عابر پیاده در چه تصادفاتی مقصر شناخته می گردد؟

به گزارش یادداشت سریع، تهران (پانا) - سرهنگ جهانی درباره حوادثی که در آن عابر پیاده حضور دارد، توضیحاتی داد.

عابر پیاده در چه تصادفاتی مقصر شناخته می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، سرهنگ عین الله جهانی معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا با اشاره به وظایف عابرین پیاده در تردد از خیابان ها گفت: عابرین به عنوان کاربران ترافیکی مثل رانندگان، یکسری وظایف دارند. در ماده 2015آیین نامه هدایت و رانندگی تکالیف 9گانه ای برای عابرین پیاده ذکر شده که مکلفند در زمان عبور و تردد در معابر آن ها را انجام دهند.

وی ادامه داد: استفاده از پل عابر پیاده، عبور از زیرگذر های مخصوص عابرین، توجه کردن به چراغ قرمز عابرین پیاده و پرهیز از دویدن ناگهانی در راستا از مواردی هستند که در این ماده به آن ها پرداخته شده است.

سرهنگ جهانی توضیح داد: ماده 26 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اشاره بر این دارد که اگر عابر پیاده از محل های مخصوصی که برایش پیش بینی شده عبور نکند و راننده وسیلهی نقلیه ای با این عابر برخورد کند و دارای چهار شرط باشد، عابر پیاده مقصر شناخته می گردد.

وی اضافه نمود: این شروط برای راننده شامل گواهینامه مجاز، سرعت مجاز، وسیله نقلیه هیچ نقص فنی موثر در آن تصادف نداشته باشد و راننده تمام کوشش خود را برای پیش گیری از تصادف به کار بسته باشد. در این صورت راننده هیچ مسئولیت مدنی و کیفری نخواهد داشت.

معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا گفت: البته در مکان هایی مثل اتوبان ها برابر ماده 4قانون ایمنی راه ها و راه آهن، اگر عابر پیاده در اتوبان تردد کند و تصادفی پیش بیاید عابر پیاده مقصر شناخته می گردد و منظور از اتوبان در این قانون بزرگراه های درون شهری نیست.

وی بیان نمود: همکاران ما اگر تشخیص بدهند عابر پیاده را 100 درصد مقصر حادثه می دانند، اما اگر در بعضی از تصادفات مشاهده نمایند که مسبب و علت حادثه دو مورد است، اگر به نتیجه برسند هم عابر پیاده و هم وسیله نقلیه مقصر حادثه اند، عابر پیاده و راننده خودرو 50 درصد مقصر شناخته می شوند.

وی اضافه نمود: مثلا اگر خدایی نانموده پای عابر پیاده شکسته گردد، نصف دیه پای شکسته را دریافت خواهد نمود و اگر وسیله نقلیه آسیب دیده نصف خسارت وارد شده را می تواند از عابر پیاده دریافت کند.

سرهنگ جهانی گفت: معمولا هر بزرگراه یا اتوبانی با نرده های فلزی بسته شده که عابر پیاده از آن عبور نکند و این نرده ها حریم پل عابر محسوب می شوند، اما اگر این ها نباشد آنچه که در رویه کار است، بسته به راه ها متفاوت می گردد. ممکن است زمانی در اتوبان باشد و سرعت وسایل بالا باشد که 200 متر این طرف و آن طرف پل را در نظر می گیرند.

وی خاطر نشان کرد: در بزرگراه راه ها و خیابان ها معمولا بسته به شرایط راه بین 100 تا 150 متر را در نظر می گیرند و این فاصله حریم پل محسوب می گردد. اگر 4 شرطی که گفته شد را راننده رعایت نموده باشد عابر پیاده 100 درصد مقصر شناخته می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1396

به "عابر پیاده در چه تصادفاتی مقصر شناخته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عابر پیاده در چه تصادفاتی مقصر شناخته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید