مأخذ محاسبه مالیات فروش کالا و خدمات معین شد

به گزارش یادداشت سریع، نمایندگان مجلس، مأخذ محاسبه مالیات فروش کالا و خدمات را تعیین کردند.

مأخذ محاسبه مالیات فروش کالا و خدمات معین شد

به گزارش مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه هشتم مهرماه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی فصل دوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مورد مأخذ، نرخ و نحوه محاسبه ماده پنج این لایحه به تصویب رسید.

در ماده 5 آمده است: مأخذ محاسبه مالیات فروش کالاها و خدمات، در مورد مودیان عضو سامانه مودیان، ارزش فروش مندرج در صورت حساب الکترونیکی است که توسط آنان در سامانه مزبور صادر شده است.

تبصره یک- مأخذ محاسبه مالیات، فروش کالاها و خدمات در مورد مودیانی که عضو سامانه مودیان نیستند و همچنین مودیان متخلف موضوع ماده 9 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، ارزش روز کالا یا خدمت در زمان تعلق می باشد که توسط سازمان امور مالیاتی بر اساس اطلاعات موجود در سامانه مودیان، استعلام از مراجع ذیصلاح یا مشخص کارشناس یا هیئت کارشناسی مشخص می شود. همچنین سازمان می تواند برای مشخص ماخذ مشمول مالیات مودیان مزبور از دفاتر، اسناد و مدارک اعم از الکترونیکی یا غیرالکترونیکی آنها استفاده نماید. مودی مکلف است دفاتر، اسناد و مدارک مذکور را در صورت درخواست ماموران مالیاتی، کارشناس یا هیئت کارشناسی به آنان ارائه کند.

تبصره دو- موارد زیر جزو ماخذ محاسبه مالیات نیست:

الف-انواع تخفیفات اعطایی

ب-مالیات موضوع این قانون که قبلا توسط عرضه کننده کالا یا ارائه دهنده خدمت پرداخت شده است.

ج-سایر مالیات های غیرمستقیم و عوارضی که به موجب قوانین موضوعه هنگام عرضه کالا یا ارائه خدمت به آن تعلق گرفته است.

ت-وجوهی که به موجب سایر قوانین وصول می شود و به حساب درآمد عمومی یا به حساب درآمد شهرداری ها واریز می شود.

ث-کمک های پرداختی های شهرداری ها و دهیاری ها به سازمان های غیرانتفاعی وابسته به خود طبق قوانین و مقررات موضوعه مشروط به آنچه مالیات متعلقه به عنوان بخشی از آن احتساب نشده باشد.

ج-یارانه پرداختی دولت بابت جبران تمام یا قسمتی از قیمت کالاها و خدمات مشمول قیمت گذاری مشروط به آنکه مالیات فروش به عنوان بخشی از آن احتساب نشده باشد.

نمایندگان در ادامه با الحاق یک بند به ماده 5 این لایحه با 128 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس بند الحاقی مذکور؛ وجوهی که از ردیف های مصوب دستگاه های تابعه در قوانین بودجه سنواتی جابجا می شود، مشروط بر آنکه بابت خرید یا فروش کالا و خدمات نباشد، درآمد محسوب نمی شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 424

به "مأخذ محاسبه مالیات فروش کالا و خدمات معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مأخذ محاسبه مالیات فروش کالا و خدمات معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید