حرکت کند ایران در استفاده از فناوری بلاکچین

به گزارش یادداشت سریع، یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به پیش بینی پیشرفت چشمگیر فناوری بلاکچین تا سال 2030 در جهان، گفت: ایران در این زمینه بسیار کندتر از کشورهای دیگر جهان حرکت نموده است.

حرکت کند ایران در استفاده از فناوری بلاکچین

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،مصطفی نقی پور در برنامه تلویزیونی چرخ گفت: فناوری بلاکچین در سال 1991 توسط دو نفر، برای نگهداشت اسناد با استفاده از سیستم رمزنگاری پیشنهاد شد؛ به طوری که نتوان در این اسناد، تغییری ایجاد کرد. اکنون، بلاکچین فناوری زیرساختی برای نگهداری دیتا به شمار می رود که با پیروی از یک پروتکل غیرمتمرکز فعالیت می نماید.

وی با بیان اینکه بلاکچین دارای دو تابع رمزنگاری شده امضای الکترونیک و تابع هش -درهم سازی- است، اضافه نمود: این فناوری، نحوه جدید نگهداری از داده ها را ایجاد نموده و صنایع زیادی را تحت تاثیر قرار داده است. پدیده ای که از آن به وب آینده تعبیر می گردد.

نقی پور گفت: استفاده از فناوری بلاکچین به شفافیت در داده ها منجر می گردد. چون این داده ها توسط تمام افراد عضو بلاکچین رصد می گردد. علاوه بر این، از امنیت بسیار بالایی هم برخوردار است؛ به همین خاطر تغییر در داده ها عملا غیرممکن است و این مزیت، امکان خرابکاری و هک شدن را از بین می برد.

مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاکچین با تاکید بر اینکه کوچکترین تغییری در هش، تغییر بزرگتری در هش بعدی ایجاد می نماید، گفت: فرض کنید دفتر حساب چندنفره ای موجود باشد تا در زمان اختلاف، همه افرادی که به این دفتر دسترسی دارند بتوانند بر اختلاف پیش آمده، نظارت نمایند. فناوری بلاکچین چنین امکانی در اختیار اعضا قرار می دهد. نه تنها هیچ یک از اعضا نمی توانند آنچه ثبت شده را انکار نمایند بلکه تغییر دیتا عملا غیرممکن است. به این ترتیب، فناوری بلاکچین قادر به تمرکززدایی است.

وی گفت: در حال حاضر صنایع و فعالیت هایی همچون حمل و نقل، بانکداری، توزیع انرژی و حوزه سلامت با بهره گیری از فناوری بلاکچین، امنیت، کارایی و تمرکززدایی از فعالیت های مربوطه را افزایش داده اند.

نقی پور از پیشرفت چشمگیر فناوری بلاکچین تا سال 2030 در جهان اطلاع داد و تایید کرد که ایران در این زمینه بسیار کندتر از کشورهای دیگر جهان حرکت نموده است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 14 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 93

به "حرکت کند ایران در استفاده از فناوری بلاکچین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت کند ایران در استفاده از فناوری بلاکچین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید