نرگس خارجی بکارید

به گزارش یادداشت سریع، نرگس پرو یا هیمنوکالیس نام این گیاه زیبا و تا حدودی عجیب است! اگر به نرگس ها علاقه دارید، بد نیست روی پرورش هیمنوکالیس هم فکر کنید.

نرگس خارجی بکارید

همه برای آمدن برف انتظار زمستان را می کشند اما دوستداران گل و گیاه برای نرگس! همانطور که می دانید گل نرگس، گیاهی پیازی است و با فرا رسیدن زمستان و پاییز شکوفا می گردد. نرگس کشور پرو یا نرگس زرد کشور پرو هم یکی دیگر از انواع گونه های نرگسی است که می توانید پرورش دهید. اگر نرگس را دوست دارید اما می خواهید سال جاری نرگسی متفاوت تر داشته باشید، این گیاه انتخاب خوبی است. یکی دیگر از مزایای هیمنوکالیس آن است که می توان آن را در خانه هم پرورش داد! چه از این بهتر! البته پرورش آن در خانه با بیرون از خانه متفاوت خواهد بود پس حتما توجه داشته باشید شرایطی که برای شما خواهیم گفت را رعایت کنید تا در پرورش آن شکست نخورید.

خب اگر علاقه مندید آغاز کنیم؟!

شرایط رشد

- نور

هیمنوکالیس به مکانی روشن احتیاج دارد اما حتما لازم نیست آن را در آفتاب مستقیم نگهداری کنید. زمانی که پیاز گیاه را تازه می کارید، گیاه به نور کمتری احتیاج دارد، اما همزمان که گیاه بزرگ تر می گردد و رشد می نماید و گل می دهد، می توان گیاه را به تدریج به مکان پر نور تری منتقل کرد.

- آبیاری

در طول زمستان که دوره کمون گیاه است پیاز گیاه باید درون کیسه ای پر از خاک اره و یا پیت خشک نگهداری گردد. در اواخر زمستان یا اوایل بهار پیاز را درون خاک مرطوب بکارید و آن را در مکانی نسبتا گرم قرار دهید و تا زمانی که رشد تازه را مشاهده کنید گیاه را در همین شرایط بگذارید. هیمنوکالیس به آبیاری منظم احتیاج دارد اما از آبیاری زیاد بیزار است. خاکی که زیاد آبیاری گردد منجر به گندیده و پوسیده شدن پیاز گیاه می گردد. زمانی که گل و برگ ها در پاییز خشک می شوند و می میرند، آبیاری را به تدریج کم کنید و سپس با خشک شدن خاک پیاز را از درون آن بیرون بکشد.

قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به میزان کافی هستند. اگر سوراخ ها ناکافی بودند، از طریق میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید.

- خاک

از خاکی با زهکشی عالی و پر از مواد ارگانیک برای کاشت این گل زیبا بهره ببرید.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، کود دهی کنید.

تکثیر

هیمنوکالیس را می توانید به شکل پیاز و یا گیاهی که در گلدان کاشته شده است در بازار پیدا کنید. این گل از طریق پیازش تکثیر می گردد.

زمانی که گیاه بزرگ می گردد و به خوبی رشد می نماید، بعد از مدتی آغاز به فراوری پیازهای تازه می نماید. این پیازها چسبیده به پیاز گیاه تشکیل می شوند. بعد از تشکیل و بزرگ شدن نسبی پیازهای تازه، زمانی که در پاییز هیمنوکالیس را از خاک در می آورید، این پیازهای تازه تشکیل شده را از پیاز مادر جدا کنید. برای این کار ابتدا تا جایی که می توانید خاک را از اطراف پیاز جدا کنید و سپس با استفاده از چاقویی تمیز و استریل پیاز تازه را با احتیاط از پیاز اصلی جدا کنید و در کشت بعد آن را در گلدانی جداگانه بکارید.

البته می توان این پیازها را از گیاه جدا نکرد و به همان صورت متصل به گیاه اصلی نگه داشت و آن را در سال بعد کاشت. به این ترتیب از هر پیاز گلی خواهد رویید و در هر گلدان گل های بیشتری خواهید داشت.

تعویض گلدان

چون این گیاه پیازی است، احتیاج به تعویض گلدان هر ساله و تازه شدن خاکش دارد. این گیاه از نرگس عادی بزرگ تر خواهد بود پس می توانید آنها را به راحتی درون گلدان بزرگی با میزان زیادی خاک بکارید. بعد از تمام شدن فصل، گیاه را از گلدان خارج کنید، خاک قدیمی را دور بریزید و پیاز را به خانه زمستانی اش (کیسه ای پر از خاک اره یا …) منتقل کنید. می توانید تا فرا رسیدن فصل تازه کاشت گیاه را در مکانی خنگ نگه دارید و بعد از آن پیاز را بیرون آورده و در گلدانی با خاک تازه بکارید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2293

به "نرگس خارجی بکارید" امتیاز دهید

1 کاربر به "نرگس خارجی بکارید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرگس خارجی بکارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید