عکس ، از افعی کرگدن تا تاک آسیایی؛ با عجیب ترین مارهای جهان آشنا شوید

به گزارش یادداشت سریع، در سرتاسر دنیا، مارها نقشی حیاتی در زیست بوم های وسیع ما دارند، زیرا به کنترل جمعیت آفات یاری می نمایند و به عنوان منابع غذایی بالقوه برای شکارچیان بزرگ تر عمل می نمایند. از نزدیک به 3000 گونه مار که در حال حاضر در سرتاسر دنیا وجود دارند، تعدادی گونه نیز وجود دارد که برای ناظران گاه به گاه عجیب و منحصر به فرد هستند.

عکس ، از افعی کرگدن تا تاک آسیایی؛ با عجیب ترین مارهای جهان آشنا شوید

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، برای رتبه بندی عجیب ترین (و غیرمعمول ترین) گونه های مارهای دنیا، تعدادی معیار اساسی برای گستردگی و اهداف این کار ضروری بود. اول از همه، هر یک از حیوانات زیر با توجه به ظاهر غیرمعمول آنها رتبه بندی شدند. در مواردی که ظاهر گزینه ای نیست، ویژگی ها یا توانایی های غیر معمول مار در نظر گرفته می گردد. این معیار ضروری بود، زیرا بعضی از مارها (مانند مار پرنده) در نگاه اول کاملاً عادی به نظر می رسند اما دارای ویژگی هایی هستند که آنها را در قلمرو خزندگان بسیار منحصر به فرد می نماید.

مار شاخکدار

مار شاخکدار یک گونه آبزی از خانواده هومالوپسیدا است. مار شاخکدار بومی آسیای جنوب شرقی (از جمله تایلند، کامبوج و ویتنام)، حیوانی نسبتاً کوچک با طول میانه تقریباً 1.8 تا 3.0 فوت در بلوغ است. اگرچه این گونه خاص دارای یک سری دندان های نیش سمی است، اما این مار برای انسان خطرناک تلقی نمی گردد، زیرا دندان های نیش آن بسیار کوچک هستند و سمی فراوری می نمایند که مخصوص نوع ماهی است که روزانه مصرف می نماید.

مار تاک آسیایی

مار تاک آسیایی (بعلاوه به عنوان مار شلاقی یا مار شلاقی شرقی نیز شناخته می گردد)، گونه ای غیرمعمول از خانواده Colubridae است. این مار به علت ویژگی های عجیب و غریبش به علت بدن بسیار بلند و باریک و بعلاوه پوزه بیرون زده اش که شبیه درخت انگور یا شاخه است، به وسیله تماشاگران قابل شناسایی است. بیشتر مارهای تاک آسیایی نیز از نظر رنگ قهوه ای روشن یا سبز مایل به زرد هستند. صفتی که به حیوان یاری می نماید در درختان و شاخ و برگ های مختلف پنهان بماند. به طور میانه، این گونه علیرغم جثه نازک خود، می تواند به طول شگفت آور 2 تا 6 فوت رشد کند.

افعی کرگدن

افعی کرگدن (بعلاوه به عنوان افعی پروانه ای) یک گونه افعی گودال سمی از خانواده مارهای Viperidae است. افعی کرگدن که بومی منطقه ها جنگلی آفریقای مرکزی و غربی است، حیوانی بسیار خطرناک در این بخش از دنیا محسوب می گردد که بالقوه می تواند به طور جدی به انسان آسیب برساند. مانند بیشتر مارهای موجود در این فهرست، این حیوان به علت وجود شاخ بینی که از پوزه آن بیرون زده است، به راحتی قابل شناسایی است. آنها بعلاوه بسیار بزرگ هستند (در زمان بلوغ به 42 اینچ می رسند) و به خاطر سرهای مثلثی، چشمان کوچک و نیش های میانه خود مشهور هستند. علاوه بر ویژگی های عجیب مار کرگدن، رنگ بندی منحصربه فرد آن است که معمولاً به رنگ سبز مایل به آبی توصیف می گردد، با علامت های نامنظم زرد، سیاه و زرشکی. در مقابل، زیر شکم ها عموماً سبز مات یا سفید کثیف با لکه های سیاه (یا خاکستری) هستند.

مار خرطومی

مار خرطومی گونه ای از مارهای غیر سمی از خانواده Acrochordidae است. مار خرطومی فیل که بومی آسیای جنوب شرقی (نزدیک کامبوج، ویتنام و بخش هایی از مالزی) است، حیوانی فوق العاده منحصر به فرد است که به علت ظاهر متمایز (و عجیب) خود مشهور است. آنها را می توان به راحتی با پوست شل که شبیه به پوست یک فیل است، شناسایی کرد. این حیوان که به عنوان یک مار آبزی طبقه بندی می گردد، به طور کامل برای زندگی در زیر آب سازگار است و به ندرت در خارج از آب قرار می گیرد.

افعی شاخدار

افعی شاخدار (بعلاوه به عنوان افعی شاخدار صحرا یا افعی بیابانی شاخدار نیز شناخته می گردد) گونه ای از مارهای سمی از خانواده Viperidae است. افعی شاخدار که بومی آفریقای شمالی (و بعلاوه بخش هایی از شبه جزیره عربستان) است، دارای سمی نسبتاً خطرناک است که می تواند یک فرد بالغ سالم را با دوزهای 40 تا 50 میلی گرم بکشد. مار را می توان به راحتی با طول کوتاهش (که در بلوغ به 33 اینچ می رسد)، و بعلاوه رنگ خاکستری مایل به زرد، صورتی یا قهوه ای کم رنگ (بسته به محل زندگی) شناسایی کرد. با این حال، متمایزترین ویژگی آنها در جفت شاخ فوق مداری افعی شاخدار است که در بالای هر چشم قابل مشاهده است. در مجموع، هر یک از این ویژگی های منحصربه فرد افعی شاخدار را به یکی از عجیب ترین و غیرمعمول ترین گونه های مار روی کره زمین تبدیل می نماید.

مار نخ نما باربادوس

مار نخ نما باربادوس گونه ای است که اخیراً از خانواده مارهای Leptotyphlopidae کشف شده است. اولین بار در سال 2008 کشف شد، مار رشته ای باربادوس بومی جزیره باربادوس است (همانطور که از نامش پیداست). تا به امروز، مار باربادوس کوچکترین گونه مار شناخته شده در دنیا در نظر گرفته می گردد که حدبیشتر طول آن در زمان بلوغ تنها به 3.94 تا 4.09 اینچ می رسد. از نظر عرض، بیشتر دانشمندان بدن مار باربادوس را با رشته اسپاگتی مقایسه می نمایند. با این حال، جدا از میزان بسیار کوچک آن، در حال حاضر اطلاعات بسیار کمی در خصوص این گونه مجذوب کننده وجود دارد.

افعی بوته ای مودار

افعی بوته ای مودار (بعلاوه به عنوان افعی بوته ای خاردار شناخته می گردد) گونه ای از مارهای بسیار سمی از خانواده Viperidae است. افعی بوته ای بومی آفریقای مرکزی (از جمله کنگو، اوگاندا، کنیا و تانزانیا)، گونه ای شبگرد است که بیشتر وقت خود را به بالا رفتن از نیزار و ساقه ها، یا غوطه ور شدن روی گل ها و برگ های بزرگ می گذراند. این مار نسبتاً کوچک است و طول آن در زمان بلوغ تنها به 29 اینچ می رسد، در حالی که مارها به میزان 23 تا 25 اینچ رشد می نمایند.

منبع: owlcation

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2376

به "عکس ، از افعی کرگدن تا تاک آسیایی؛ با عجیب ترین مارهای جهان آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، از افعی کرگدن تا تاک آسیایی؛ با عجیب ترین مارهای جهان آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید