تعطیلات آخر هفته 2 روز می گردد ، شنبه ها تعطیل می گردد یا پنجشنبه ها؟

به گزارش یادداشت سریع، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از موافقت اعضای کمیسیون متبوعش با تعطیلی 2 روزه آخر هفته اطلاع داد و گفت: هنوز درباره اینکه تعطیلی روز پنج شنبه و یا شنبه باشد تصمیم گیری نشده است.

تعطیلات آخر هفته 2 روز می گردد ، شنبه ها تعطیل می گردد یا پنجشنبه ها؟

به گزارش خبرنگاران، حسین گودرزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به لایحه اصلاح ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری (تغییر ساعت کاری و تعطیلی پنجشنبه)، گفت: رسیدگی به لایحه مذکور در دستورکار اعضای کمیسیون اجتماعی در جلسه اخیر قرار داشت که اعضا با اکثریت آرا با کلیات این لایحه موافقت کردند.

وی با بیان اینکه اعضای کمیسیون با کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در طول هفته و 2 روز تعطیلی آخر هفته موافقت نموده اند، گفت: درباره اینکه اندازه کاهش ساعت کاری کارکنان دولت چه اندازه باشد و تعطیلی آخر هفته در روز پنج شنبه یا شنبه باشد تصمیم گیری نشده است؛ چرا که در لایحه دولت روزهای پنج شنبه پیشنهاد شده اما کنندگان نیز طرحی دارند که در آن تعطیلی شنبه ها مطرح شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره طرح کنندگان، گفت: در این طرح شنبه ها به جای پنج شنبه ها پیشنهاد شده، چرا که با توجه به اینکه بازارهای جهانی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است و چون پنج شنبه ها و آدینه ها در کشور ما تعطیل است، لذا با این شرایط عملاً 4 روز ارتباطات مالی ما با جهان دچار مشکل می شود.

گودرزی گفت: قرار است درباره اندازه کاهش ساعت کاری کارکنان دولت و اینکه روز شنبه یا پنج شنبه تعطیل باشد در جلسات هفته آینده کمیسیون اجتماعی تصمیم گیری شود.

کننده درود و ازنا در مجلس در توضیح هدف مجلس و دولت از تعطیلی 2 روزه آخر هفته، گفت: ایجاد اوقات فراغت برای خانواده و فراهم شدن شرایط برای سفرهای کوتاه مدت به منظور رونق گردشگری و ایجاد نشاط در خانواده ها از جمله اهداف تعطیلات 2 روزه آخر هفته است.

متن لایحه تغییر ساعت کاری و تعطیلی پنجشنبه به توضیح ذیل است:

لایحه اصلاح ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری

ماده واحده- ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386- به صورت زیر اصلاح می شود:

ماده 87- ساعات کار کارمندان دولت چهل و دو ساعت و سی دقیقه در هفته است و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران مشخص می شود. تغییر ساعت کارمندان با رعایت سقف مذکور و در چهارچوب ضوابط پیشنهادی سازمان اداری و استخدامی کشور که به تصویب هیئت وزیران می رسد، بر عهده دستگاه ذی ربط می باشد. اندازه ساعات تدریس معلمان و اعضای هیئت علمی از ساعات موظف، در طرح های طبقه بندی مشاغل ذیربط مشخص خواهد شد.

تبصره 1- کارمندان می توانند با موافقت دستگاه اجرایی ساعات کار خود را تا یک چهارم ساعت کار روزانه (حداکثر (10) ساعت) تقلیل دهند. اندازه حقوق و مزایا، نحوه محاسبه سوابق خدمت این قبیل کارمندان متناسب با ساعات کار آنان مشخص خواهد شد.

تبصره 2- دستگاه های اجرایی می توانند در موارد خاص با موافقت هیئت وزیران و رعایت سقف ساعات کار با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه ای و فصلی ساعات کار خود را به ترتیب دیگری تنظیم کنند.

تبصره 3- متناسب با تغییرات فناوری و در شرایط اضطرار و بحران نظیر آلودگی هوا، کمبود انرژی، وقوع حوادث غیرمترقبه، شیوع بیماری های فراگیر و یا در ایام خاص نظیر ماه مبارک رمضان، به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران، ساعت کار و نحوه ارائه خدمت کارمندان، فارغ از سقف مذکور در این ماده مشخص می شود.

تبصره 4- همه دستگاه های اجرایی اعم از ستادی و استانی، به استثنای بخش عملیاتی مراکز و واحدهای خدمت رسان نظیر واحدهای ذی ربط بهزیستی، بانک ها، بیمارستان ها، مراکز بهداشتی- درمانی، اماکن ورزشی و واحدهای نظامی، انتظامی و امنیتی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته تنظیم کنند.

تبصره 5- در همه قوانین و مقرراتی که از مبنای چهل و چهار ساعت کار در هفته و یکصد و هفتاد و شش ساعت کار در ماه استفاده شده است، از تاریخ ابلاغ این قانون به ترتیب به چهل و دو ساعت و سی دقیقه کار در هفته و یکصد و هفتاد ساعت کار در ماه اصلاح می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2432

به "تعطیلات آخر هفته 2 روز می گردد ، شنبه ها تعطیل می گردد یا پنجشنبه ها؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلات آخر هفته 2 روز می گردد ، شنبه ها تعطیل می گردد یا پنجشنبه ها؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید