پورابراهیمی: شرایط نظارتی هیچ تناسبی با بازار سرمایه ندارد

به گزارش یادداشت سریع، تهران (پانا) - رئیس کمیسیون مالی مجلس با بیان اینکه شرایط نظارتی هیچ تناسبی با بازار سرمایه ندارد، گفت ساماندهی شبکه های مجازی و تغییر مدیریت نظارت بر بازار سرمایه جزو اولویت های اصلی وزارت اقتصاد باید باشد.

پورابراهیمی: شرایط نظارتی هیچ تناسبی با بازار سرمایه ندارد

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی در جلسه علنی امروز (سه شنبه 18 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی پس از ارائه گزارش وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره شرایط بورس با اشاره به شرایط نظارتی بر بازار سرمایه کشور گفت: شرایط نظارتی هیچ تناسبی با شرایط کنونی بازار سرمایه کشور ندارد و اساساً هر تغییری در حوزه تصمیم گیری در بخش وزارت یا مجموعه های دیگر بر این شرایط نظارتی اثرگذار است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ادامه داد: اگر حوزه نظارتی بر شرایط بازار سرمایه هیچ تغییری نکند طبیعتاً نباید انتظار داشت اتفاقاتی که به عنوان تخلفات و اشکالات در حوزه بازار رخ می دهد دیگر تکرار نگردد بنابراین اولین مولفه در تصمیمات بازار سرمایه ایجاد یک ساختار دقیق و متناسب با شرایط بومی در کشور است. یک روزی در کشور تعداد فعالان بورس آن بیشتر از 200 هزار نفر نبودند اما بعد از افزایش به دو میلیون نفر رسید و امروز بخش عمد ه ای از جمعیت کشور در حوزه بازار سرمایه به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم حضور دارند.

وی تأکید کرد: تصمیم گیری برای این جمعیت بزرگ سرمایه گذار در بازار سرمایه احتیاج است و باید ساختار این نظارت تغییر کند. از نظر ما شرایط نظارتی هیچ تناسبی ندارد و باید قطعا تغییر کند. امروز با صراحت اعلام می کنم شرایط بازار سرمایه به وسیله فضای مجازی و شبکه های مجازی مدیریت می گردد، دستکاری در قیمت که یکی از موضوعات مهم ما است و باید به وسیله بازار بورس جلوی آن گرفته گردد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: امروز شبکه های مجازی و صفحات شخصی در تصمیم گیری های مردم تأثیرگذار هستند، حوزه نظارتی در این میان در کجا قرار گرفته است؟ بنابراین ساماندهی شبکه های مجازی و تغییر مدیریت نظارت بر بازار سرمایه جزو اولویت های اصلی دولت و وزارت اقتصاد و سازمان بورس باید باشد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه شفافیت در ارکان بازار سرمایه یکی دیگر از موضوعات مهم در بخش ساماندهی بازار بورس است، گفت: اکنون در بازار سرمایه احتیاجمند شفاف سازی در مجموعه ارکان بازار نیز هستیم، از خود سازمان گرفته تا مجموعه نهادهای ذیل این سازمان. اکنون موضوع درهای گردان یکی از واقعیت های نگران کننده است، امروز در حوزه تصمیمات بازار حتما باید شورای عالی مصوب کند افراد مسئول صدور مجوزها باید با تغییر موقعیت خود فردا در مقام معامله گر در بازار قرار نگیرند زیرا در تمام جهان برای این افراد ممنوعیت هایی وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان نمود: ابزارهای پوشش ریسک باید برای مردم فراهم گردد، امروز ذائقه های مردم در مورد سرمایه گذاری فرق دارد و ابزارهای متنوع و پوشش ریسک که بتواند ریسک سرمایه گذاران را در تغییرات و نوسانات شدید محافظت کند همچون مدل های بیمه ای باید مدنظر قرار گیرد.

وی خطاب به خاندوزی اظهار کرد: گزارشی از مصوبات شورای عالی بورس در مورد حمایت از بازار که در طول ماه های اخیر با اصرار مجلس و تصمیمات ارکان نظام صورت گرفته به مجلس ارائه گردد، آن چیزی که قرار بود در بازار تثبیت یا بازار توسعه انجام گردد چه سرانجامی پیدا نموده است.

پورابراهیمی با اشاره به موضوع قیمت گذاری دستوری در بحث اقتصاد کشور گفت: قیمت گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و فساد در کشور شده است بخشی از سرریز این رانت و فساد در بازار سرمایه خود را نشان می دهد. در بسیاری از حوزه ها این شرایط و تصمیمات عملاً ذینفعان که مردم هستند را تحت تأثیر قرار داده است. امروز هر تصمیمی که برای بازار سرمایه گرفته می گردد انتفاع آن به محروم ترین قشر جامعه خواهد رسید زیرا میلیون ها نفر ذینفع در بازار سرمایه وجود دارند و باید برای آنها تصمیم بگیریم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: بودجه ای که دولت ارائه کند اگر مفروضاتی که در بودجه باعث گردد شرکت ها در بازار بورس دچار ضرر و زیان شوند در حقیقت این ضررها متوجه مردم خواهد شد حتی در همان روزهایی که سهام عدالتی وجود نداشت و میلیون ها نفر سهام نداشتند معتقد بودیم شرکت های بزرگ وابسته به نهادهای تأمین اجتماعی آنها نیز ذینفع های میلیونی دارند و امروز این ذینفعان به صورت مستقیم در بازار سرمایه وجود دارند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در مورد عرضه سنگین اوراق بدهی دولت گفت: قطعاً عرضه سنگین اوراق بدهی دولت اثر منفی در بازار سرمایه دارد، نرخ بین بانکی و تأمین اقتصادی، افزایش پیدا نموده و حتماً وزارت اقتصاد باید روی این موضوع نظارت دقیق داشته باشد و خروج تصمیمات در این حوزه باید به مدیریت نرخ تأمین اقتصادی در اقتصاد کشور منتهی گردد در صورت افزایش نرخ تأمین اقتصادی بر روی بازار سرمایه اثر خواهد گذاشت.

وی بیان نمود: حوزه تعهدات در بازار بورس در فرایند تسریع افزایش سرمایه ها باید انجام گردد و سود شرکت ها به مردم پرداخت گردد، متأسفانه اکنون با تأخیر این سود به مردم پرداخت می گردد. با همکاری دولت و مجلس این جهت را پیگیری خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 2063

به "پورابراهیمی: شرایط نظارتی هیچ تناسبی با بازار سرمایه ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پورابراهیمی: شرایط نظارتی هیچ تناسبی با بازار سرمایه ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید