نگرانی چین از تأمین امنیت پروژه های 46 میلیارد دلاری در پاکستان

به گزارش یادداشت سریع، خبرنگاران: در حالی که مقامات چینی روزهای گذشته نسبت به تأمین امنیت راهروی مالی پکن- اسلام آباد به دولت پاکستان هشدار دادند، رئیس ستاد ارتش پاکستان در ملاقات با معاون وزیر کشور چین برای برطرف نگرانی های امنیتی پکن اطمینان داده است.

نگرانی چین از تأمین امنیت پروژه های 46 میلیارد دلاری در پاکستان

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای یادداشت سریع به نقل از رادیو پاکستان، راحیل شریف رئیس ستاد ارتش پاکستان در ملاقات با دونگ هیز هو معاون وزیر کشور چین اطمینان داد که امنیت راهرو مالی پکن- اسلام آباد را در کشورش تامین خواهد نمود.

مقامات چین و پاکستان در خصوص پروژه های راهرو مالی دو کشور که 46 میلیارد دلار برآورد شده است، گفت وگو کردند.

بعضی از احزاب سیاسی پاکستان در خصوص تغییر راستا راهرو مالی چین و پاکستان، دولت فدرال این کشور را تحت فشار قرار داده اند و در عین حال دولت پکن نیز نسبت به تامین امنیت این پروژه ها هشدار داده است.

یکی از نگرانی های چین تهدیدات احتمالی از سوی گروه های جدایی طلب ایالت بلوچستان در پاکستان است.

به گفته مقامات چینی، سه هزار کیلومتر از راهرو مالی چین و پاکستان، قرار است در ایالت بلوچستان این کشور ساخته گردد که در معرض تهدید گروه های جدایی طلب و افراطی پاکستان واقع شده است.

مقامات پاکستانی همچنین سازمان اطلاعات هند (راو) را در ایجاد ناامنی های ایالت بلوچستان موثر می دانند.

دولت چین در ملاقات اخیر نارندرا مودی نخست وزیر هند از پکن، 26 توافقنامه به ارزش 22 میلیارد دلار نیز به امضا رساندند.

راج کادیان یک کارشناس دفاعی هند نیز چندی قبل به روزنامه اردو پوینت گفته بود که توافقنامه های چین و پاکستان نه تنها اهمیت استراتژیک پکن را در منطقه دو برابر خواهد نمود.

وی با اشاره به رقابت پاکستان و هند و همکاری های دو کشور با دولت چین گفته بود که چین و هند دو قدرت بزرگ منطقه هستند و پکن می خواهد تا در همه کشورهای همسایه نفوذ کند به همین دلیل همکاری با پاکستان را در اولویت قرار داده است.

کادیان گفت: توافقنامه های چین و پاکستان به این دلیل اهمیت دارد که اسلام آباد با همکاری پکن، ساخت و ساز بزرگراه قراقرم در منطقه کشمیرآزاد تحت نظارت این کشور را شروع نموده تا کشورهای همسایه بجای راستا دریایی هند، بندر گوادر واقع در ایالت بلوچستان پاکستان را مورد استفاده قرار دهند.

شی جین پنگ رئیس جمهور چین در اواخر ماه فروردین امسال در سفر به اسلام آباد علاوه بر امضای 32 توافقنامه راهرو مالی چین و پاکستان، 51 توافقنامه مختلف را با پاکستان به امضا رساند.

منبع: تسنیم
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 596

به "نگرانی چین از تأمین امنیت پروژه های 46 میلیارد دلاری در پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی چین از تأمین امنیت پروژه های 46 میلیارد دلاری در پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید