اگر قصد سفر به فرانسه را دارید، این مطلب را از دست ندهید!

به گزارش یادداشت سریع، هر کشور با توجه به فرهنگ خود، آداب و رسوم متفاوتی دارد که در بخش های مختلف زندگی آن ها نمود پیدا می نماید. یکی از این بخش ها غذاخوردن به شمار می آید. رژیم غذایی، عادات و نکاتی که مردمان هر کشور در غذاخوردن خود رعایت می نمایند، بخشی از فرهنگ غذایی آن کشور محسوب می شود. فرانسوی ها نیز مانند مردم دیگر نقاط جهان آداب و رسوم و فرهنگ غذایی خاص خود را دارند که در ادامه به بعضی از عادات غذایی فرانسوی ها اشاره می کنیم. علاوه بر این، در خصوص آداب مهمانی فرانسوی ها نیز نکات مهمی را بیان می کنیم. اگر قرار است به فرانسه سفر کنید، بد نیست کمی در این مورد اطلاع داشته باشید و بدانید فرانسوی ها چه می خوردند، چه زمانی می خورند و خود را مستلزم رعایت چه آدابی می دانند. با ما همراه باشید تا با شیوه های غذا خوردن فرانسوی ها آشنا شوید.

اگر قصد سفر به فرانسه را دارید، این مطلب را از دست ندهید!

عادات غذایی فرانسوی ها

برخلاف بسیاری از کشورها که به صبحانه خود اهمیت زیادی می دهند، ناهار مهمترین وعده غذایی فرانسوی هاست. آن ها برای صبحانه و شام خود مقدار کمتری غذا در نظر می گیرند، اما ناهار را معمولا مفصل تر تدارک می بینند. جالب است در مطلب عادات غذا خوردن فرانسوی ها بدانید که آن ها برای غذا خوردن خود برنامه زمانی منظمی دارند و غذاهای خود را رأس ساعت میل می نمایند. براساس عادات غذایی فرانسوی ها بهتر است بدانید که ساعت غذای فرانسوی ها برای وعده ناهار یک بعدازظهر و برای شام ساعت 9 شب یا دیرتر از آن هست.

بخش های مختلف میز شام

نکته ای که در آداب غذا خوردن فرانسوی ها به چشم می خورد، آرامش آن ها حین خوردن غذاست. از این رو، ممکن است یک وعده غذایی خصوصا در مناسبت ها و مراسم های خاص بیش از 2 ساعت نیز طول بکشد. در این ضیافت ها غذا در بخش های مختلفی چون پیش غذا، غذای اصلی و دسر سرو می گردد که در ادامه مطلب عادات غذایی فرانسوی ها به معرفی هر بخش می پردازیم.

پیش غذا: پیش غذا اولین بخش غذایی است که بر روی میز قرار داده می گردد. برای تهیه این وعده معمولا گزینه هایی انتخاب می شوند که اشتها را تحریک نموده و آن را زیاد نمایند.

ماهی: اولین گزینه ای که پس از صرف پیش غذا بر روی میز قرار داده می گردد، ماهی است. در واقع، فرانسوی ها ماهی را در اغلب میهمانی های خود تدارک دیده و قبل از غذای اصلی سرو می نمایند. در اینجا ماهی به سبک خاص فرانسوی ها طبخ شده و به همراه سبزیجات با ظاهری مجذوب کننده روی میز قرار می گیرد.

غذای اصلی: غذای اصلی شامل گوشت قرمز یا مرغ بوده که به همراه مواد دیگری، مانند سبزیجات مختلف طبخ شده و به صورت تزیین شده بر روی میز قرار می گیرد.

سالاد: سالاد از جمله مواردی است که معمولا در کنار غذا برای میهمانان سرو می گردد. سالاد های فرانسوی در گذشته بیشتر ترکیبی از سبزیجات مختلف به همراه ادویه، روغن زیتون و سرکه بودند که معمولا برای هضم غذا بر روی میز قرار می گرفتند. اما امروزه تنوع سالاد بیشتر شده و از انواع سس های مختلف برای طعم دادن به آن ها استفاده می گردد.

پنیر: از دیگر مواردی که بر روی میز غذای فرانسوی ها دیده می گردد، پنیر است که معمولا پس از صرف غذای اصلی خورده می گردد. در اینجا از انواع مختلفی از پنیر استفاده می گردد که بر روی یک ظرف چوبی قرار داده شده و برش هایی از میوه نیز در کنار آن گذاشته می گردد. قرار گرفتن پنیر و میوه بر روی میز نشان دهنده پایان غذای اصلی است.

دسر: دسر پایان دهنده آداب مهمانی فرانسوی ها بوده که معمولا با یک فنجان قهوه پایان می یابد.

آداب غذا خوردن

فرانسوی ها نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی غذای خود را بر روی میز سرو نموده و آداب خاصی را نیز در حین خوردن رعایت می نمایند. اگر به یک میهمانی فرانسوی دعوت شدید، ضروری است که تا حدی با آداب خاص غذا خوردن آن ها آشنایی داشته و آن ها را رعایت نمایید.

1- اجازه دهید تا میزبان شما را هدایت نموده و صندلی را تعیین کند.

2- وقتی بر روی صندلی نشستید، دست به چیزی نزنید تا میزبان به شما تعارف کند. در اینجا از کلمه بن اپتات به معنای بفرمایید استفاده می گردد. بعد از شنیدن واژه بن اپتات می توانید غذای خود را آغاز کنید.

3- برای خوردن غذا باید از کارد و چنگال استفاده نمایید. کارد در دست راست و چنگال در دست چپ شما قرار می گیرد. اگر غذا خوردن شما هنوز تمام نشده و دوباره قصد خوردن غذا را دارید، باید کارد و چنگال خود را به صورت ضربدری در بشقاب قرار دهید، به طوریکه چنگال بر روی کارد قرار گیرد.

4- اگر دیگر نوشیدنی میل ندارید، لیوان خود را تا پایان خالی نکنید و بگذارید مقداری در آن باقی بماند.

4- وقتی بر روی صندلی نشستید، آرنج خود را روی میز قرار ندهید.

5- به مقدار ای در ظرف خود غذا بکشید که بتوانید آن را تمام کنید. ماندن غذا در ظرف نشان دهنده بی نزاکتی شماست.

6- زمانیکه قصد خوردن میوه دارید، آن ها را پوست گرفته و با چاقو برش بزنید و میل کنید که یکی از آداب غذا خوردن فرانسوی ها به شمار میرود.

آداب رفتن به میهمانی

براساس آداب مهمانی فرانسوی ها دقت داشته باشید که فرانسوی ها بر روی زمان بسیار حساس هستند و وعده های غذایی خود را رأس ساعت میل می نمایند. از این رو اگر به یک میهمانی دعوت شدید، باید تمام کوشش خود را داشته باشید که سر ساعت به خانه میزبان برسید. شما حداکثر می توانید 1.0 دقیقه تاخیر داشته باشید. اگر فکر می کنید نمی توانید خود را در زمان وعده شده به منزل میزبان برسانید، حتما یک تماس تلفنی برقرار نموده و تاخیر خود را اطلاع دهید. البته این حساسیت به زمان، بیشتر در بخش شمالی این کشور دیده می گردد و هرچه به جنوب آن نزدیکتر می شویم، حساسیت ها نیز کمتر می گردند. فرانسوی ها به مد و لباس اهمیت بسیاری می دهند و این سختگیری را نه تنها در خصوص خود، بلکه در خصوص میهمانان خود نیز دارند. از این رو، توصیه می کنیم متناسب با میهمانی که به آن دعوت می شوید، یک لباس شایسته براساس آداب مهمانی فرانسوی ها انتخاب نمایید. بسیاری از افراد وقتی به میهمانی می روند، به همراه خود یک هدیه یا گل می برند. توجه داشته باشید که اگر به یک میهمانی بزرگ دعوت شدید و قصد دارید تا یک سبد گل هدیه ببرید، حتما آن را صبح روز میهمانی به منزل میزبان ارسال کنید تا گل شما در مکانی مناسب قرار داده شده و در میهمانی به نمایش گذاشته گردد.

رستوران های فرانسوی

فرانسوی ها ترجیح می دهند غذای خود را در خانه تهیه نمایند و رغبت چندانی به غذاهای آماده و فست فودها نشان نمی دهند. اما با این حال رستوران ها و ساندویچی های زیادی در این کشور وجود دارند که می توانید غذای خود را از آن ها تهیه نمایید. فست فودهایی که سابقه کاری بیشتری دارند و قدیمی تر هستند، معمولا ساندویچ هایی را عرضه می نمایند که می توانید در کافه ها و حتی فروشگاه های این کشور نیز پیدا کنید. در کافه ها معمولا غذاهای سبکی چون ساندویچ همبرگر و چیز برگر و انواع سالادها عرضه می شوند. با اینکه فرانسوی ها به غذاهای آماده چندان روی خوشی نشان نمی دهند، اما بیشتر از همسایگان خود در اروپایی شمالی به رستوران می روند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2368

به "اگر قصد سفر به فرانسه را دارید، این مطلب را از دست ندهید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر قصد سفر به فرانسه را دارید، این مطلب را از دست ندهید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید