چرا املاک ایرانی ها در ترکیه را نصف قیمت می خرند؟

به گزارش یادداشت سریع، در چند سال اخیر تبلیغات رسانه ای قابل توجهی در مورد مهاجرت و سرمایه گذاری در ترکیه به گوش ایرانیان رسیده است. این در حالی است که با توجه به کاهش تاریخی ارزش لیر، اقتصاد ترکیه یکی از حساس ترین مقاطع زمانی خود را سپری می نماید. همزمانی افزایش تبلیغات برای خرید مسکن در ترکیه و وقوع بحران ارزی در این کشور این شائبه را تقویت نموده است که سیاست گذاران مالی در این کشور برای جذب سرمایه داران کشور های همسایه نقشه های خطرناکی در سر دارند.

چرا املاک ایرانی ها در ترکیه را نصف قیمت می خرند؟

به گزارش خبرآنلاین، در حالی که بعضی اخبار حکایت از افزایش مهاجرت ایرانیان به ترکیه دارد؛ افزایش تورم سالانه، رکوردشکنی بدهی خارجی، افزایش بیکاری، وضع قوانین تبعیض آمیز علیه مهاجران و کاهش قابل توجه و نوسانات شدید ارزش لیر در یک سال اخیر از جمله مواردی است که اقتصاد ترکیه را بیش از گذشته برای سرمایه گذاری نامطمئن نموده است. از طرف دیگر سرمایه گذاری در کشوری که در آستانه وقوع بحران ارزی است، ریسک بزرگی محسوب می گردد چرا که در چنین مواقعی به تدریج با تشدید مسائل مالی و اعمال سیاست های لازم برای جلوگیری از خروج سرمایه، در نهایت سرمایه افراد در آن کشور حبس می گردد.

نرخ بیکاری در ترکیه طی 12 ماهه منتهی به جولای 2021 به 12 درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل 1.4 درصد افزایش یافته است. این رقم، بیشترین نرخ بیکاری ثبت شده ترکیه در 3 ماه اخیر محسوب می گردد. طی این مدت، جمعیت افراد بیکار 506 هزار نفر افزایش یافته و به 3 میلیون و 902 هزار نفر رسیده است.

خطرات سرمایه گذاری در املاک ترکیه

پیش از این عبدالله مشکانی، کارشناس مالی گفته بود که قیمت بسیاری از خانه های خریداری شده از طریق ایرانیان در ترکیه بسیار بیشتر از ارز واقعی آن ها است. ارزش این ملک های 250 هزار دلاری 170 تا 80 هزار دلار بیشتر نیست و استنباط من این است که مردم در خرید این ملک ها حدود 40 درصد ضرر می نمایند.

به گفته وی با آنالیز بازار چند کشور می توان به کسانی که صرفاً برای سرمایه گذاری ملک می خرند، توصیه کرد که در ایران سرمایه گذاری نمایند؛ چرا که اجاره ملک در ایران ارزش بیشتری دارد و مردم در کشور خود به قوانین مسلط تر هستند.

املاک مهاجران به نصف قیمت به ترک ها فروخته می گردد

سیدعلی قائم مقامی، کارشناس مسائل ترکیه نیز با بیان اینکه مقدار سرمایه گذاری در املاک ترکیه جهت اخذ اقامت، در گذشته یک میلیون دلار بود، خاطر نشان کرد: این رقم بعد از مدتی به 500 هزار دلار کاهش پیدا کرد و اکنون این رقم به 250 هزار دلار رسیده است.

وی با بیان اینکه طبق قوانین ترکیه هر مهاجر دارای خانه، حق فروش ملک و زمین خود را تا 3 سال ندارد، گفت: اگر شخص اقدام به فروش املاک خود کند بلافاصله مجوز اقامتش باطل می گردد.

قائم مقامی با اشاره به اینکه بعد از 3 سال، خریداران خارجی ملک، می توانند ملک خود را به اتباع ترکیه به فروش برسانند، گفت: این محدودیت باعث شده تا بعضاً اتباع ترکیه خانه های مهاجران را تا نصف قیمت از آنان خریداری نمایند.

قوانین تبعیض آمیز علیه مهاجران

این کارشناس مسائل ترکیه با عنوان اینکه عمده دلالان و فروشندگان املاک به مهاجران از شرکت های وابسته حزب عدالت و توسعه اردوغان هستند، گفت: بیش از 40 درصد سیاست مالی اردوغان را انبوه سازی و خانه سازی در بر می گیرد.

قائم مقامی با اشاره به اینکه دولت ترکیه برای مهاجران خانه دار، سیاست های یک سویه و تبعیض آمیزی را وضع نموده است، اظهار داشت: به طور مثال اگر از طریق حوادث غیرمترقبه مثل سیل و زلزله املاک تخریب شوند، دولت ترکیه برخلاف اتباع خود به مهاجران هیچگونه تسهیلات حمایتی ارائه نمی دهد.

بدهی خارجی سنگین در موازات کمبود منابع ارزی

وی بیان اینکه ترکیه حدود 450 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد، گفت: در حال حاضر سررسید بازپرداخت 220 میلیارد دلار آن که شامل اصل بدهی و سود آن می گردد، فرا رسیده است.

این کارشناس مسائل ترکیه با بیان اینکه طبق اعتراف اردوغان، ترکیه تنها 127میلیارد دلار ذخیره ارزی در کشورش دارد و این قضیه حاکی از کمبود ذخایر ارزی در این کشور است، گفت: صادرات این کشور نیز در سال گذشته 216 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مقدار واردات در حدود 40 میلیارد دلار کسری تراز تجاری دارد.

اقامت در ترکیه به معنای تضمین اشتغال مهاجران نیست!

این کارشناس مسائل ترکیه در ادامه گفت: ایرانیان به هیچ عنوان نباید تصور نمایند که با خرید ملک و دریافت اقامت در ترکیه، اشتغال آنان در این کشور تضمین خواهد شد؛ اکنون بسیاری از جوانان ترکیه از بیکاری رنج می برند و به همین دلیل فرصت اشتغال برای مهاجران به مراتب محدود شده است.

وی در سرانجام با بیان اینکه در سال های اخیر ترکیه با مهاجرت ثروتمندان و خروج سرمایه روبرو بوده است، گفت: عمده ثروتمندان ترکیه، آینده مطلوبی را برای این کشور متصور نیستند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2127

به "چرا املاک ایرانی ها در ترکیه را نصف قیمت می خرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا املاک ایرانی ها در ترکیه را نصف قیمت می خرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید