بود و کار ها پس از آن در ستاد و دانشگاه ها انجام شد، گفت: در این راستا، باید شریک راهبردی جامعه و صنعت در اجرای برنامه های توسعه پایدار کشور باشیم.

وی همچنین به 44 اقدام مشخص در راستای طرح تحول اشاره کرد و گفت: بسکمک از موارد طرح در حوزه ستاد و برخی موارد هم در مراکز آموزش عالی، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها باید دنبال شود.

سیف در ادامه اضافه کرد: از اهداف کلان ما این بود که قرارداد ها بیشتر شود، ساختار های مناسبی در عرضه و تقاضای پژوهشی و هم راستایی را دستگاه های اجرایی داشته باشیم. همچنین در ستاد نیز جلب همکاری در معاونت های مختلف برای تلاش در راستای اولویت های کشور داشته باشیم و هم افزایی خوبی ایجاد کنیم.

وی در ادامه پیرامون پایش طرح تحول اضافه کرد: ابتدای سال 99 پایش 6 ماهه ای را انجام دادیم. از جهت اینکه به آخر سال نزدیک می شویم، پایش کامل سال 99 آغاز شده است. دانشگاه ها و پژوهشگاه ها فعالیت های سال 99 و برنامه های 1400 را تکمیل کنند و اعلام شود.

سیف همچنین به فرصت مطالعاتی در قالب طرح تحول اشاره کرد و گفت: فرصت مطالعاتی ابزار و روش مناسبی هم برای اساتید و هم برای دفاتر است که بتواند کمک کند اولویت ها و نیاز ها را شناسایی کنند و طرح ها و مذاکراتی را انجام دهند. در این راستا دانشگاه ها در استان ها و به صورت مستقل می توانند با استانداری و شهرک های صنعتی و دیگر مراکز مذاکره کنند. بررسی ها نیز نشان دهنده افزایش آمار است.

وی همچنین به بحث پرسنل امریه در ارتباط با جامعه و صنعت اشاره کرد و گفت: استفاده از پرسنل امریه فرصت خوبی بود که کمبود نیرو را در ارتباط با جامعه و صنعت جبران کنیم. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری و پژوهشگاه ها نیز می توانند از این نیرو ها استفاده کنند.

به گفته مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، بر اساس آخرین آمار، 209 نفر جذب شده اند و تعدادی را نیز می توانیم در دو ماه آینده جذب کنیم. دو ماه آینده زمانی است که متقاضیان در سامانه ثبت نام کنند و نیازشان را تأیید کنند. امروز (سه شنبه 14 بهمن) نیز آخرین فرصت استفاده از ظرفیت استفاده از امریه است که دانشگاه ها باید در سامانه درخواست مربوطه را ثبت کنند.

وی در ادامه به موضوع رصد اشتغال اشاره کرد و گفت: در حوزه رصد اشتغال 85 دانشگاه شرکت داشتند. کتاب آمار رصد اشتغال تهیه شده است و گزارش هایی نیز در هفته های اخیر منتشر شده و می شود. در بحث مهارت، اطلاع رسانی عمومی اجرا شده است و سمت و سوی دانشگاه ها به جهت تقویت این امر است.

سیف اضافه کرد: 3000 نفر در دوره های مهارت افزایی شرکت کردند که 50 درصد رشد نسبت به آمار قبلی را داشته و 6000 دوره در طی این مدت برگزار گشته است. جمعاً نیز 200 هزار نفر در این دوره ها شرکت کردند. پتانسیل خوبی برای تقویت قابلیت های شغلی و مهارتی دانشجویان وجود دارد. مراکز هدایت شغلی نیز در حدود 40 دانشگاه کشور شکل گرفته و حمایت های حداقلی از آن ها اجرا شده است که امیدواریم از طریق بودجه وزارت علوم بیشتر شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث قرارداد ها اشاره کرد و گفت: تعداد قرارداد های ارتباط با صنعت در حال اجرا حدود 8427 مورد است. از لحاظ مبلغ قرارداد ها نیز 2،137 میلیارد تومان قرارداد های جاری در دانشگاه ها است. تعداد مجریان قرارداد ها نیز حدوداً 4600 نفر است که در مقایسه با 25 تا 30 هزار عضو هیئت علمی عدد پایینی است و باید بیشتر شود و انتظار داریم دفاتر در این زمینه فعالیت جدی انجام دهند. در این راستا در حال استخراج کارنامه عملکردی برای دانشگاه هستیم.

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم به استفاده از مزیت های استانی در ارتباط با جامعه و صنعت اشاره کرد و گفت: بحث استفاده از مزیت های استانی نیز مهم است که در سال جاری آغاز شده است و در سال های قبل کمتر به آن توجه شده بود. به نظر می رسید در گذشته دانشگاه ها کمتر با اولویت های استانی و مسائل منطقه ای درگیر هستند.

وی گفت: تلاش کردیم هر دانشگاه با توجه به مسائل منطقه و استان خودش محور های مورد نیاز را شناسایی کند و با توجه به ظرفیت و امکانات دانشگاه یکی دو محور را در دستور کار قرار دهد. خوشبختانه آمار خوبی در این زمینه به دست آوردیم که در 20 استان چنین طرح هایی داریم که قابل قبول بوده است. وزارت کشور طرح ها را به استانداری ها معرفی کرده است.

سیف در ادامه اضافه کرد: ظرفیت هایی که به نظر دست خود دانشگاه ها است، از جمله خاتمه نامه ها، کارآموزی ها، فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در جامعه و صنعت، برگزاری رویداد ها و نشست های تخصصی که همه در اختیار خود دانشگاه ها است. دانشگاه اگر بخواهد در این محور فعالیت کلیدی داشته باشد، تقریباً تمام ابزار ها در اختیار خودش است.

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در خاتمه به برخی مکاتبات اجرا شده اخیر با دانشگاه ها از جمله مکاتبات مربوط به ابلاغ پایش طرح تحول، پیوند ظرفیت تحصیلات تکمیلی با ارتباط با جامعه و صنعت، بهره برداری از مزیت های استانی در مدیریت استانی آموزش عالی، مهارت افزایی، بازنگری برنامه درسی و در نهایت ابهامات آئین نامه ارتقا در بحث جذب قرارداد های پژوهشی اشاره کرد.

بر اساس اعلام وزارت علوم، در این نشست که به صورت مجازی به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گشت، برخی از مدیران دفاتر ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها به ایراد نقطه نظرات خود در ارتباط با موضوعات مطرح شده در نشست پرداختند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1655

به "تعداد قرارداد های ارتباط با صنعت دانشگاه ها اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد قرارداد های ارتباط با صنعت دانشگاه ها اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید