انتقال حیرت آور انرژی از فضا به زمین برای اولین بار

به گزارش یادداشت سریع، محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا به رهبری یک دانشمند ایرانی توانسته اند برای اولین بار به صورت بی سیم از فضا به زمین انرژی خورشیدی بفرستند.

انتقال حیرت آور انرژی از فضا به زمین برای اولین بار

بسکمک از شرکت ها و کشور ها در نظر دارند که انرژی خورشیدی را از مدار گردآوری کرده و به زمین هدایت کنند. حالا مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) تحت هدایت یک محقق ایرانی به نام علی حاجی میری برای اولین بار با موفقیت نشان داده است که انتقال بی سیم انرژی از فضا با روشی شدنی است.

کلتک در یک بیانیه خبری اظهار داشت که از طریق پروژه Space Solar Power خود توانسته است بدون سیم از فضا به زمین انرژی منتقل کند. این آزمایش با کمک دستگاهی موسوم به آرایه ریزموج برای آزمایش انتقال برق از مدار پایینی یا به اختصار MAPLE اجرا شده است که روی حاملی به نام SSPD-1 واقع شده است. این مدارگرد در ماه ژانویه از طریق اسپیس ایکس پرتاب شده بود.

علی حاجی میری، مدیر ایرانی پروژه Space Solar Power در کلتک می گوید: ما از طریق آزمایش هایی که تا به امروز انجام داده ایم، تأیید کردیم که MAPLE می تواند با موفقیت به گیرنده های فضایی انرژی برساند. همچنین توانسته ایم این آرایه را طوری برنامه ریزی کنیم که انرژی آن به سمت زمین هدایت شود و این انرژی را اینجا در کلتک دریافت کردیم.

تصویری از داخل MAPLE که آرایه فرستنده ها را در سمت راست و گیرنده را در سمت چپ نشان می دهد

انتقال انرژی از فضا با کمک ریزموج ها انجام می شود

محققان می گویند برای نخستین بار توانسته اند با آرایه فرستنده های MAPLE پرتو های انرژی خورشیدی را که در فضا گردآوری شده بود، از طریق ریزموج ها به گیرنده ای در پشت بام آزمایشگاه گوردون و بتی مور در پردیس مؤسسه فناوری کالیفرنیا منتقل کنند.

تیم کلتک در حال شناسایی انرژی از فضا

SSPD-1 به فضاپیمایی به نام Vigoride از شرکت Momentus Space متصل شده است که برای جمع آوری انرژی خورشیدی دو پنل دارد. آرایه فرستنده های MAPLE با استفاده از روش تداخل سازنده و ویرانگر در فاصله ای مشخص، انرژی ارسال می کند.

MAPLE که در فاصله تقریباً 30 سانتی متری از فرستنده اش واقع شده است، دارای دو گیرنده است که انرژی خورشیدی را گردآوری و به برق DC تبدیل می کند. این دستگاه همچنین یک پنجره دارد که می تواند پرتو های انرژی را به زمین بفرستد.

دانشمند ایرانی این پروژه توضیح می دهد: همان طور که اینترنت دسترسی به اطلاعات را برای همگان دموکراتیزه کرد، امیدواریم که انتقال بی سیم انرژی، دسترسی به انرژی را دموکراتیزه کند. این فناوری برای دریافت این انرژی روی زمین به هیچ زیرساخت خاصی نیاز ندارد. این یعنی می توانیم به نقاط دورافتاده، جنگ زده یا آسیب دیده از فجایع طبیعی انرژی بفرستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2431

به "انتقال حیرت آور انرژی از فضا به زمین برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال حیرت آور انرژی از فضا به زمین برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید