خطر افزایش شیوع آسم در کشور طی سال های آینده

به گزارش یادداشت سریع، فوق تخصص ریه در کردستان گفت: با توجه به استراتژی های اخیر در نظام سلامت و عدم ممنوعیت استفاده از قلیان در ملأعام، خطر شیوع آسم در سال های آینده در کشور نیز مجدد افزایش می یابد.

خطر افزایش شیوع آسم در کشور طی سال های آینده

صباح حسنی در گفت و گو با خبرنگار یادداشت سریع اظهار کرد: بیماری آسم از بیماری هایی است که در قدیم الایام میان مردم شایع بوده و باعث مرگ و میر شده است، در حال حاضر به دنبال پیشرفت علم و داروهای جدید، میزان مرگ و میر بر اثر بیماری آسم بسیار کاهش پیدا نموده و به ندرت اتفاق می افتد.

وی اضافه کرد: بیماران مبتلا به برونشیت مزمن ریه ای از جمله بیشترین بیمارانی هستند که به علت استفاده از سیگار، تنباکو و تماس با دودهای پخت و پز در منازل خصوصا در روستا به این بیماری مبتلا شده اند.

وی ادامه داد: در منطقه ما بیشترین علائم مبتلا شدن به آسم از طریق استفاده از مواد سوزاننده حیوانی و چوب در منازل روستایی و یا شهری است و این بیماران در حال حاضر از طریق داروهای جدید علائم شان بهتر شده و از طریق تغییر در فرهنگ مردم، کاهش پیدا نموده است.

این فوق تخصص ریه در کردستان معتقد است: استفاده از سیگار و قلیان می تواند شیوع این بیماری را در مناطق شهری و روستایی به طور مساوی افزایش دهد که با توجه به استراتژی های اخیر در نظام سلامت و عدم ممنوعیت استفاده از قلیان در ملأ عام، خطر شیوع آن در سال های آینده در کشور ما نیز مجدد افزایش می یابد.

حسنی مطرح کرد: تومورهای ریه از دیگر بیماری های ریه است که به دلیل تماس افراد با دود ناشی از سیگار، بیمارهای شغلی و تماس با پشم شیشه به وجود می آید که با توجه به استفاده وسیع سیگار در جامعه، بروز این بیماری نیز در حال افزایش است.

وی بیان نمود: مصرف نشدن سیگار، استشمام نشدن دود در محل زندگی، استراتژی های کشوری و استانی در کاهش ریزگردها در مناطق شهری و روستایی و استراتژی های محافظتی در خصوص افرادی که با مواد سمی کار می نمایند، از جمله عوامل موثر در پیشگیری از بیماری ریوی است که باید رعایت گردد.

فوق تخصص ریه در کردستان اظهار داشت: زنان در ابتلا به بیماری ریه حساس تر هستند به طوری که اگر مقدار کمی هم از سیگار و قلیان استفاده نمایند بیشتر در معرض بیماری ریه قرار می گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 338

به "خطر افزایش شیوع آسم در کشور طی سال های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر افزایش شیوع آسم در کشور طی سال های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید