ممنوعیت سیگار الکترونیک آری، ممنوعیت سلاح خیر!

به گزارش یادداشت سریع، با منتشر شدن تصمیم دولت ترامپ برای ممنوعیت سیگار های الکترونیک طعم دار، موضوعی جدی تر این خبر را تحت الشعاع قرار داد؛ پس اصلاح قوانین حمل سلاح چه می گردد!

ممنوعیت سیگار الکترونیک آری، ممنوعیت سلاح خیر!

به گزارش گروه رسانه های یادداشت سریع، مرکز جلوگیری از بیماری ها در آمریکا روز 12 سپتامبر طی تحقیقاتی که در چند ایالت صورت گرفته بود، بیان کرد که استعمال سیگارهای الکترونیکی در این کشور باعث مرگ 6 نفر شده است. این مرکز همچنین بیان کرد که حدود 450 نفر نیز دچار سرطان ریه شده اند .

در پی انتشار این گزارش رئیس جمهور آمریکا نیز تصمیم گرفت به آن واکنش نشان دهد و در نشستی با همین موضوع در کاخ سفید، با مذمت این سیگارها، از ممنوعیت این محصول اطلاع داد.

واکنش سریع رئیس جمهور آمریکا نسبت به این موضوع و موکول نکردن آن به زمانی دیگربخاطر نگرانی های ملانیا در خصوص پسرش، سوالات زیادی را ناخواسته در ذهن فعالان حقوق بشر و سیاستمداران بوجود آورد. آیا نگرانی او از مبتلا شدن تعدادی نوجوانان به بیماری دلیل اصلی این تصمیم است؟ آیا تصمیم واقع بینانه است؟

بهترین جواب می تواند این باشد که ممنوعیت استعمال سیگار الکترونیک طعم دار یک حرکت نمایشی بود تا نشان دهد که رئیس جمهور آمریکا، به دنبال نجات جان آمریکایی هاست! ادعایی که حداقل به دو دلیل مسخره است.

اول به طور طبیعی استفاده از یک محصول آزمایش نشده و تایید نشده عوارض زیادی را روی سلامت و در این مورد، تنفس مردم خواهد داشت. پس این زیاد تعجب برانگیز نیست که تعدادی بخاطر مصرف این محصول بمیرند.

دوما آمریکایی ها به دلایل زیادی جانشان را از دست می دهد. این موضوع را مرکز جلوگیری از بیماری ها در آمریکا منتشر نموده است. طبق گزارشی که در سال 2017 توسط این مرکز منتشر شد، سرطان عامل اصلی مرگ بیش از یک میلیون آمریکایی بوده است. هزاران نفر نیز در همین سال از بیماری های تنفسی، دیابت، سکته قلبی و دیگر بیماریها جانشان را از دست دادند. مسمومیت، تصادف و سقوط از ارتفاع از دیگر عوامل کشته شدن آمریکایی ها می باشد. فقط در سال 2017، شصت و چهار هزار آمریکایی بخاطر مسمومیت جانشان را از دست دادند.

عکس | 10 عامل مرگ و میر در آمریکا بر اساس سن و علت مرگ ( منبع CDC)

یکی دیگر از مهمترین عوامل کشته شدن آمریکایی ها، خشونت سلاح در این کشور است. در سال 2017 حدود 40 هزار آمریکایی بر اثر خشونت سلاح کشته شدند که برای اولین بار از تعداد کشته ها براثر تصادفات بیشتر شد. نکته جالب اینجاست که بیشترین عواملی که علت مستقیم مرگ آمریکایی ها می گردد سالهاست توسط دانشمندان مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته است تا میزان آنها کاهش و کنترل یابد. اما تنها عاملی که هیچ اقدامی توسط دولت یا نهادهای مرتبط برای مهار آن انجام نشده، سلاح است! حتی برخی از نماینده های مجلس این کشور، مانند میچ مک کانل، علنا اجازه تصویب قوانین جدید سلاح را نمی دهند !

طبق تحقیقات یک سازمان غیر انتفاعی (Every Town for Gun Safety) ، در هر روز 100 آمریکایی بخاطر خشونت سلاح کشته و صدها نفر زخمی می شوند، که به طور متوسط 7 نفر از آنها کودک یا نوجوان هستند .

اما تفاوت ممنوعیت سیگار الکترونیک طعم دار و جلوگیری از خشونت سلاح در آمریکا این است که رئیس جمهور یک شماره را در تلفن خود ذخیره نموده است؛ انجمن ملی سلاح آمریکا یا به اختصار NRA.

این سازمان در مبارزات انتخاباتی ترامپ در سال 2016 حدود 30 میلیون دلار به او یاری اقتصادی کرد. یاریی که رئیس جمهور آمریکا را مدیون این انجمن نموده است!

تیراندازی در الپاسو، دیتون و میدلند از آخرین نمونه های برجسته خشونت سلاح در آمریکاست.

از نگاه سیاستمداران جمهوریخواه، علت این کشتارها فقط یک جواب قطعی دارد: بازی های رایانه ای! و نه سلاح!

هر چقدر هم که این ادعا نخ نما شده باشد، قرار است باز هم مقامات آمریکایی، که تحت نفوذ لابی سلاح هستند، آن را تکرار، تکرار و تکرار نمایند.

فضای بوجود آمده توسط لابی سلاح و نفوذ آن در انعکاس پیغام های رسانه ای در آمریکا و همچنین بی اعتنایی مقامات این کشور به خشونت توسط اسلحه، باعث شده تا مردم این کشور بجای پیگیری حل معضل خشونت سلاح، به دنبال ساخت قلعه هایی برای محافظت از فرزندان خود باشند !

اگرچه بیشتر کاربران فضای مجازی از دستور ترامپ برای ممنوع کردن سیگارهای الکترونیکی طعم دار استقبال نکردند، اما اگر دونالد ترامپ واقعا چنین معیاری (جلوگیری از کشته شدن آمریکایی ها) را برای خود تعیین نموده، بهتر بود در نظر داشته باشد که بر اساس گزارش یو اس ای تودی، در بین سالهای 1999 تا 2017 تعداد 38942 کودک آمریکایی بخاطر خشونت سلاح به طور بی رحمانه ای کشته شدند. و فقط در سال 2018 تعداد 73 کودک که کمتر از 12 سال سن داشتند، در تیراندازی ها جان خود را از دست داده اند.

شاید مردم آمریکا باید سلاح ها را نیز به روشی طعم دار نمایند تا مقامات دست به کار شوند!

منبع:جام نیوز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 354

به "ممنوعیت سیگار الکترونیک آری، ممنوعیت سلاح خیر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت سیگار الکترونیک آری، ممنوعیت سلاح خیر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید