ارتباط میان سطح آهن خون و طول عمر

به گزارش یادداشت سریع، به نظر می رسد سطح بالای آهن خون، خطر مرگ در سنین پایینتر را افزایش می دهد.

ارتباط میان سطح آهن خون و طول عمر

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، پژوهشی جدید با بررسی اطلاعات بیش از 1 میلیون نفر، به شواهدی دست پیدا کرده که از نقش منفی سطح بالای آهن خون در طول عمر خبر می دهد.

تا به امروز تحقیقات زیادی درباره راهکارهای افزایش عمر انسان اجرا شده اما نمی توان به تمام آن ها کاملا اطمینان کرد. با این حال پژوهش جدید روی بیش از 1 میلیون نفر از سه دیتابیس عمومی اجرا شده و روی سه معیار اصلی پیری تمرکز کرده: طول عمر، سال هایی که فرد بدون بیماری زندگی می کند و زندگی در سنین بسیار بالا.

در این پژوهش مشخص شد که 10 منطقه کلیدی ژنوم با معیارهای مربوط به پیری در ارتباط هستند و علاوه بر این، با نحوه متابولیسم آهن توسط بدن هم مرتبط هستند. به نظر می رسد سطح بالای آهن خون، خطر مرگ در سنین پایینتر را افزایش می دهد.

پل تیمرز از دانشگاه ادینبورگ در همین رابطه گفت:

ما از این یافته ها بسیار هیجان زده هستیم چرا که نشان می دهند سطح بالای آهن خون، مدت زمان زندگی سالم را کاهش می دهد. کنترل سطح آهن خون می تواند از آسیب های مرتبط به سن جلوگیری کند. حدس می زنیم که یافته های ما درباره متابولیسم آهن می تواند دلیل بروز بیماری های مربوط به سن مانند بیماری قلبی در افرادی که مقادیر زیادی گوشت قرمز در رژیم غذایی خود دارند را توضیح دهند.

پژوهشگران در مقاله جدید خود که در ژورنال Nature Communications منتشر شده، از یک تکنیک آماری به نام تصادفی سازی مندل استفاده کردند. محققان به این موضوع اشاره می کنند که ژنتیک نزدیک به 10 درصد در طول عمر انسان ها نقش دارند، بنابراین نمی توان به راحتی ژن های تاثیرگذار روی عمر را پیدا کرد، با این حال در پژوهش جدید افراد زیادی مورد بررسی قرار گرفته اند.

5 نشانگر ژنتیکی که محققان به آن ها پی برده اند، در گذشته چندان قابل توجه نبودند که از میان آن ها می توان به آپولیپوپروتئین ایی و FOXO3 اشاره کرد.

در حالی که هنوز در مراحل ابتدایی پژوهش ها درباره ارتباط میان عمر و متابولیسم آهن قرار داریم، با تحقیقات بیشتر باید منتظر توسعه داروهایی با هدف کاهش سطح آهن خون باشیم تا بتوانند عمر ما را چند سال افزایش دهند.

سطح آهن خون که بیشتر آن با رژیم غذایی کنترل می شود، با برخی بیماری های مرتبط با سن هم در ارتباط است که برای مثال می توان به پارکینسون و بیماری های کبد اشاره کرد. آهن همچنین با گذر عمر روی توانایی بدن برای مقابله با عفونت هم تاثیر می گذارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1518

به "ارتباط میان سطح آهن خون و طول عمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط میان سطح آهن خون و طول عمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید