آزمون: ما یک جامعه فوتبال زده داریم، فوتبال بانوان در اولویت فدراسیون نبود

به گزارش یادداشت سریع، سرمربی تیم فوتبال جوانان بانوان گفت: در حال حاضر ما یک جامعه فوتبال زده داریم و این موضوع فقط مربوط به فوتبال بانوان نیست و وقتی اسم فوتبال می آید همه به اسم آن نیز حساس شدند.

آزمون: ما یک جامعه فوتبال زده داریم، فوتبال بانوان در اولویت فدراسیون نبود

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، مریم آزمون در حاشیه نخستین تمرین تیم فوتبال زیر 20 سال بانوان ایران گفت: این اولین تمرین تیم پس از دو سال است. در این مدت، تمرینات به خاطر کرونا و سایر مسائل تعطیل بود. یک روز و نیم در قرنطینه بودیم و پس از تست کرونا، اولین اردوی انتخابی را از امروز (چهارشنبه) برای شرکت در مسابقات کافا در تاجیکستان شروع کردیم. اعضای تیم روز 18 خرداد به این مسابقات اعزام خواهند شد.

وی با بیان اینکه چند نفر از بازیکنان تیم جوانان کشورمان که رده سنی آنها هنوز مناسب عضویت در این تیم است، به تیم زیر 20 سال دعوت شده اند، گفت: سایر بازیکنان از تیم زیر 17 سال ایران هستند که دو سال گذشته به کافا اعزام شدند و نیز بازیکنان تیم نوجوانان کشورمان که به مسابقات لائوس رفتند. کوشش کردیم این بازیکنان را برای مسابقات کافا جمع کنیم. زمان کافی برای این تورنمنت نداریم و برای مسابقات انتخابی باید به دو اردو بسنده کنیم.

تصمیم گرفتیم این نفرات را که بازیکنان باتجربه تر هستند، در اردوها ببینیم و 18 نفر از آنها برای مسابقات کافا انتخاب می شوند.، سرمربی تیم فوتبال زیر 20 سال بانوان ایران ضمن بیان این جمله گفت: پس از اینکه کارمان را برای جام ملت های آسیا شروع کردیم، با تیم های لیگ برتر و استان ها ارتباط برقرار خواهیم کرد. در آن موقع کوشش می کنیم بازیکنانی که در این رده سنی شناخته نشده اند یا فرصتی برای دیده شدن آنها نبوده، ببینیم و تیم خیلی خوبی راهی مسابقات آسیایی کنیم.

وی در مورد برنامه ملاقاتهای تدارکاتی و اردوی خارج از کشور تیم ملی زیر 20 سال بانوان مطرح نمود: با وجودی که هنوز قرعه کشی مسابقات جام ملت های آسیا و میزبان این رقابت ها معین نشده است، اما قرار است مرحله نخست این رقابت ها 20 مردادماه برگزار گردد. برنامه ریزی ابتدایی ما تا آن مقطع است و پیش بینی کردیم تورنمنت سه جانبه ای را در داخل کشور برگزار کنیم.

آزمون خاطر نشان کرد: کوشش خواهیم با حضور تیم 17 سال و تیم ملی بزرگسالان در یکی از استان ها، تورنمنت سه جانبه یا چهار جانبه ای را برگزار کنیم. تیم سیرجان قهرمان باشگاه های ایران نیز خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا آماده می نماید و تیم های خوب دیگری نیز در استان های دیگر داریم و اگر بتوانیم تورنمنت چهار جانبه داخلی را برگزار کنیم خیلی خوب خواهد بود. فکر نمی کنم تا 20 مردادماه به خاطر کرونا بتوانیم اردوی خارجی را برگزار کنیم.

وی در مورد عدم برگزاری مسابقات رده سنی پایه در بخش بانوان گفت: تا امروز در کشورمان لیگ نوجوانان و جوانان نداشتیم و وقتی لیگ این رده های سنی را نداریم، یعنی زیر ساختی برای فوتبال ساخته نمی گردد و تا الان نیز تیم ملی بازیکن می ساخته است. سالانه فستیوال هایی در کشور برگزار می شد و بین 60 تا 100 بازیکن را دعوت و تیم های زیر 15 و زیر 18 سال تشکیل می دادیم. در دو سال اخیر نیز به تیم های لیگ رجحان فشار وارد کردیم تا از 5 بازیکن زیر 17 سال استفاده نمایند تا آنها بتوانند در لیگ بازی نمایند.

سرمربی تیم زیر 20 سال بانوان اضافه کرد: باید لیگ های نوجوانان و جوانان خود را پویا کنیم و طی صحبت هایی که با عزیزی خادم و خانم موسوی داشتیم، به باشگاه ها مصوب شده است تا تیم بانوان داشته باشند. در مورد رده سنی آن نیز قرار است برنامه ریزی و کارگروه تشکیل گردد تا ببینیم چگونه باید در دراز مدت تیم ملی داشته باشیم که بازیکنان آن از رده نوجوانان پیشرفت نموده و رفته رفته به تیم بزرگسالان برسند. در حال حاضر بازیکنانی در رده سنی جوانان هستند که اسم آنها را برای اولین بار شنیدیم و آنها مدعی هستند بازیکنان خوبی هستند، اما تا به حال در هیچ یک از تیم ها حضور نداشته است و فقط در مسابقات آموزشگاهی حضور داشتند.

آزمون در ادامه اعلام کرد: اگر تیم های پایه تشکیل گردد، بستری برای حمایت از فوتبال بانوان فراهم خواهد شد. حضور باشگاه های پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و سپاهان در فوتبال بانوان باعث خواهد شد، مربیان با خیال آسوده ترین کار نمایند و بازیکنان بستر مناسبی برای پیشرفت داشته باشند. نگاه رسانه ها نیز به فوتبال بانوان تغییر خواهد نمود و بانوان دیده می شوند و این دیده شدن نیز اسپانسرها را به دنبال خواهد داشت.

وی اعلام کرد: احتیاج به یاری همه جانبه از رسانه ها، فدراسیون و باشگاه داریم تا بستری در جامعه مهیا گردد تا خانواده ها با اطمینان دختران خود را به سمت فوتبال بانوان بفرستند. در حال حاضر ما یک جامعه فوتبال زده داریم و این موضوع فقط مربوط به فوتبال بانوان نیست و وقتی اسم فوتبال می آید همه به اسم آن نیز حساس شدند. باید سعی کنیم با حرکات مثبت که انجام می دهیم، تغییرات اساسی در فوتبال بانوان ایجاد کنیم. اگر من اینجا هستم به خودم، فدراسیون و خانم موسوی قول دادم تا چند سال آینده تیم ملی خوبی از این بچه ها درست کنم.

آزمون در مورد توافقات خود با فدراسیون فوتبال گفت: از فدراسیون خواستم برنامه چهار ساله برای من داشته باشند. نروم کافا قهرمان یا نایب قهرمان شوم یا در جام ملت ها از مرحله خود بالا بروم و بگویند، آزمون خداحافظ. از فدراسیون خواستم اگر چنین قصدی را دارند، دور من را خط بکشند و با مربی دیگر کار نمایند. چند سال این کار انجام شد و وقتی تیم از رنکینگ بیرون رفت، همه به من زنگ می زدند که چرا تیم از رنکینگ بیرون رفته است. باید ساختار ما درست گردد تا هر مربی بتواند در مدت معین برنامه های خود را پیاده کند.

سرمربی تیم زیر 20 سال در خصو برنامه های خود تاکید نمود: اولین موضوع برای پیشرفت اردوها مستمر است و نباید اردوها تعطیل گردد. وقتی اردوها تعطیل گردد و من چند ماه از بچه ها خبر نداشته باشم، نمی توانم یک تیم خوب داشته باشم. موضوع دوم برگزاری اردوهای خارجی و ملاقاتهای محبت آمیز است. ما برای پیشرفت احتیاج به برگزاری ملاقاتهای خارجی داریم و احتیاج داریم که اردوهای خارجی در کشورهایی مانند تایلند، ویتنام و چین که فوتبال بانوان دارند، برگزار کنیم.

وی ادامه داد: این اردوها و برگزاری یک یا دو ملاقات محبت آمیز با این کشورها باعث افزایش کیفیت تیم خواهد شد و نباید دو ماه قبل از مسابقات مقدماتی آسیا تیم خود را تشکیل بدهیم. این نحوه از اداره تیم بانوان فایده ندارد و من از فدراسیون این چیزها را خواستم تا بتوانم سال آینده در تورنمنت سوچی شرکت کنم. این تیم باید تا اسفندماه آماده باشد تا بتوانم تیم آماده ای را اعزام کنم.

آزمون با اشاره به توافقات خود با نایب رئیس بانوان فدراسیون گفت: روزی که هنوز موسوی به عنوان نایب رئیس بانوان انتخاب نشده بودند با ایشان صحبت کردم. ایشان گفتند که قصد دارند چهار سال دیگر که از فدراسیون می فرایند، چیزی را به یادگار برای فوتبال بانوان گذاشته باشند. اگر من نیز در حال حاضر مشغول به فعالیت در مقطع جوانان هستم ، دوست دارم چند سال دیگر بازیکنان این تیم را در مقطع بزرگسالان ببینم و افتخار کنم که سطح فوتبال ایران بالا رفته است. ما در حال حاضر حتی در میان 8 تیم برتر آسیا نیز نیستیم.

سرمربی تیم زیر 20 سال بانوان تاکید نمود: فوتبال بانوان در اولویت فدراسیون نیست و امیدوارم از این بعد در اولویت فدراسیون باشیم. نگاه فدراسیون در حال حاضر عوض شده است و تا نگاه عوض نگردد و بستر نیز آماده نباشد، من هر چه برنامه بدهم در حد حرف زدن است. باید قبول کنیم که حقیقت این است.

آزمون در مورد شرایط اقتصادی و امکانات تیم زیر 20 سال بانوان گفت: امکانات سخت افزاری ما در حد معقول خوب است و از فدراسیون امکانات غیر واقعی نمی خواهیم. امیدوارم وضع اقتصادی فدراسیون نیز خوب گردد تا قرارداد مربیان را نسبت به قبل و آقایان عادلانه تر ببندند.

وی در پاسخ به این سوال که قرارداد او با فدراسیون امضا شده است، اضافه کرد: تا قبل از این از ابلاغ یک کم پیشرفت نموده بودیم و رسیده بودیم به شرایطی که اگر تا مردادماه کار داشتیم تا مردادماه با من قرارداد می بستند. قرار است و صحبت هایی صورت گرفته است تا قراردادها حداقل به آقایان نزدیک و سالیانه بسته گردد.

سرمربی تیم زیر 20 سال بانوان در پاسخ به این سوال که در صورت عدم امضای قرارداد حاضر به همکاری خواهد بود، گفت: عاشق فوتبال هستم و زمانی قصه خود را برای دوستان تعریف می کردم و می گفتند با توجه به عدم دریافت حقوق در 2 سال واقعاً دیوانه هستم. 20 سال عمر خود را برای فوتبال گذاشتم. همه چیز جامعه دست مردها است و باید حقیقت را قبول کنیم. قرار است قرارداد رسمی گردد و واقعاً صحبت و قول ها نیز به همین شکل بوده است. عزیزی خادم نیز از عقد قراردادهای چند ماهه ناراحت بود و می گفت دیگر اجازه بستن شدن چنین قراردادهایی را نخواهد داد و قرار است قرارداد سالانه بسته گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1822

به "آزمون: ما یک جامعه فوتبال زده داریم، فوتبال بانوان در اولویت فدراسیون نبود" امتیاز دهید

1 کاربر به "آزمون: ما یک جامعه فوتبال زده داریم، فوتبال بانوان در اولویت فدراسیون نبود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمون: ما یک جامعه فوتبال زده داریم، فوتبال بانوان در اولویت فدراسیون نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید