عضو ستاد ملی مقابله با کرونا:هنوز داروی اختصاصی کرونا نیامده است

به گزارش یادداشت سریع، خبرنگاران : عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: داروهای متعددی در خیابان ناصرخسرو به نام داروی کرونا به قیمت دهها میلیون تومان فروخته می گردد که معلوم نیست از کجا می آیند و نیز معین نیست داروی گیاهی فراوری شده در کرمانشاه چطور بدون تایید کمیته درمان کرونا وارد بازار شده است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا:هنوز داروی اختصاصی کرونا نیامده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا ،مینو محرز اضافه نمود: هیچ داروی جدیدی برای کرونا در جهان فراوری نشده است. در خصوص دارو نگرانی که وجود دارد این است که بعضی افرادی که با رسانه ها مصاحبه می نمایند، اسم بعضی داروها را بیان و اعلام می نمایند که بیماران فلان دارو را مصرف نمایند، این مساله باعث شده دوباره ناصرخسرو و بازار سیاه دارو شلوغ شده و دارویی که سه تای آن مثلا سه میلیون تومان بوده اکنون به قیمت 20 تا 40 میلیون تومان در ناصرخسرو فروخته می گردد.

وی گفت: هنوز هیج دارو و درمان اختصاصی برای کووید19 وجود ندارد. حتی رمدسیویر هم به عنوان داروی اثربخش بر کووید19 تایید نشده است. یکی از داروهایی که به قیمت گزاف و بی حساب و کتاب در ناصرخسرو فروخته می گردد، رمدسیویر است، این دارو در ایران هم فراوری می گردد و در صورت احتیاج بیماران در بیمارستان با امضای متخصص عفونی برای بیمار تامین می گردد، پوکه های این داروی تزریقی را هم مثل پوکه داروهای مخدر می گیرند که به بازار سیاه نرود.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه نمود: داروی رمدسیویری که اکنون در بازار سیاه است، اگر از فراوریات کارخانه های داخلی است باید معلوم گردد که از کجا به بازار سیاه می آید و اگر هم از کشورهای دیگر است که واقعا فاجعه است و معلوم نیست از کجا می آورند. رمدسیویر ایرانی که اکنون در ایران در دو کارخانه فراوری می شوند، کیفیت خوبی هم دارند طبق مقررات باید فقط در بیمارستان توزیع شوند، بنابراین باید معلوم گردد، داروی رمدسیویری که اکنون در ناصرخسرو هست از کجا می آید.

وی گفت: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید بر توزیع این دارو و داروهای دیگری که در بازار آزاد توزیع می شوند، بیشتر نظارت کند.

محرز اضافه نمود: نکته دیگر درباره داروی گیاهی که می گویند در کرمانشاه ساخته اند و گفته اند کووید19 را در درمان می نماید. معلوم نیست این دارو چیست و از کجا تاییدیه گرفته، در حالی که هنوز در کمیته کشوری درمان ستاد ملی کرونا اصلا مطرح نشده، چطور ممکن است، سازمان غذا و دارو به دارویی که هنوز در کمیته علمی کرونا تایید نشده، مجوز بدهد، این کارها مردم را سردرگم می نماید و مردم میلیونها تومان برای دارویی پول می دهند که اصلا معلوم نیست، چیست و هنوز تایید نشده است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: یکسری داروهای گیاهی یا با پایه گیاهی در جهان فراوری می شوند که خیلی هم خوب و اثربخش هستند اما با حساب و کتاب و تاییدیه های علمی فراوری می شوند. فراوری این داروها سالها طول می کشد و مدتها طول می کشد که تاییدیه بگیرند و باید مراحل کارآزمایی بالینی دقیق داشته باشند. این همه وزارت بهداشت برای درمان کرونا پروتکل نوشته اما مراکز درمانی کارهایی انجام می گردد که واقعا مردم سردرگم می شوند.

محرز درباره فراوری واکسن کرونا نیز گفت: فراوری واکسن کووید19 در آمریکا یک پیشرفت مهم است تاثیر واکسن شرکت فایزر که با همکاری شرکت آلمانی بیو ان تک ساخته می گردد از این نظر مهم است که مانند واکسن ایدز که در جهان به دنبال ساخت آن هستند، یک نوع واکسن RNA است. عمکرد پیروز این واکسن می تواند امیدهایی برای فراوری واکسن ایدز هم به وجود آورد. در واقع اگر این واکسن کرونا پیروز عمل کند برای همه ویروس های مشابه که واکسن ندارند می توان واکسن ساخت.

وی ادامه داد: واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد و واکسن کرونا شرکت مدرنا آمریکا هم فراوری شده و همه اینها وارد مرحله تایید سازمان بهداشت جهانی شده اند و اگر سازمان بهداشت جهانی تایید کند، اعلام نموده اند که از ابتدای سال جدید میلادی وارد بازار می گردد.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همه نگران این هستیم که واکسن فراوریی کرونا زمان اثربخشی مناسبی داشته باشد و انتظار داریم واکسن کرونایی که تایید می گردد حداقل به اندازه واکسن آنفلوانزا یکسال ایمنی بدهد و هر سال یکبار تکرار گردد، اگر این طور باشد یک پیشرفت عظیم و واکسن بسیار موثر است اما اگر قرار باشد هر دو یا سه ماه یکبار تکرار گردد، خیلی ارزش ندارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1333

به "عضو ستاد ملی مقابله با کرونا:هنوز داروی اختصاصی کرونا نیامده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو ستاد ملی مقابله با کرونا:هنوز داروی اختصاصی کرونا نیامده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید