اهمیت کارشناسی برق خودرو در کجاست؟

به گزارش یادداشت سریع، بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم در کشور ما، همیشه رونق بسیاری داشته است و دغدغه کارشناسی ماشین همیشه وجود داشته است. به دلیل واردات محدود خودروهای خارجی، و بالا بودن قیمت مدل های صفر آن ها، بسیاری از افراد به دنبال یک خودروی کارکرده تمیز و سرحال هستند تا هم هزینه کمتری پرداخت کنند و هم خودروی بهتری سوار شوند. اما یک نکته جالب اینجاست که بر طبق آمار، بسیاری از افراد، هنگام خرید خودروی کارکرده، تمامی بخش های آن را تست نمی کنند.

اهمیت کارشناسی برق خودرو در کجاست؟

ظاهر سالم یک خودرو، می تواند به راحتی خریدار را فریب دهد. و یا حتی معرفی خودرو از طرف یک آشنا، باعث می شود که خریدار، لزومی برای بررسی کارشناسانه خودرو نبیند. در حالی که ممکن است خودرو دارای مسئله ای باشد که خود فروشنده هم از آن بی خبر است. این موضوع لزوم استفاده از سرویس های کارشناسی خودرو را نشان می دهد. یکی از بخش هایی که از نگاه خریدار دور می ماند اما کارشناس به دقت مورد بررسی قرار می دهد، بخش مربوط به سیستم برق کشی خودرو است.

کارشناسی برق خودرو چه بخش هایی را بررسی می کند؟

کارشناس حرفه ای، با دانش و مهارتی که دارد، بعد از باز کردن در کاپوت، یک به یک، تمامی قسمت های زیر کاپوت خودرو را بررسی می کند. کارشناس ابتدا فیوزهای داخل جعبه فیوز را بررسی می کند تا از سلامت آن ها مطمئن شود. اتصالات موجود در فیوزها، باعث مسائلی در آپشن های داخلی خودرو مانند شیشه بالابرها، فندک، مانیتور و بسکمک قسمت های دیگر خواهد شد. بررسی دینام قسمت مهم دیگری است چرا که در صورت درست کار نکردن دینام، وسایل برقی خودرو، کاملا از کار خواهند افتاد و اگر دینام به موقع عیب یابی نشود حتی باعث سوختن واشر سرسیلندر نیز خواهد شد. در بخش بعدی کارشناس به سراغ باتری های خودرو می رود. در صورت خرابی باتری ها و یا سولفات شدن اتصالات آن ها، برق به خوبی در داخل باتری ها ذخیره نمی شود و این موضوع در فرایند توزیع برق خودرو اختلال ایجاد می کند.

بررسی شمع ها، قسمت دیگر مربوط به کارشناسی برق خودرو است. کارشناس ابتدا سر شمع ها را از نظر اتصالات بررسی کرده و اگر شمع ها معیوب و یا مستهلک باشند، لزوم تعویض آن ها را یادآور خواهد شد. دلکو، بخش دیگر مربوط به بررسی سیستم برق خودرو است که کارشناس به دقت، عملکرد آن را بررسی می کند. در صورت وجود هر گونه آسیب و یا ترک خوردگی بر روی دلکو، این قسمت هم باید تعویض شود. خازن ها هم قسمت دیگری از این سیستم هستند که باید از عملکرد صحیح آن ها مطمئن شد.

بررسی تمامی سیم کشی های خودرو، یکی دیگر از بخش های کارشناسی برق خودرو است که باید با دقت انجام شود. بررسی عملکرد چراغ ها، سوئیچ خودرو، و تمامی چراغ های چک خودرو نیز از دیگر موارد مربوط به سیستم برق خودرو هستند که کارشناس یک به یک عملکرد آن ها را بررسی کرده و از سلامت این بخش ها مطمئن می شود. پیدا کردن مسائل این قسمت ها کاری نیست که افراد معمولی قادر به انجام آن باشند. به همین منظور لزوم مشورت با کارشناسان خودرو، مطرح می شود. پیشنهاد ما کمک دریافت از بخش کارشناسی برق انواع خودرو کارنامه است که با وجود افراد ماهر و متخصص در این زمینه به راحتی می توانند مسائل این بخش خودرو را یافته و راهنمایی های لازم در مورد آن را ارائه دهند.

چرا کارشناسی برق خودرو؟ چرا کارنامه؟

مسائل مربوط به سیستم برق خودرو، شاید خطرناک نباشند و باعث بروز حوادث خاصی در خودرو نشود اما قطعا مسائل مربوط به این قسمت، اگر به موقع بررسی نشوند، بسیار هزینه بر و دردسرساز خواهند شد. مثلا نقص عملکرد باتری ها باعث مسائل دینام شده و رسیدن برق به موتور خودرو امکان پذیر نمی شود.

این موضوع می تواند در کمترین حالت باعث نقص عملکرد فن خودرو و در نتیجه جوش آوردن خودرو شود. مشکل بزرگی که در ادامه این داستان پیش می آید، سوختن واشر سرسیلندر هاست که به یکباره در وسط جاده شما را متوقف می کند! به همین دلیل باید به هنگام خرید یک خودروی کارکرده، حتما بخش برق خودرو را با کمک یک کارشناس خبره، بررسی کرد چون این مورد واقعا کار افراد معمولی نیست.

کارشناسان سایت کارنامه، علاوه بر بررسی تمامی بخش های خودرو، عملکرد سیستم برق خودرو را با فرآیند کارشناسی خودرو نیز به دقت بررسی کرده و خیال خریدار را از این بابت راحت خواهد کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1523

به "اهمیت کارشناسی برق خودرو در کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت کارشناسی برق خودرو در کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید