کاهش بارش ها در پاییز 99 ، افزایش بارش ها در اسفندماه

به گزارش یادداشت سریع، رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی پژوهشگاه هواشناسی با اشاره به کاهش 13.5 درصدی بارش ها در پاییز سال جاری،گفت: بارش ها در اسفند 99 و فروردین 1400 بیشتر از نرمال پیش بینی می گردد.

کاهش بارش ها در پاییز 99 ، افزایش بارش ها در اسفندماه

به گزارش خبرنگاران از تسنیم، آذر زرین با اشاره به پیش بینی فصلی بارش ها اظهار کرد: انتظار می رود، میانگین بارش کشور در فصل زمستان در محدوده کمتر از نرمال تا نرمال و دمای آن حدود یک درجه بیشتر از نرمال باشد. با توجه به افزایش فعالیت امواج و احتمالی وقوع پدیده بندال، رخداد بارش حدی به ویژه در انتهای فصل زمستان احتمال دارد.

وی اضافه نمود:میانگین بارش ها در پاییز سال جاری نسبت به نرمال دوره مشابه 10.3 درصد افزایش داشته، اما در مقایسه با سال گذشته 13.5 درصد کاهش را نشان می دهد. افزایش بارش عمدتا در استان های مجاور زاگرس مرکزی تا جنوبی و مرکز کشور و کاهش آن در استان های نوار شمالی و جنوبی کشور اتفاق افتاده است. در بین استان های کشور بیشترین افزایش در یزد با 95 درصد و بیشترین کاهش در استان هرمزگان با 63 درصد نسبت به نرمال ثبت شده است.

رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور توضیح داد: انتظار می رود از نیمه اسفند 99 تا فروردین 1400 بارش کشور افزایش یافته و در محدوده نرمال تا قدری بیشتر از آن قرار گیرد.

زرین ادامه داد: در دی ماه بارش در شمالغرب و غرب سواحل خزر متمایل به بیشتر از نرمال، استان هایی در محدوده دامنه زاگرس و بخش هایی از جنوب شرق و شرق کشور در محدوده کمتر از نرمال تا نرمال و سایر مناطق در محدوده نرمال است. در بهمن ماه به جز بخش هایی از شمال غرب، سایر مناطق کشور بارش کمتر از نرمال دریافت می نمایند. بارش ماه اسفند در شمال غرب، غرب، سواحل خزر، شمال شرق و احتمالا بخش هایی از جنوب شرق کشور بیشتر از نرمال و سایر مناطق در محدوده نرمال تا کمتر از آن خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1466

به "کاهش بارش ها در پاییز 99 ، افزایش بارش ها در اسفندماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش بارش ها در پاییز 99 ، افزایش بارش ها در اسفندماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید