اختلاف دیدگاه نباید به روابط حسنه درمنطقه خدشه وارد کند

به گزارش یادداشت سریع، خبرنگاران: وزیر امور خارجه کشورمان پس از بازگشت از سفره سه روزه اش به کویت، عمان و قطر در فرودگاه مهر آباد گفت: دیدار از این کشورها در چارچوب سیاست خارجی جمهوری اسلامی و اولویت داشتن روابط قوی با این کشورهاست.

اختلاف دیدگاه نباید به روابط حسنه درمنطقه خدشه وارد کند

به گزارش حوزه سیاست خارجی یادداشت سریع، ظریف اضافه نمود: سفر به کویت به منظور تشکیل نشست شورای عالی مشترک همکاری های دو کشور صورت گرفت که این نشست پس از هشت سال بار دیگر تشکیل شد و در دیدار من با امیر کویت و وزیر امور خارجه درباره ضرورت همکاری بیشتر بین دو کشور تبادل نظر شد.

وی گفت: تقویت روابط دو جانبه و همکاری های منطقه ای و تشریح سیاست های دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران با هدف نزدیک تر شدن کشورهای منطقه و جلوگیری از ورود و تاثیرگذاری سیاست های بیگانه و دخالت های بیگانگان از جمله محورهای مورد توجه در این دیدارها بود.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه نمود: برداشت من این است که مجموعه این کشورها تمایل زیادی برای گشودن صفحه جدیدی در روابط با جمهوری اسلامی ایران دارند که امیدواریم به سود صلح و ثبات و پیشرفت مردم منطقه باشد.

وی گفت: با این کشورها توافق کردیم رایزنی های منظم سیاسی در همه حوزه ها، رفت و آمدها و مصاحبههای منسجم و برنامه ریزی شده از جمله درباره مسائل اختلافی منطقه ای مانند بحران سوریه صورت گیرد و معتقدیم باید درباره این اختلاف دیدگاهها در منطقه مصاحبه کنیم.

ظریف شرح داد: معتقدیم این اختلاف دیدگاهها نباید به روابط حسن همجواری کشورهای همسایه خدشه وارد کند، به این علت که برای ما، کشورهای جنوب خلیج فارس و منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است و امنیت این منطقه با رفاه و پیشرفت اقتصادی مردم و ملت ها گره خورده است.

وزیر امور خارجه گفت: امنیت منطقه حساس ما غیر قابل تفکیک است و ضرورت دارد برای مقابله منسجم با ناامنی ها و دلایل آن و فراهم کردن زمینه توسعه و رشد منطقه همکاری بین کشورها صورت گیرد و ما در این زمینه توافق کردیم.

وی اضافه نمود: کشورهای منطقه مشتاقند پیام جمهوری اسلامی ایران را که مبتنی بر سیاست خارجی همیشگی است از دولت جدید بشنوند و در این سفر این فرصت پیش آمد که امیدواریم در آینده با سایر کشورهای منطقه هم روابط مشابه ای داشته باشیم.

ظریف درباره روابط ایران و عربستان گفت: ایران و عربستان دو کشور بزرگ منطقه هستند که با همکاری تهران و ریاض می توانیم امنیت و ثبات منطقه را بیشتر تضمین کنیم.

وزیر امور خارجه اضافه نمود: امیدواریم سوء تفاهم هایی که وجود داشته است برطرف شود و روابط با عربستان را به شکل خوبی گسترش دهیم.

وی همچنین با اشاره به سفر پیشین سلطان عمان به ایران گفت: ما منتظر سفر امیر قطر و امیر کویت به تهران هستیم امیدواریم این رفت و آمدها ادامه داشته باشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 298

به "اختلاف دیدگاه نباید به روابط حسنه درمنطقه خدشه وارد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف دیدگاه نباید به روابط حسنه درمنطقه خدشه وارد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید