جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان با توجه به سابقه کاری

به گزارش یادداشت سریع، خبرنگاران : بازنشسته ای که دارای سابقه 10 یا 15 ساله است باید به همان مقدار مشمول افزایش حقوق بشود و آن کسانی هم که سابقه بیشتری دارند به مقدار همان سابقه مشمول این قانون بشوند.

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان با توجه به سابقه کاری

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران درباره بازنشستگی تأمین اجتماعی شرحات جامعی داد.

به گزارش خبرنگاران، علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران درخصوص اشکالات اجرای مرحله اول متناسب سازی حقوق بازنشستگان گفت: هر کجا در کلیات یک طرح اشتباهاتی رخ داده اسباب نارضایتی را فراهم کرده و به همین علت من تصور می کنم در چنین موقعیت هایی باید شرایط کار را تغییر داد. در مرحله اول متناسب سازی ها سابقه ها در نظر گرفته شد. یعنی ما بازنشسته هایی داریم که از ده سال تا سی و پنج سال سابقه دارند. با توجه به چنین شرایطی سوال این است که آیا باید بین سابقه ده ساله و سابقه سی و پنج ساله هیچ تفاوتی قائل نشویم و یکسان برخورد کنیم و بگوییم حقوق همه این ها به یک میزان افزایش پیدا کند؟ یا اینکه برای آن بازنشسته ای که دارای سابقه سی و پنج ساله است برای هر سال از سابقه اش امتیاز در نظر گرفته بشود؟

وی ادامه داد: من تصور می کنم آن بازنشسته ای که دارای سابقه ده یا پانزده ساله است باید به همان میزان مشمول افزایش حقوق بشود و آن کسانی هم که سابقه بیشتری دارند به میزان همان سابقه مشمول این قانون بشوند. درواقع تقسیم امتیاز از طرف ما به این شکل انجام گرفته است. چون صندوق تامین اجتماعی نه صندوق صدقات است و نه کمیته امداد. در صندوق تامین اجتماعی مدت بیمه پردازی افراد از اهمیت برخوردار است. ما هم بر همین مبنا سابقه ها را در نظر گرفته ایم و برای هر یک سال امتیازی را لحاظ کرده ایم. صحبت ما این است که هر کسی که دارای سابقه ده ساله باشد باید صد و پنجاه هزار تومان از این متناسب سازی به حقوقش اضافه شود. وقتی پولی را که در اختیار ما گذاشته اند را بین هر سال تقسیم می کنیم به ازای هر یک سال پانزده هزار تومان می توانند دریافت کنند.

افزایش صد و شصت هزار تومان برای فرد با 16 سال سابقه کار

دهقان کیا گفت: بر این مبنا برای آن کسی که سابقه شانزده ساله دارد این افزایش صد و شصت هزار تومان و برای فرد دارای سابقه هفده ساله این مبلغ صد و هفتاد هزار تومان خواهد بود. یعنی این مبلغ برای هر سال سابقه ده هزار تومان افزایش پیدا می کند تا بیست و پنج سال. از بیست و پنج تا سی و پنج سال این افزایش سالانه بیست هزار تومان خواهد بود. علتش هم این است که تعداد بازنشسته هایی که ما الان داریم تقریبا به طور میانه بیست و یک سال بیمه پردازی دارند. ما به این نظر رسیدیم که امتیاز این افراد را بیشتر کنیم که تشویقی صورت بگیرد و بعد از این افراد با سابقه کمتر از بیست و پنج سال برای بازنشستگی اقدام نکنند بلکه با سابقه بالای بیست و پنج سال برای بازنشسته شدن وارد عمل بشوند. مورد دیگر هم به میزان آورده این بازنشستگان مربوط می شود. یک بازنشسته ای در زمان اشتغالش یک میلیون و دویست هزار تومان برای حق بیمه پرداخت کرده و فرد دیگری هم پنج میلیون تومان پرداخت کرده است. این افراد به نسبت آن مبلغی که برای بیمه پرداخت کرده اند مشمول متناسب سازی حقوق ها شده اند. این شرایط به مرحله اول اجرای طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان مربوط می شود.

چهار میلیون و دویست هزار تومان برای حداقل بگیران دارای سابقه سی ساله

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران افزود: برای اجرای مرحله دوم این طرح هم قرار بود حداقل بگیران ما که حدود شصت درصد را تشکیل می دهند شامل افزایش حقوق بشوند. پیشنهاد ما این بود که از دو میلیون و هشتصد هزار تومان به چهار میلیون و پانصد هزار تومان برسد. پیشنهاد خود سازمان تامین اجتماعی سه میلیون و هفتصد هزار تومان بود. اما در نهایت به چهار میلیون و دویست هزار تومان برای حداقل بگیران دارای سابقه سی ساله و برای افراد با سی و پنج سال سابقه چهار میلیون و پانصد هزار تومان در نظر گرفته شد. این ارقام مربوط به حداقل بگیران ما در سال هزار و چهارصد است. برای سایر سطوح هم افرادی را داشتیم که در زمان بازنشستگی سقف حقوق را دریافت می کردند. در حال حاضر این سقف حقوق به چیزی در حدود دوبرابر حداقل دستمزد رسیده است. یعنی پنج برابر حداقل دستمزد عقب افتاده است.

متناسب سازی ها باید با افزایش حقوق ها همراه شود

دهقان کیا شرح داد: ما پیشنهاد کردیم به جای اینکه پنج برابر پرداخت شود نهایتا هفتاد و پنج درصد یعنی از دو برابر شدن حقوق این افراد اضافه نمی کنیم که هفتاد و پنج درصد هم بیشتر نشود. چون با اعتبارات مالی تامین اجتماعی تحقق این امر امکانپذیر نبود. بیست و پنج درصد برای افرادی که در سایر سطوح هستند مانده که خواسته ما این است که هرچه زودتر پرداخته شود. اما الان با توجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی وضع مالی مناسبی ندارد ما درباره این مساله فشاری نیاورده ایم. ولی در مرحله دوم متناسب سازی ها در فروردین امسال به شکل یکنواخت حقوق سایر سطوح را بدون متناسب سازی افزایش داده بودند. ما مخالفت کردیم و گفتیم مساله متناسب سازی هم جزو حقوق محسوب می شود و باید آن مبلغی که بابت متناسب سازی اضافه شده هم شامل این افزایش حقوق ها بشود. درحال حاضر هم اگر چنین مساله ای مطرح است ما این انتظار را داریم که اگر متناسب سازی ها امسال هم ادامه پیدا می کند افزایش حقوق ها هم باید اتفاق بیفتد. اما دائمی شدن متناسب سازی ها را من هنوز متوجه نشده ام که به چه معناست.

منبع: رکنا
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2062

به "جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان با توجه به سابقه کاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان با توجه به سابقه کاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید