راه شیری احتمالا پر از تمدن های مرده است

به گزارش یادداشت سریع، احتمالا اغلب تمدن های فرازمینی راه شیری تا به امروز به دست خود نابود شده اند. احتمال شکل گیری چنین تمدن هایی در اطراف ستاره های مشابه خورشید زیاد است.

راه شیری احتمالا پر از تمدن های مرده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از زومیت، اغلب تمدن های فرازمینی کهکشان راه شیری احتمالا تا به امروز به دست خود نابود شده اند. این یافته پژوهشی جدید است که 14 سپتامبر در پایگاه داده arXiv منتشر شد. در این پژوهش از نجوم مدرن و مدل سازی آماری برای نقشه برداری از ظهور و نابودی حیات هوشمند در کهکشان راه شیری بهره برده شد. نتایج این پژوهش یکی از به روزرسانی های دقیق معادله مشهور فرانک دریک درباره جست وجوی حیات فرازمینی است که در سال 1961 نوشته بود. معادله دریک را که کارل ساگان در مجموعه های کیهان به شهرت رسانده است، به متغیرهای رمزآلود متعددی مثل تعداد سیاره های جهان اشاره کرده بود.

مقاله جدید کاربردی تر است و آن را سه فیزیک دان مؤسسه کلتک و دانش آموزی دبیرستانی نوشته اند. بر اساس این مقاله، زمان ها و مکان های محتمل حیات در راه شیری معرفی می شوند و معیارهای مهم تأثیرگذار بر رواج حیات و تمایل مخلوقات هوشمند به نابودسازی خود شناسایی می شوند. جاناتان اچ. جیان، یکی از مؤلفان این پژوهش و اختیرفیزیک دان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کتلک می گوید:

از زمان کارل ساگان تا به امروز، پژوهش های زیادی انجام گرفته اند؛ به ویژه از زمان تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فضایی کپلر به دانش زیادی درباره تراکم گازها و ستاره های موجود در کهکشان راه شیری و نسبت شکل گیری ستاره ها و سیاره های فراخورشیدی و نرخ رخداد انفجارهای سوپرنوا دست پیدا کردیم. درواقع از برخی ارقام پرده برداشتیم که در زمان کارل ساگان راز بودند.

افزون بر این، مؤلفان طیفی از معیارهای تأثیرگذار بر حیات هوشمند ازجمله ستاره های مشابه خورشید میزان سیاره های زمین مانند، میزان تکرار سوپرنواهای نابودگر، احتمال و زمان مورجهانز برای تکامل حیات هوشمند درصورت وجود شرایط مناسب و تمایل تمدن های پیشرفته به نابودسازی خود را بررسی کردند. آنان با مدل سازی معیارهای موجود به مرور زمان متوجه شدند تقریبا در فاصله 13 هزار سال نوری از مرکز کهکشان و پس از گذشت 8 میلیارد سال از شکل گیری راه شیری احتمال ظهور حیات بر اساس معیارهای شناخته شده افزایش یافته است.

زمین 25 هزار سال نوری از مرکز کهکشان فاصله دارد و تمدن انسانی تقریبا 13/5 میلیارد سال پس از شکل گیری کهکشان شکل گرفته است؛ اگرچه حیات ساده بلافاصله پس از شکل گیری زمین به وجود آمد. به بیان دیگر، تمدن انسان خط مقدم جغرافیایی کهکشان است و در چشم انداز ساکنان راه شیری، انسان از جدیدترین تمدن ها به شمار می رود؛ اما با فرض وجود حیات هوشمند، احتمالا تمد ن های دیگری هم وجود دارند که اغلب در نوار 13 هزار سال نوری از مرکز کهکشان و در اطراف ستاره های مشابه خورشید مستقر شده اند.

احتمالا اغلب تمدن های دیگر موجود در راه شیری هنوز جوان هستند؛ زیرا حیات هوشمند می تواند در بازه های زمانی طولانی خود را نابود کند. حتی اگر در حدود 5 میلیارد سال پیش تمدن هایی در کهکشان وجود داشته اند، احتمالا خود را نابود کرده اند. تمدن ها چگونه خود را نابود می کنند میزان گسترش یک تمدن چقدر است؟ حتی اگر احتمال کمی برای نابودسازی تمدن ها به دست خود در طول یک قرن وجود داشته باشد، بازهم بخش زیادی از تمدن های راه شیری تا به امروز نابود شده اند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1426

به "راه شیری احتمالا پر از تمدن های مرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه شیری احتمالا پر از تمدن های مرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید