تور یونان: ترکیه و آثار باستانی رومی و یونان

به گزارش یادداشت سریع، دیدنی های باستانی ترکیه

کشف آثار باستانی که یونانی ها و رومی ها به عنوان دو تمدن برجسته جهانی آنها را به یادگار گذاشته اند، در یک تور پیاده روی ترکیه امکان پذیر است. در این جا با سه نمونه از این مکان های باستانی آشنا می شوید. با خبرنگاران همراه باشید:

تور یونان: ترکیه و آثار باستانی رومی و یونان

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

افرودیسی (Aphrodisias)

مردم افرودیسی که در عهد باستان می زیستند، از معادن سنگ مرمر سفید و آبی و خاکستری استفاده می کردند و این شهر، نماد عشق بوده است و در آن مجسمه ها و بناهای تاریخی هلنی یافت می گردد. در موزه های این شهر که در فضای باز قرار گرفته اند، می توان حال و هوای دنیا باستان را در میان آثار مختلف دید و این تمدن بزرگ را درک کرد. بنایی که به آفرودیت، الهه عشق اختصاص داده شده نیز در این شهر دیده می گردد. این مکان بر اثر جست وجوی 30 ساله یکی از باستان شناسان به نام کنعان اریم Kenan Erim)) کشف شد. این خرابه در آناتولی غربی واقع شده و بخشی از آن نیز بر اثر زلزله خراب شده است. بدترین زلزله ای که به ویرانی آن منجر شد، در قرن هفتم میلادی رخ داد.

ویرانه های تروی (Troy)

این ویرانه ها در شمال غربی آناتولی و بخش آسیایی ترکیه واقع شده اند. خرابه های مورد بحث یکی از معروف ترین سایت های باستان شناسی در دنیا نیز به شمار می فرایند. بر اساس روایت هایی که در افسانه های ادبیات یونانی و لاتین باستان آمده است، تروی مرکز شهر به شمار می رفته و محلی بوده که در آن جنگ تروا که یکی از داستان های مشهور اسطوره ای یونانی می باشد، اتفاق افتاده است.

این ویرانه ها در 1793 کشف شدند و بر اساس یافته های چارلز مک لرن (Charles MaCleren)، بخشی از تروی هومری (Homeric Troy) هستند، امّا، به زعم محققان سنتی هنوز هم تروی یک افسانه است. تا قبل از کشف این ویرانه به وسیله هاینریش شلیمان (Heinrich Schliemann) باستان شناس، شواهد اندکی درباره این منطقه تاریخی وجود داشت. اما، حتی پس از کشف این ویرانه ها نیز بحث ها درباره آنها وجود دارد. مثلاً، بعضی حدس و گمان هایی در این باره وجود دارد که آیا تروی یک شهر ثروتمند و پر جمعیت و یا یک شهر کوچک بوده است. البته امکان آنالیز تاریخ چهار هزار ساله قبلی وجود دارد، در این باره می توان به نتایج تحقیقات ایندیانا جونز (Indiana Jones) رجوع کرد و تبدیل به یک باستان شناس آماتور شد.

پرگامون (Pergamum)

آماده تماشا خرابه های یک کلان شهر پر رونق در منطقه غرب ترکیه که مشرف به منطقه باستانی آکروپلیس است، باشید. این شهر در روزهای اوج خود، یکی از با نفوذترین شهرهای دنیا باستان بوده است. امروزه نیز می توان شکوه سابق این شهر را در جاهایی مانند آکروپلیس، علائم پیاده روها، تئاتر های عمومی آن که مشرف به دشتی پوشیده از چمن هستند، ببینید.

خرابه پرگامون در دوران باستان و در زمانی که این منطقه به علت صادرات فرش، پنبه و طلا شرایط خوبی داشته، تأسیس شده است. این خرابه در نزدیکی شهر مدرن برگاما در استان ازمیر غربی واقع شده است. بازدیدکنندگان از خرابه پرگامون به مشاهده ستون شکسته بنای تروجان (Trojan)، تئاتر هلنی پرگامون و کتاب خانه های باستانی می پردازند.

منبع: الی گشت
انتشار: 23 اسفند 1400 بروزرسانی: 23 اسفند 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2166

به "تور یونان: ترکیه و آثار باستانی رومی و یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان: ترکیه و آثار باستانی رومی و یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید