معرفی ساز دمام؛ ساز کوبه ای بوشهری

به گزارش یادداشت سریع، دمام یک پوست صدای دو طرفه است که با چوب و دست نواخته می گردد. دمام را در مراسم های عزاداری، مراسم هایی مثل موسیقی درمانی، مراسم ماه رمضان و ... استفاده می نمایند. این ساز را همراه با ساز هایی مثل سنج و بوق و اخیرا نی انبان و نی جفتی هم می نوازند.

معرفی ساز دمام؛ ساز کوبه ای بوشهری

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - ساز های کوبه ای را از نظر نحوه نواختن با دست یا چوب به دسته های مختلفی تقسیم می نمایند. یکی از این دسته بندی ها پوست صدا های دوطرفه است که با چوب و دست نواخته می شوند و ساز کوبه ای دمام در این دسته قرار می گیرد. دمام ساز مشهور جنوب ایران به ویژه در برازجان، بندر ریگ، بندر گناوه و بوشهر است. در ادامه به معرفی و آنالیز دمام بوشهر می پردازیم.

تاریخچه و معرفی ساز دمام

طبق نگارگری های موجود از گذشته ها دمام قدمتی 4000 ساله دارد و از میانرودان و مصر طبل هایی یافت شده که برخی از آن ها تا به امروز به یادگار مانده است. در طول تاریخ مردم طبل ها و دمام را به عنوان یک ساز مقدس می شناختند. با توجه به طناب پیچی دمام که به شکل Y. بوده آن را شبیه به ساز های کوبه ای آفریقا و هندی دانسته اند. نام این ساز را نیز ظاهرا از صدای آن گرفته اند.

این ساز از پوست صدا های دوطرفه است که بدنه استوانه ای نسبتا بلند دارد و با چوب و دست نواخته می گردد. دمام های بوشهر معمولا در سه اندازه اند و در واقع سه کارکرد مختلف دارند.

نوع اول: دمام معمولی است که تعدادشان در گروه معمولا چهار عدد است.

نوع دوم: دمام غمبر است که می تواند اندازه دمام معمولی یا بزرگتر از آن باشد. در کنار چهار ساز دمام معمولی از دو ساز دمام غمبر استفاده می گردد.

نوع سوم: دمام اشکون، از دو نوع قبلی کوچک تر است و تعداد آن در گروه معمولا یک عدد است.

ویژگی های ظاهری و ساختاری ساز دمام

دمام، استوانه ای از چوب یکپارچه یا ترکه ای و گاه فلزی است که بر دوطرف آن پوست کشیده اند. پوست را ابتدا دور طوقه هایی به نام چمبره از جنس نی خیزران یا بامبو می کشند. هر ساز چهار چمبره دارد که در میان پوست صدا های متداول در ایران یک ویژگی منحصر به فرد است، زیرا همه طبل های دوطرفه معمولا دارای دوطوقه هستند، اما ساز دمام در هر طرف دو طوقه دارد. طوقه ها همراه با پوست در دوطرف این ساز با طناب به شکل خاصی به بدنه متصل می شوند. این ساز را با یک قطعه چوب (ساقه برگ نخل) که اندکی قوس دارد می نوازند.

جنس و مواد به کار رفته در ساختمان دمام

  • بدنه: چوب یکپارچه یا ترکه ای، فلز
  • پوست: پوست بز
  • چمبره (طوقه): نی بامبو، خیزران، چوب، میله فلزی
  • چوب (گرز): ساقه برگ درخت نخل
  • طناب: الیافی مانند کنف، بند نخی

تکنیک های اجرایی ساز دمام

چوب یا گرز دمام که سر آن کمی خمیده است در دست راست نوازنده قرار می گیرد. پوست سمت راست با چوب و پوست سمت چپ با دست نواخته می شوند. دست های راست و چپ در ایجاد تقارن های متریک و ریتمیک مکمل یکدیگر هستند و نوعی مکالمه ریتمیک را به وجود می آورند.

این مکالمه در دمام معمولی ساده تر است و به ترتیب در دمام غمبر و اِشکون پیچیده تر می شوند. صدای برخورد گرز دمام به پوست سمت راست قوی، پرحجم و بم است و صدای برخورد کف و انگشت های دست چپ نوازنده به پوست سمت چپ تا حدودی نافذ و زیر تر است.

دمام های غمبر از نظر تکمیل جریان ریتم، واسطه ای میان دمام های معمولی و دمام اِشکون هستند.

دمام های معمولی پایه های اصلی جریان ریتم را ایجاد می نمایند و دمام های غمبر این پایه ها را به ساختمان ریتمیک تبدیل می نمایند و دمام اِشکون به صورت بداهه به تزئین و آرایش این ساختمان ریتمیک می پردازد؛ بنابراین نقش دمام اشکون از سایر دمام ها مشکل تر و مهم تر است.

موارد و نوع استفاده از ساز دمام

موارد اصلی استفاده از این ساز در چند دهه محدود به مراسم سوگواری ماه محرم در قالب گروه های دمام و سنج و بوق است. در سال های اخیر از این ساز در موقعیت های دیگری، چون مراسم یزله و همراهی با نی انبان و نی جفتی نیز استفاده می نمایند. گروه های دمام و سنج و بوق، متشکل از تعدادی دمام (معمولا فرد)، تعدادی سنج (معمولا فرد)، و یک بوق شاخی هستند و وظیفه اعلام شروع مراسم سوگواری محرم را برعهده دارند. در گذشته از این ساز هنگام انجام کار های دریایی در کشتی یا ساحل، مراسم اهل هوا (نوعی مراسم موسیقی درمانی)، مراسم دم دم سحری (مراسم سحرگاه ماه رمضان) و چند موقعیت دیگر نیز استفاده می شده است.

در انتها فیلمی از عزاداری های بوشهری با ساز دمام را با هم می بینیم.

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1653

به "معرفی ساز دمام؛ ساز کوبه ای بوشهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی ساز دمام؛ ساز کوبه ای بوشهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید