سه طرح نهایی برای کاروان ایران در المپیک، بازگشت لباس ها به کُمد!

به گزارش یادداشت سریع، پوشش اعضای کاروان ایران در المپیک توکیو و معضلاتی که این موضوع در ادوار گذشته بازی های المپیک ایجاد نموده بود، بخشی از دغدغه کمیته ملی المپیک شد تا آنجا که این کمیته بعد از واگذاری فعالیت های فرهنگی به ستاد فرهنگی مستقر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طراحی لباس اعضای اعزامی به توکیو را هم به کارگروه ساماندهی مد و لباس این وزارتخانه سپرد تا اینبار پوشش رسمی و ورزشی نمایندگان ایران از کانال تخصصی و با بهره گیری از ظرفیت کارشناسان مربوطه طراحی و به خاتمه برسد.

سه طرح نهایی برای کاروان ایران در المپیک، بازگشت لباس ها به کُمد!

همکاری کارگروه ساماندهی مد و لباس و کمیته ملی المپیک برای طراحی پوشش اعضای کاروان المپیکی ایران از تیرماه سال گذشته با نامه رسمی سیدرضا صالحی امیری شروع شد و تا آنجا پیش رفت که پس از فراخوان عمومی و دعوت از طراحان برای ارائه نمونه های پیشنهادی، آنالیز طرح های دریافتی در چند مرحله انجام و پرونده هر مرحله هم با غربالگری و ریزش بسته شد.

در این زمینه حتی یک نشست داوری با حضور امین عارف نیا مسئول ستاد فرهنگی المپیک توکیو، پیمان فخری معاون کاروان المپیک، حمید قبادی دانا نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزشکارانی مانند صمد نیکخواه بهرامی و مهسا جاور برگزار گردید تا طرح های مصوب و نمونه دوزی شده ارزیابی شوند.

تمام این نشست ها و داوری ها قرار بود اوایل اسفندماه سال گذشته با انتخاب نهایی لباس کاروان ایران به نتیجه برسد. این موضوعی بود که نصرالله سجادی سرپرست کاروان ایران در المپیک توکیو بهمن ماه سال گذشته اعلام و تاکید نمود که چهارم - پنجم اسفندماه از لباس کاروان ایران رونمایی می گردد.

این در حالی است که تا به امروز که کمیته بین المللی المپیک (IOC) به خاطر فراگیری جهانی ویروس کرونا تصمیم به تعویق یک ساله بازی های المپیک توکیو گرفته است، هنوز رونمایی از لباس کاروان ایران انجام نشده و ظاهراً به خاطر فاصله زمانی ایجاد شده در برگزاری بازی ها، عجله ای هم برای این کار نیست.

امین عارف نیا مسئول ستاد فرهنگی بازی های المپیک توکیو در تبادل نظر با یادداشت سریع در این زمینه گفت: آنچه باعث لغو انتخاب نهایی و رونمایی از لباس کاروان ایران شد، شیوع ویروس کرونا بود. اوایل اسفندماه نشستی در خصوص پیگیری شرایط لباس کاروان داشتیم اما بعد از آن با بحران کرونا و گستردگی آن روبرو شدیم که در عمل اجرای خیلی از فعالیت ها و برنامه ها را منتفی کرد.

وی در این زمینه ادامه داد: با توجه به شرایط ایجاد شده و دستورالعمل های صادر شده مبنی بر جلوگیری از ایجاد تجمعات، امکان برگزاری نشست برای آنالیز و انتخاب نهایی نبود. ضمن اینکه همان زمان با لحاظ کردن بحران ایجاد شده و فراگیری جهانی آن، تعویق المپیک قابل پیش بینی بود. به همین دلیل در کل موضوع رونمایی لغو و مسکوت ماند.

مسئول ستاد فرهنگی المپیک توکیو در ادامه با یادآوری اینکه طرح هایی پیشنهادی برای پوشش اعضای کاروان در دو بخش مردان و بانوان و دو ست رسمی (ویژه رژه) و ورزشی بود، در خصوص شرایط آنها اینگونه شرح داد: در آخرین نشست ارزیابی از میان 6 طرح 3 نمونه برای لباس کاروان ایران در هر یک از این بخش های موردنظر نهایی شد. در واقع لباسی که رونمایی می گردد از میان این سه طرح خواهد بود.

عارف نیا همچنین در خصوص اینکه حالا با توجه به تغییر زمان برگزاری بازی های المپیک به یک سال آینده، برنامه موردنظر برای رونمایی از لباس کاروان چگونه پیش می رود؟، گفت: با توجه به تعویق یک ساله بازی ها، انتخاب نهایی می تواند در زمان مناسب و دیگری انجام گردد. به خاطر شرایط بحرانی فعلی، کاهش تجمعات به صلاح است. بعد از خروج از این بحران و در اولین فرصت نسبت به رونمایی از لباس کاروان اقدام می گردد و بعد از آن هم نمونه دوزی طرح نهایی در دستور کار قرار می گیرد. در کل اینکه باتوجه به فاصله زمانی یک و نیم ساله تا المپیک و اینکه گام های ابتدایی و زمان بَر در این زمینه برداشته شده، با کمبود وقت روبرو نیستیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 955

به "سه طرح نهایی برای کاروان ایران در المپیک، بازگشت لباس ها به کُمد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه طرح نهایی برای کاروان ایران در المپیک، بازگشت لباس ها به کُمد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید