واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد ممکن است تا پاییز آماده شود

به گزارش یادداشت سریع، دانشمندان در دانشگاه آکسفورد می گویند اگر کارآزمایی بالینی واکسن تولیدی شان به نتیجه برسد، اولین دوزهای این واکسن برای استفاده عمومی احتمالا در پاییز در اختیار خواهد بود.

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد ممکن است تا پاییز آماده شود

به گزارش یادداشت سریع به نقل از لایوساینس واکسن دانشمندان دانشگاه آکسفورد در آزمایش ها روی میمون های رزوس به طور موفقیت آمیزی باعث مصونیت آنها در برابر ویروس جدید کرونا شده است و کارآزمایی بالینی این واکسن روی انسان ها هم شروع شده است.

این واکسن از گونه ضعیف شده ای از یک نوع ویروس سرماخوردگی به نام آدنوویروس ساخته شده است که باعث عفونت در شمپانزه ها می شود. اما این ویروس به طور ژنتیکی طوری تغییر داده شده است که امکان رشد در سلول های انسانی را نداشته باشد.

سپس این دانشمندان ژن هایی وارد این آدنوویرس ضعیف شده کردند که پروتئین های گل میخی سطح ویروس جدید کرونا را می سازند. این پروتئین های گل میخی به ویروس جدید کرونا یا ویروس سارس-کوو-2 امکان ورود به سلول های انسانی را می دهند.

به گفته پژوهشگران آکسفورد واکسن های مشابهی که روی همین چارچوب، یعنی گونه ضعیف شده آدنوویروس شمپانزه ساخته شده اند- به بیش از 320 نفر تا به حال داه شده اند و معلوم شده است که بی خطر هستند و به خوبی تحمل می شوند و تنها عوارض جانبی گذرایی مانند تب، سردرد و درد بازو ایجاد می کنند.

کارآزمایی بالینی این واکسن در 23 آوریل (3 اردیبهشت) شروع شد و د رنهایت 1102 شرکت کننده سالم در شهرهای آکسفورد، ساوث همپتون، لندن و بریستول این واکسن را دریافت خواهند کرد. نیمی از این شرکت کنندگان واکسن جدید را دریافت خواهند کرد. در گروه دریافت کنندگان واکسن به اغلب افراد یک دوز واکسن زده خواهد شد، اما 10 نفر دوز دومی از واکسن را یک ماه بعد دریافت خواهند کرد.

نیم دیگر از شرکت کنندگان یک و اکسن کنترل - یک واکسن ضد مننژیت باکتریایی و عفونت خونی که از سال 2015 در بریتانیا به نوجوانان زده می شود- دریافت خواهند کرد.

دلیل اینکه واکسن مننژیت برای گروه کنترل انتخاب شده است نه مثلا یک تزریق بی اثر آب نمک این است که پژوهشگران انتظار دارند که واکسن ویروس کرونا باعث اثرات جانبی زودگذری مانند درد بازو، سردرد و تب شود و واکسن مننژیت در گروه کنترل هم همین عوارض جانبی را ایجاد می کند بنابراین دریافت کنندگان نمی تواند حدس بزنند که واکسن اصلی را دریافت کرده اند یا نه.

این کارآزمایی تا شش ماه طول خواهد کشید و افراد واکسینه شده یک سال بعد یک ویزیت انتخابی خواهند داشت.

پژوهشگران آکسفورد در یک پست در وبلاگ شان درباره آینده این واکسن نوشته اند: بهترین سناریو این است که تا پاییز 2020 بتوانیم نتایج تاثیربخشی این واکسن را از کارآزمایی مرحله سوم به دست آوریم و معلوم شود آیا این واکسن می تواند باعث محافظت در برابر ویروس شود و در همین مدت توانایی ساخت مقادیر بالای واکسن هم ایجاد شده باشد، اما این بهترین سناریو بسیار بلندپروازانه است و ممکن است دستخوش تغییر شود.

  • واکسن کرونای آکسفورد میمون ها را مصون کرد

  • واکسن کرونای آکسفورد تا 3 هفته دیگر به تولید انبوه می رسد

  • واکسن چینی کرونا روی میمون ها با موفقیت عمل کرد

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1001

به "واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد ممکن است تا پاییز آماده شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد ممکن است تا پاییز آماده شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید