بلندترین برج آجری دنیا در ایران

به گزارش یادداشت سریع، زیباترین برج تمام آجری ایران و دنیا که از حمله مغول ها جان سالم به در برد، شما را به دیدن فرامی خواند.

بلندترین برج آجری دنیا در ایران

بلندترین برج آجری ایران یعنی برج گنبد قابوس یکی از زیباترین و مهم ترین جاذبه های دیدنی ایران است که هرساله میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران و حتی دنیا می گردد. مجله گردشگری خبرنگاران در این مقاله به معرفی این برج منحصربه فرد پارسی پرداخته است، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

برج گنبد قابوس

پانزدهمین اثر تاریخی ایران برج گنبد قابوس است که در سال 1370 شمسی در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده است. این برج به فرمان قابوس بن وشمگیر که یکی از منصف ترین پادشاهان ایرانی در دوره آل زیار بود، ساخته شد.

برج گنبد قابوس از جمله سازه های معماری ایران است که وجهه ای دنیای دارد و به عنوان یکی از برترین آثار تاریخ مهندسی بشر شناخته می گردد. ارتفاع این برج هفتاد و دو متر است و به اعتقاد بعضی در قرن یازدهم میلادی یا چهارم هجری ساخته شده تا به امروز به عنوان یک آثار برجسته معماری اسلامی به جای مانده است.

شگفت انگیزترین ویژگی برج گنبد قابوس این است که برای ساخت آن تنها از آجر استفاده شده و این باعث می گردد که آن را به عنوان بلندترین برج آجری دنیا بشناسند. البته هیچ گاه علت و علت ساخت برج تعیین نشد؛ اما بعضی می گویند یا آرامگاهی برای سازنده بنا یعنی عنصرالمعالی قابوس بن وشمگیر بوده و یا تنها برای هنرنمایی و به رخ کشیدن توانمندی های معماران ایرانی ساخته شده است.

سقف برج به شکل گنبد یا بارگاهی است که گویی تن ارزشمند شخصی را در خود نگهداری می نماید. داستان ها حاکی از این بوده اند که پیکر قابوس در تابوتی در سقف برج آویزان بوده و نور آفتاب از شکاف روبه شرق گنبد برج هر روز با طلوع خورشید بر پیکر قابوس بن وشمگیر می تابیده است.

اهمیت تاریخی و فرهنگی برج از آنجا افزایش می یابد که از حمله وحشتناک قوم مغول جان سالم به در برده و بر عکس شهر تاریخی جرجان از صفحه روزگار محو نشده است.

این بنای قدیمی شگفت انگیز در سه کیلومتری شهر تاریخی جرجان در استان گلستان واقع شده است. این برج بر بلندای تپه ای در ارتفاع پانزده متری از سطح زمین قرار گرفته است. نام دیگر برج گنبد قابوس میله گنبد است چرا که همانند میله ای پایدار بر فراز شهر گنبدکاووس قد برافراشته است. ساختمان این بنا از سه بخش پی، بدنه و گنبد مخروطی تشکیل شده است. سبک معماری برج گنبد قابوس شیوه رازی است.

پیشنهاد مطالعه : مطلب ماجراجویی در دل آمازون ایران را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2427

به "بلندترین برج آجری دنیا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلندترین برج آجری دنیا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید