کرونای خفیف چه طور بروز می کند؟

به گزارش یادداشت سریع، اکثریت افراد دچار عفونت با ویروس کرونا بیماری نسبتا خفیفی را از سر می گذرانند که با درمان های خانگی بهبود پیدا می کند.

کرونای خفیف چه طور بروز می کند؟

به گزارش یادداشت سریع در موارد خفیف بیماری کووید-19 ناشی از ویروس جدید کرونا ممکن است ترکیبی از علائم گوناگون را تجربه کنید که تب، سرفه خشک، خستگی، بدن درد، درد در قفسه سینه و احساس تنگی نفس از جمله شایع ترین علائم است. اما علائم دیگری از علائم گوارشی گرفته تا از دست رفتن حس بویایی و چشایی هم ممکن است در شما بروز کند.

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که موارد خفیف یا حتی بی علامت بیماری می توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

حتی پیش از اینکه متوجه شوید دچار عفونت با ویروس کرونا شده اید (دوره پیش از بروز علائم)، ممکن است ویروس را به دیگران منتقل کنید. اگر ویروس را به افرادی که بالای 65 سال یا دارای بیماری زمینه ای هستند، منتقل کنید، احتمال دچار شدن آن به بیماری شدید و مرگ ناشی از آن در آنها بالاتر است.

بنابراین اگر بیماری تان خفیف باشد، ممکن است عفونت در شما بسیار واگیر باشد و دیگران را به خطر بیندازد.

نکته مهم دیگر این است که ممکن است در برخی افراد بیماری کووید-19 با علائم خفیف شروع شود، اما به ناگهان شدت بگیرد.

مشاهدات پزشکان نشان می دهد بیمارانی با علائم خفیف مانند سرفه، خستگی و درد عضلانی مراجعه می کنند و به آنها توصیه می شود در خانه درمان شوند، اما یکی دو روز بعد با حال بسیار بد و با تنگی نفس شدید به بخش اورژانس باز می گردند.

همچنین ممکن است پس از حدود یک هفته داشتن علائم خفیف و برطرف شدن علایم و احساس بهبودی، در طول یکی دو روز علائم دوباره بازگردند و شدت بگیرند و کار فرد به بستری شدن در بیمارستان بکشد.

بنابراین باید به سیر علائم در خودتان هم توجه داشته باشید.

در موارد خفیف بیماری ماندن در خانه، پرهیز از تماس با دیگران، نوشیدن مایعات کافی و استفاده از داروهای مسکن معمولا کافی است.

در برخی بیماران معمولا افراد سالمند و دارای بیماری زمینه ای ممکن است شدت علائم در حد متوسط باشد، برای مثال فرد تب بالای 38 درجه همراه با سرفه داشته باشد و احساس خستگی شدید کند، در حدی که نتواند از بستر برخیزد یا اینکه حتی در مواردی فعالیت جسمی نمی کند، دچار تنگی نفس باشد.

در این موارد با شدت متوسط هم ممکن است نیاز به بستری شدن نباشد، مگر اینکه تنگ نفس شما شدت بگیرد و یا دچار کم آبی شدید بدن شوید که نیاز به درمان حمایتی در بیمارستان پیدا کند.

همچنین در افراد دچار علائم خفیف تا متوسط ممکن است ذات الریه ثانوی به علت باکتری ها بروز کند و نیاز به بستری شدن و آنتی بیوتیک درمانی پیدا شود.

به طور معمول موارد خفیف تا متوسط کووید-19 دو هفته به طول می انجامند، اما دوره های طولانی تر بیماری با باقیماندن برخی از علائم برای مدت طولانی تر هم گزارش شده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1124

به "کرونای خفیف چه طور بروز می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونای خفیف چه طور بروز می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید