بند ناف؛ همه چیز درباره ناهنجاری های بند ناف (گره خوردگی، پرولاپس و ...)

به گزارش یادداشت سریع، بند ناف یکی از قسمت های مهم در فرایند بارداری است.در این مطلب با پرولاپس بند ناف، ناهنجاری های بند ناف و احتمال گره خورن بند ناف آشنا میشوید

بند ناف؛ همه چیز درباره ناهنجاری های بند ناف (گره خوردگی، پرولاپس و ...)

بند ناف یک راستا ارتباطی حیات بخش برای نوزاد است که مثل یک سیم تلفن سفید و پیچ خورده به نظر می رسد. رگ های موجود در آن مواد غذایی و اکسیژن را از بدن شما به جفت میبرند تا از آنجا به بدن فرزندتان منتقل شود. بند ناف نیز متناسب با جنین رشد میکند و در هنگام زایمان طول آن به حدود 60 سانتیمتر میرسد. این طول به اندازه ای است که به شما اجازه میدهد حتی قبل از خروج جفت بتوانید فرزندتان را در آغوش گرفته از او پرستاری نمایید.

قبل از تولد

بسیاری از والدین در مورد ایجاد گره در بند ناف دچار نگرانیهای بی اساس هستند. حقیقت این است که بیشتر نوزادان میتوانند هرچه میخواهند در رحم حرکت کنند و جابجا شوند و بند نافشان را تکان دهند بدون آنکه آسیبی به خود یا این بند وارد شود. البته گره در بند ناف نیز ممکن است اتفاق بیافتد، اما در دورانی که جنین آنقدر کوچک است که میتواند آزادانه به اطراف حرکت کند. در بیشتر موارد این گره به حالت نیمه باز باقی میماند و مسئله ای برای رشد جنین به وجود نمیآورد.

پرولاپس بند ناف

یک مورد خطرناک و بسیار نادر دیگر این است که بند ناف قبل یا در هنگام زایمان از رحم خارج شده وارد واژن شود. در صورتی که به بند ناف فشار وارد شود ممکن است اکسیژن دریافتی جنین قطع یا بسیار کم شود. در صورت بروز این مشکل خود شما متوجه بیرون زدگی بند ناف خواهید شد. این مشکل معولا در نوزادانی با قرارگیری بریچ (جنین بریچ) و یا نوزادان زودرس اتفاق میافتد. دیگر عواملی که باعث بروز پرولاپس بند ناف می شوند عبارتند از:

  • پارگی زودرس کیسه آب
  • استفاده از فورسپس و وکیوم برای انجام زایمان
  • چرخش دستی جنین به منظور قرار دادن سر جنین در کانال زایمان و...

اگر متوجه بیرون زدگی بند ناف شدید، در حالی که به پهلو دراز کشیدهاید آن را با استفاده از یک حوله تمیز محافظت نمایید و هرچه سریعتر با بیمارستان و پزشک تان تماس بگیرید. به احتمال زیاد شما سربعا برای انجام عمل سزارین به بیمارستان منتقل خواهید شد.

ناهنجاریهای بند ناف

ناهنجاری در طول بند ناف ممکن است سلامت فرزندتان را با خطر روبرو کند. به عنوان مثال کوتاه بودن بند ناف میتواند مانع پایینتر رفتن جنین در قسمت لگن شما در هنگام زایمان شود. یک بند ناف بیش از اندازه بلند نیز خطر گره خوردن و یا پیچیدن در اطراف گردن جنین را درپی دارد. اگر در هنگام تولد تنها یک سرخرگ و یک سیاهرگ در بند ناف (به جای دو سرخرگ و یک سیاهرگ) مشاهده شود، احتمال دارد کودک شما با مسائل سلامتی مربوط به سیستم قلبی و عروقی و یا دستگاه گوارش خود روبرو شود. به همین دلیل است که پزشک پس از زایمان به بررسی دقیق بند ناف میپردازد. این مساله را به خاطر داشته باشید که این مسائل سلامتی بسیار نادر هستند.

تحت نظر دریافت جنین

بیشتر مسائل بند ناف برای فرزند شما بیخطر هستند. بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا بند ناف فرزندتان دچار مسئله ای شده است، این است که فعالیتهای فرزندتان را مورد بررسی قرار دهید. اگر در طی یک ساعت بین 8 تا 10 حرکت و تکان را حس نکردید، یک ساعت دیگر نیز به شمردن ادامه دهید زیرا ممکن است در ساعت خواب جنین مشغول شمردن بوده باشید. اگر همچنان نمی توانید تحرک فرزندتان را احساس کنید یا میزان آن به شدت کاهش یافته است با پزشک تان تماس بگیرید. احتمالا پزشک از شما میخواهد که برای آزمایش تست بدون استرس و یا سونوگرافی به مطب یا بیمارستان مراجعه کنید. ممکن است در آنجا به شما بگویند که همه چیز خوب است، اما بهتر است در زمانی که هنوز فرصت برای انجام سزارین وجود دارد از این مساله مطمئن شوید.

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1618

به "بند ناف؛ همه چیز درباره ناهنجاری های بند ناف (گره خوردگی، پرولاپس و ...)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بند ناف؛ همه چیز درباره ناهنجاری های بند ناف (گره خوردگی، پرولاپس و ...)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید