سرنوشت مجله فیلم چه می گردد؟

به گزارش یادداشت سریع، تهران (پانا) - پویا مهرابی که پس از درگذشت مسعود مهرابی، صاحب امتیاز مجله سینمایی فیلم شد، به دنبال اختلافات مطرح شده میان هوشنگ گلمکانی و عباس کمک، سردبیر و دبیر تحریریه این نشریه سینمایی، اعلام نمود که این اختلافات ریشه قدیمی دارد و مربوط به ماه های اخیر نیست. او همچنین اظهار کرد که ماهنامه فیلم برای ادامه راه از حضور نیروهای جوان و علاقه مندان استقلال می نماید.

سرنوشت مجله فیلم چه می گردد؟

به گزارش ایسنا، در چند روز گذشته، اظهار نظر عباس کمک در فضای مجازی، مبنی بر جدایی او به عنوان دبیر تحریریه و هوشنگ گلمکانی، سردبیر مجله فیلم از این مجله، در پی اختلاف با وارث مرحوم مسعود مهرابی صاحب امتیاز مجله، واکنش های مختلفی در فضای مجازی در پی داشت.

به همین دلیل پویا مهرابی، فرزند زنده یاد مسعود مهرابی که امتیاز ماهنامه فیلم به او تعلق گرفته است، در این زمینه اظهار کرد: سال 61 پدرم به همراه دوستانشان آقایان گلمکانی و کمک تصمیم گرفتند که مجله سینمایی راه بیاندازند. پدرم تا سال 69 و برای 89 شماره نخست ماهنامه به صورت تک شماره مجوز دریافت می کردند. در واقع بیش از ده درصد ماهنامه مجوزهای تک شماره داشته اند.

او با بیان اینکه حیات و تداوم ماهنامه فیلم برای ما بسیار مهم است، ادامه داد: تمام این فشارها و سختی هایی که پدرم برای انتشار ماهنامه در این سال ها تحمل کرد، از نظر روحی ایشان را تحت فشار قرار داده بود و حتی در سال آخر حیاتش نیز به بیماری سخت و مهلکی گرفتار شد. در این مدت آقایان گلمکانی و کمک با پدر اختلافی داشتند که بعضاً اهالی رسانه نیز در جریان بودند. این اختلاف ها بعد از فوت پدرم نیز ادامه داشت. پیش از فوت پدر اختلاف به حدی بالا می گیرد که آقایان گلمکانی و کمک تصمیم می گیرند درخواست مجوز برای یک رسانه جدید بدهند که این مجوز در سامانه رسانه کشور نیز به ثبت رسیده است. دو هفته بعد از فوت پدر، درخواست ایشان در سامان ثبت می گردد و نشان از این دارد که این تصمیم چند هفته پیش از فوت پدرم گرفته شده و آنها از قبل پیگیر دریافت مجوز بودند.

پویا مهرابی گفت: بعد از فوت پدر، دوستان به فکر این بودند که امتیاز ماهنامه فیلم به آنان منتقل گردد اما طبق مشارکت نامه ای که میان این سه نفر امضا شده بود، در صورت فوت یکی از سه نفر، کلا این شراکت باطل شده و در آن نوشته شده است که تمام حقوق و امتیاز ماهنامه فیلم متعلق به مسعود مهرابی است و مستقلا می تواند از آن استفاده کند. هر سه نفر این مشارکت نامه را امضاء نموده اند، اما متأسفانه چند روز بعد از فوت پدر، این دوستان به شکل های مختلف بیان کردند که امتیاز ماهنامه به ارث نمی رسد و متعلق به ما است.

او اضافه کرد: به هر صورت امتیاز ماهنامه فیلم به من منتقل و آن مشارکت نامه باطل شده بود. بعد از چهلم پدر در جلسه ای که داشتیم، قرار شد که ماهنامه بدون وقفه منتشر گردد و با هم به تفاهم جدیدی برسیم تا تفاهم نامه ای جدیدی برای همکاری تنظیم گردد؛ اما همزمان فشارها روی من بود که باید امتیاز مجله به آنها منتقل گردد، چراکه باور داشتند چون سال ها در این مجله همکار پدرم بودند، باید امتیاز به آنها منتقل یا فروخته گردد. این در حالی است که این موضوع برخلاف خواست پدرم بود.

مهرابی یادآور شد: از زمان فوت پدر 6 ماه می گذرد و در این مدت ما کار را بدون وقفه انجام داده ایم، اما هر مقدار که به زمان دریافت مجوز نشریه جدید آقای گلمکانی نزدیک تر می شدیم، فشارها روی من نیز بیشتر می شد و احساس می کردم که عملاً از زمانی که مجوز مجله آقای گلمکانی صادر گردد، مجله فیلم نیز به انتها راه خود نزدیک می گردد. الان هم که مجوز آمده است، تصمیم من برای ادامه همکاری با این آقایان اصلا تاثیر ندارد.

او با تاکید بر اینکه تمایل به ادامه همکاری با گلمکانی و آقای کمک را دارد، گفت: حتی با آقای حسین انتظامی (رییس سازمان سینمایی) نیز صحبت و بیان کردم که تصمیم به ادامه همکاری با این دو دوست را در مجله فیلم دارم و ایشان هم که نگران این موضوع بود، بیان کرد که با آنها جلسه ای می گذارند تا در انتشار ماهنامه فیلم خللی وارد نگردد.

مهرابی گفت: آقایان گلمکانی و کمک پیشکسوت هستند و با وجود تمام اختلافاتی که با پدرم داشتند، سال ها با هم همکاری کردند، اما الان مجله فیلم را رها نموده اند و می خواهند نشریه دیگری منتشر نمایند. این گونه اعلام می نمایند که اختلاف ها به یک باره پیش آمده است و این درحالی است که اگر اختلافی یک بار به وجود آمده، چطور آقای گلمکانی 6 ماه پیش درخواست مجوز داده اند؟

مهرابی درباره آینده مجله فیلم نیز اظهار کرد: درِ ماهنامه فیلم به روی جوانان و علاقه مندان جوان و پرانرژی باز است. پدرم نیز همواره تاکید داشت که ماهنامه فیلم باید از حضور جوانان و علاقه مندان استقبال کند تا این جهت ادامه پیدا کند. ما هم سعی می کنیم راه پدر و دوستانشان را ادامه بدهیم. اما متاسفم قدیمی ترین ماهنامه سینمایی کشور به چنین شرایطی رسیده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1687

به "سرنوشت مجله فیلم چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت مجله فیلم چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید