سهم بزرگ کسب و کارهای اینترنت محور از آینده اقتصاد ایران

به گزارش یادداشت سریع، طی 3دوره اخیر مراسم اهدای نشان امین الضرب، بنیانگذاران کسب وکارهای اینترنت محور و استارتاپی نیز پابه پای کارآفرینان حوزه های سنتی یا همان کارآفرینان نسل اول، نشان و لوح دریافت نموده اند.

سهم بزرگ کسب و کارهای اینترنت محور از آینده اقتصاد ایران

جهت دریافت مشاوره خدمات طراح کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

در سال های گذشته این نشان به بنیانگذاران کسب وکارهایی چون کافه بازار، دیجی کالا و آپارات اهدا شده بود. سال جاری و در چهارمین دوره این مراسم، میلاد منشی پور، هم بنیانگذار تپ سی این نشان را دریافت کرد. منشی پور معتقد است که براساس تجربه دنیای، سهم استارتاپ ها به ویژه کسب وکارهای حوزه خدمات آنلاین، از آینده اقتصاد ایران قابل توجه خواهد بود. در گفت وگویی که با او داشتیم، از اهمیت دریافت این نشان، دلایل و چرایی اعطای آن به تپ سی، نقش کسب وکارهای اینترنت محور در آینده اقتصاد ایران و… صحبت کرد که در ادامه می خوانید.

به عنوان فردی که از حوزه استارتاپی نشان امین الضرب را دریافت کردید، این نشان و دریافت آن چه پیغامی برایتان دارد؟

اینکه تپ سی در همایش سال جاری و کسب وکارهای دیگری چون دیجی کالا، کافه بازار و آپارات در سال های گذشته چنین نشانی دریافت می نمایند، حاوی این پیغام است که کسب وکارهای آنلاین نقش و سهم مهمی در اقتصاد امروز ایران دارند؛ یعنی طی چهار پنج سال گذشته کسب وکارهای آنلاین با رشدی که داشته اند و ارزش هایی که خلق نموده اند، توجه کارآفرینان نسل اول و فعالان اقتصادی و بازرگانی را به خود جلب نموده اند.

بنابراین به نظر می رسد که ابعاد بعضی کسب وکارهای آنلاین به مرحله ای رسیده که در عرصه اقتصادی کشور، نقش معناداری بازی بنمایند. این مسئله جای خوشحالی دارد، چون نشان می دهد که اقتصاد یعنی عدد و رقم. بنابراین دیگر مهم نیست که کسب وکار اینترنتی باشد یا جنس کسب وکارهایی که در فضای فیزیکی فعال هستند؛ بلکه مهم این است که براساس منطق عدد و رقم، کسب وکارها توانسته باشند ارزش خلق نمایند. به نظر من کسب وکارهای آنلاین به مقیاسی رسیده اند که از طرف سایر فعالان اقتصادی نیز شناخته شوند و در محور توجه قرار بگیرند. از این جهت که می توانند نقش آفرینی معنادار و غیرقابل انکاری در فضای اقتصادی کشور داشته باشند.

منظورتان از نقش معنادار چه است؟

کاری که کسب وکارهای آنلاین انجام می دهند، در سه جهت قابل آنالیز است؛ یا سرویس و خدماتی عرضه می نمایند که از نمونه های قدیمی خودشان که در فضای سنتی حضور دارند یا بهتر هستند و رفاه بیشتری را برای مصرف نماینده و کاربر ایجاد می نمایند یا ارزان تر هستند و قیمت را کاهش می دهند یا هر دوی این موارد. این مسئله باید به حجمی برسد که در اقصی نقاط کشور قابل حس باشد. جهت دوم مربوط به درآمدزایی و فروش و سایر معیارهای اقتصادی مشخصی است که باید در مقابل شرکت هایی که چندین دهه است در فضای اقتصادی ایران در حال کار هستند، از یک حدودی بالاتر و قابل حس و قابل بیان باشد.

جهت سومی که کسب وکارهای آنلاین دنبال می نمایند، اشتغال زایی است. البته میزان اشتغال زایی هم اهمیت دارد و باید به اندازه ای باشد که مورد توجه قرار گیرد؛ یعنی برای طیف گسترده ای از مردم، زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را فراهم نموده باشند. مثلا تپ سی در حال حاضر برای بیش از 1400 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد نموده است. همچنین بیش از یک میلیون نفر به صورت غیرمستقیم به وسیله تپ سی صاحب شغل و درآمد شده اند. این سه جهتی که اشاره کردم، در ارتباط با تپ سی معنادار و کاملا قابل ارزیابی و اندازه گیری هستند.

تفاوت سنی مشهودی بین افرادی مانند شما و سایر کارآفرینانی که از دیگر حوزه های اقتصادی نشان دریافت کردند، به چشم می خورد. این امر نشان می دهد که نسل آینده کارآفرینان ایران قطعا افراد بیشتری را از حوزه آنلاین به خودش خواهد دید. حتی شاید عمده اقتصاد در دست همین جوانان باشد. ارزیابی خودتان به عنوان جوانی که در کنار موسپیدان عرضه فراوری و اقتصاد، نشان امین الضرب را دریافت کردید، از این مسئله چه است؟

به نظر من کسب و کارهای نو و اینترنت محور، سهم بزرگی در آینده اقتصاد کشور دارند و این کسب و کارها، ارزشمندترین برندهای کشور خواهند شد. در 2دهه گذشته، شرکت های اینترنت محور به ارزشمندترین شرکت های دنیا تبدیل شده اند و در سال 2018، 15 شرکت برتر دنیا، از لحاظ ارزش برند، کسب و کارهای نوینی شامل اپل، گوگل، آمازون و مایکروسافت بوده اند.

ضمن اینکه راه گریز از تنگناهای اقتصادی موجود کشور، گذر از اقتصاد فراوریمحور به اقتصاد اینترنت محور است که باعث کارآفرینی و اشتغال زایی سریع و گسترده می گردد. همان طور که تاکسی های آنلاین در کمتر از 5 سال، 3600 اشتغال مستقیم و 2میلیون اشتغال غیرمستقیم ایجاد نموده اند. علاوه بر این، با توجه به کمبود منابع، این اقتصاد اینترنت محور است که می تواند با منابع اقتصادی بسیار کمتری نسبت به شرکت های فراوریی، کار خود را آغاز نموده و ارزش خلق کند.

باید توجه کنیم که امروز، کشورهای بزرگ و قدرتمند، به علت اهمیت زیاد اقتصاد اینترنت محور در سطح ملی برای این حوزه برنامه ریزی می نمایند و حتی کشوری مانند عربستان، 45 میلیارد دلار در این حوزه سرمایه گذاری نموده است چون می دانند آینده متعلق به این شرکت هاست.

از سوی دیگر، توجه به این نکته لازم است که نظر به ضریب نفوذ بالای اینترنت و تلفن همراه هوشمند در ایران، ما فرصت ها و مزیت رقابتی مهمی در این حوزه داریم که می تواند زمینه رشد سریع تر این بخش را در اقتصاد فراهم کند. همچنین ما در کشور، منابع انسانی توانمندی برای توسعه اقتصاد اینترنت محور داریم و آمارها نشان می دهد که ایران، رتبه اول سرانه فارغ التحصیلان در رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات را در دنیا دارد.

تجربه سایر کشورها هم نشان می دهد که سهم کسب وکارهای آنلاین و اینترنت محور و کسب وکارهای مبتنی بر تکنولوژی، در آینده اقتصاد بسیار زیاد خواهد بود. وقتی به 15 شرکت و برند برتر دنیا نگاه می کنیم، می بینیم که بیش از نیمی از آنها شرکت هایی از جنس کسب وکارهای نوآوری و فناور و آنلاین هستند. بنابراین با مشاهده چنین آماری از برترین و ارزشمندترین برندهای دنیا، قابل پیش بینی است که طی یک دهه آینده در ایران هم اتفاق مشابهی رخ بدهد و کسب وکارهایی از جنس کسب وکارهای اینترنت محور، جزو ارزشمندترین برندهای ایران باشند.

حتی در شرایطی که به نظر می رسد هر روز عرصه بر آنها تنگ می گردد، باز هم می توان امیدوار بود که کسب وکارهای آنلاین طی سال های آینده بتوانند رشد قابل توجهی داشته باشند؟

وقتی شرایط اقتصادی خوب باشد، همه ارکان اقتصاد اعم از آنلاین و تکنولوژیک و غیرآنلاین رشد می نمایند و آینده قابل توجهی خواهند داشت، اما اگر اقتصاد در شرایط رکود باشد، همه ارکان آن آسیب می بینند. در نهایت موضوع این است که موقعیت کسب وکارهای آنلاین نسبت به کسب وکارهای سنتی چقدر تغییر می نماید. به نظر می رسد که اوضاع به سمتی در حال حرکت است که اتفاقات مثبت بیشتری در سمت آنلاین ها رخ می دهد و بخش های بیشتری از اقتصاد آنلاین خواهد شد. به ویژه حوزه خدمات بیشتر به صورت آنلاین ارائه خواهد شد و از این مسئله گریزی نخواهد بود.

نشان امین الضرب را در حضور تعداد زیادی از سرمایه داران و فعالان اقتصادی دریافت کردید. بخش اعظم سرمایه این افراد تا به امروز در حوزه های سنتی چرخیده و کمتر شاهد حضور این سرمایه به صورت گسترده در حوزه آنلاین بوده ایم. به نظرتان دریافت این نشان در حضور آنها، چقدر می تواند این باور را در آنها ایجاد کند که حوزه استارتاپی و کسب وکارهای آنلاین و فناور، حوزه مناسبی برای سرمایه گذاری است و تشویق بشوند که سرمایه های خود را به این بخش هم بیاورند؟ چون الان راه های ورود سرمایه خارجی بسته است. فعالان استارتاپی از نبود سرمایه در رنج هستند. در صورتی که سرمایه های انباشت شده زیادی در ایران داریم که بخش هایی از آنها می تواند به اکوسیستم استارتاپی بیاید اما این اتفاق به صورت فراگیر رخ نداده است.

ما امیدواریم که این اتفاق بیفتد. ما امیدواریم که اعتماد و امید به این حوزه در صاحبان سرمایه ایجاد گردد. باز هم تاکید می کنم که برای اینکه روی استارتاپ ها سرمایه گذاری کنیم، می توانیم به تجربه دیگر کشورها توجه کنیم. الان بسیاری از افراد معتقدند که آینده نامعلوم است و نمی دانیم چه می گردد و بنابراین سرمایه گذاری را متوقف نموده اند. اما تجربه دیگر کشورها نشان می دهد که سرمایه گذاری روی کسب وکارهای آنلاین، مشخصه شاخص آینده فضای اقتصاد است. سرمایه گذاران سایر کشور در بحران های اقتصادی هم سعی نموده اند که فرصت سرمایه گذاری روی حوزه آنلاین را از دست ندهند.

من خیلی امیدوارم که سرمایه گذاران، حتی بخش کوچکی از سرمایه خود را به حوزه استارتاپی بیاورند، چون تنها راه اینکه اعتمادشان جلب گردد، این است که به این حوزه بیایند، سرمایه گذاری نمایند و تجربه به دست بیاورند تا در مراحل بعدی با شناخت ویژگی های سرمایه گذاری در این حوزه، با اعتماد و اطمینان بیشتری، پول های بزرگ تری را در این بخش سرمایه گذاری نمایند. البته من انتظار ندارم که در شرایط کنونی، بازیگران بزرگ عرصه اقتصاد سنتی، بخش هنگفتی از سرمایه شان را به یکباره به حوزه آنلاین بیاورند، بلکه شیوه منطقی این است که تعدادی از آنها بخش های کوچکی از سرمایه خود را جمع نموده و به اکوسیستم استارتاپی تزریق نمایند.

من مطمئن هستم که حتی اگر از جهت امتحان کردن این حوزه، سرمایه گذاری اندکی داشته باشند، در مراحل بعدی، اعتمادشان بیشتر جلب می گردد، چون تا زمانی که از بیرون به این بخش نگاه نمایند، مسائل و ظرفیت هایش را نخواهند شناخت. در نهایت اینکه من نمایندگان اقتصاد خصوصی کشور را به مشارکت در توسعه اقتصاد اینترنت محور دعوت می کنم، چون ورود بازیگران اینترنتی به اقتصاد کشور، می تواند منجر به سهولت دسترسی به مشتریان و گسترش بازار کسب وکارهای دیگر گردد. همان طور که فروشگاه های آنلاین، مشتریان جدیدی برای شبکه تامین نمایندگان کالا و خدمات مختلف فراهم کردند و این دو را به هم پیوند دادند.

وقتی این نشان را دریافت کردید، چه معنایی برایتان داشت و چه وظایف دیگری برایتان تعریف شد یا به تعبیر دیگر، احساس کردید که از این به بعد چه کارهای دیگری باید انجام بدهید.

باید تاکید کنم که من این نشان را به نمایندگی از تیم تپ سی دریافت کردم. در واقع این نشان تنها متعلق به من نیست بلکه به همه کسانی تعلق دارد که در سه سال و نیم گذشته در ساخت و توسعه تپ سی کنار من بوده اند؛ از هم بنیانگذاران تپ سی یعنی هومن دمیرچی و حمید مهینی تا تمام مدیران و همکارانم که جزو خلاق ترین، کارآمدترین و حرفه ای ترین های کشور هستند. دریافت این نشان برای تیم تپ سی، انرژی زیادی به همراه داشته است و در شرایط فعلی، این امید و انرژی برای همه تیم ما، پیش برنده خواهد بود. بنابراین کلیت تیم ما احساس شان این خواهد بود که از این به بعد باید هر روز بهتر از روزهای قبل باشیم، چون به ما اعتماد شده و این اعتماد برای ما خوشایند و امیدآفرین است.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 700

به "سهم بزرگ کسب و کارهای اینترنت محور از آینده اقتصاد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم بزرگ کسب و کارهای اینترنت محور از آینده اقتصاد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید