صادرات ایران به روسیه 49 درصد افزایش یافته است

به گزارش یادداشت سریع، نشست مدیران گمرکی اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور با موضوع کریدور سبز گمرکی برگزار گردید. مظفر علیخانی معاون استان ها و تشکل های اتاق ایران درباره ضرورت برگزاری این نشست گفت: همکاری ایران با کشورهای همسایه و منطقه و به ویژه با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا آن هم در شرایطی که اقتصاد و تجارت ایران از محدودیت های ناشی از تحریم به شدت رنج می برد بسیار حائز اهمیت است. و این نشست در پی تسهیل بهره برداری از فرصت های تجاری پیش روی ایران است.

صادرات ایران به روسیه 49 درصد افزایش یافته است

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه هم درباره بعضی مسائل پیش روی تجار برای استفاده از ظرفیت کریدور سبز گفت: از سال 95 کریدور سبز از سوی دو طرف به امضا رسید. همین کریدور را ترکیه هم ایجاد نموده است. اما در حالی که حجم صادرات مواد خام کشاورزی این کشور به 6 میلیارد دلار رسیده است ما نتوانستیم از همه ظرفیت های کریدور استفاده کنیم. این موضوع چند علت دارد از جمله بی اطلاعی فعالان مالی از این موقعیت و یا بحث کدگذاری ها. اگر گمرک ایران بخواهد این کدگذاری را انجام دهد خیلی از مسائل ما حل شده و می توانیم بخش زیادی از مواد خام کشاورزی خودمان را به روسیه صادر کنیم.

تیزهوش تابان، تبدیل گمرک آستارخان به پست گمرکی را یکی دیگر از مسائل دانست و ادامه داد: بسیار یاز مراودات تجاری ما از آستاراخان انجام می گردد. از مسئولین می خواهیم رایزنی نمایند تا مثل گذشته به صورت یک گمرک مستقل در کشور روسیه عمل کند. از گذشته این گمرک فعال بود اما بعد از اینکه بازار مشترک در آستاراخان به وجود آمد گمرک آستارخان را به پست گمرکی تقلیل دادند و این منجر به معطلی کالاهای ما شده است.

در ادامه نشست، کاخکی مدیرکل دفتر همکاری های بین المللی گمرک جمهوری اسلامی درباره مزیت های پذیرش و فعالیت تجار در کریدور سبز شرحاتی داد. او با بیان اینکه پروژه کریدور سبز گمرکی ایران و رسیه را در سال 85 با هدف ایجاد بستری برای استفاده از تسهیلات برای تبادل کالای تجار آغاز کردیم ادامه داد: کاهش اسناد مورد احتیاج برای انجام تشریفات گمرگی، تسریع در انجام این تشریفات و به حداقل رساندن استفاده از فرم های گمرکی بر اساس تحلیل اطلاعاتی کالاها در چارچوب سیستم مدیریت ریسک و در نهایت افزایش تجارت بین دو کشور ایران و روسیه از اهداف این پروژه بوده است.

او با اشاره به مزیت های ورود به این پروژه برای تجار گفت: توسعه همکاری های گمرکی به ویژه در زمینه تبادل الکترونیکی اطلاعات، ایجاد شرایط مطلوب برای فعالان تجاری، افزایش کارایی کنترل های گمرکی، حذف و یا تسهیل در کنترل های فیزیکی در گمرک دو کشور برای تجاری که از طرفین معرفی می شوند و بعلاوه پذیرش اظهارنامه های گمرکی مشمول حداقل اسناد به شرط ارائه اسناد در مدت مشخص شده، تبادل اطلاعات مربوط به کالاها و وسایط حمل و نقل فعالان حوزه تجارت خارجی بین دو کشور، استفاده داوطلبانه از این پروژه برای فعالان تجارت خارجی ایران و روسیه، تبادل لیست فعالان تجارت خارجی مشمول این پروژه که دارای ریسک پایین تخلفات گمرکی هستند از مزیت های کریدور سبز گمرکی ایران و روسیه برای تجار است.

به گفته او چارچوب این پروژه بر مبنای شفافیت و قابلیت پیش بینی پذیر بودن و غیرتبعیض آمیز بودن مبادلات است. بعلاوه ارائه الکترونیکی اطلاعات به گمرک طرف دیگر قبل از اظهار کالا به گمرک مقصد و هم تصاویر اسنادی نظیر: فاکتور، اسناد محموله و حمل و ...با هدف تسریع در انجام تشریفات گمرک، کاهش تعداد اسناد مورد احتیاج و اولویت داشتن در گمرکات طرفین برای ترخیص کالاهای خود، استفاده از مزایای تسریع در انجام تشریفات گمرکی در گمرکات طرفین، عدم انجام کنترل های فیزیکی گمرکی برای اشخاص فاقد سابقه تخلف و در نهایت کنترل فیزیکی در حداقل زمان از دیگر مزایای کردیور سبز است.

کاخکی به مراحل پذیرش در کریدور در گمرک جمهوری اسلامی اشاره نمود و ادامه داد: برای اینکه یک فعال مالی بخواهد در این پروژه قرار بگیرد شرایطی داریم که در وبسایت irica.ir قید شده است. از جمله دریافت معرفی نامه از معاونت امور بین الملل اتاق ایران به دفتر همکاری های بین الملل به وسیله متقاضی، تکمیل فرم ثبت نام، تکمیل فرم تعهدنامه، تکمیل مشخصات شرکت متقاضی به زبان انگلیسی، تکمیل فرم اعلام مشخصات شرکت روسی طرف قرارداد شرکت ایرانی به وسیله متقاضی، ارسال فرم های تکمیل شده به گمرک روسیه، اعلام به شرکت در صورت پذیرش از طرف گمرک روسیه به وسیله دفتر همکاریهای بین الملل گمرک.

به گفته او مراحل اجرایی کریدور سبز در گمرک روسیه هم عبارت اند از: اطلاع رسانی قبل از ورود، سیستم ارتباطات الکترونیکی، اظهارنامه الکترونیکی ، کاهش تعداد اسناد، ترخیص اتوماتیک کالا که اینها منجر به کاهش مدت زمان معطلی کالا و تسریع در ترخیص کالا می گردد.

بنا بر شرح کاخکی در نقشه راهی که روس ها برای اجرای پروژه کریدور سبز پیش بینی نموده اند حداکثر زمان ترخیص کالا برای صادرات 3 ساعت و 10 دقیقه و برای واردات 46 ساعت و 20 دقیقه در نظر گرفته شده است. بعلاوه تعداد اسناد برای واردات به 4 سند و اسناد صادرات به 3 سند کاهش یافته است. به علاوه تسریع در ترخیص کالا در مرحله بازرسی هم 19 دقیقه در نظر گرفته شده است.

کاخکی با اشاره به آمار مقایسه ای سه ماهه اول سال 99 و 1400 درباره مبادلات تجاری ایران و روسیه گفت: خوشبختانه تبادل تجاری ما با روسیه افزایش داشته است. واردات ما به ارزش دلاری 772 میلیون دلار در سه ماهه اول سال جاری نسبت به سه ماهه سال قبل حدود 15 درصد افزایش داشته است. در خصوص صادرات هم حدود 49 درصد صادرات ما به روسیه نسبت به سه ماهه اول سال 99 افزایش داشته است.

در ادامه کاخکی در پاسخ به این سوال که در این کریدور برای برطرف مشکل نقل و انتقال ارز در مبادلات با اتحادیه اوراسیا که همچنان برقرار است چه تصمیمی گرفته شده گفت : با توجه به مسائلی که در سوئیفت وجود دارد بحث نقل و انتقال ارز بین ایران و اوراسیا هم از این قاعده مستثنا نیست. در سازمان توسعه تجارت که متولی اجرای موافقتنامه تشکیل منطقه تجاری ایران و اوراسیا است کارگروه بانکی پیش بینی نموده اند تا راه چارهی برای مسائل پیدا نمایند. الان استفاده از صرافی ها در دستور کار قرار گرفته است. به علاوه روسیه به این جمع بندی رسیده که از سوئیفت داخلی استفاده کند که از سوئیفت بین المللی مجزا باشد و مکاهمم های نقل و انتقال ارز را برای کشورهای تحت تحریم پیدا کند و تبادل با روبل را جایگزین مبادله با دلار کند. همه این ها پیش بینی شده اما فعلا تنها راه چاره عملیاتی موجود در حال حاضر استفاده از صرافی هاست.

در ادامه تیزهوش تابان، رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه هم به این سخنان افزود : بازرگانان ما می توانند روبل دریافتی خودشان را به بیزینس بانک تحویل بدهند و بعد از مدت زمان کمتر از 72 ساعت ریال خودشان را در ایران تحویل بگیرند. اگرچه این تبدیل هزینه دارد اما راه انتقال بسیار مطمئنی است. در غیر این صورت بازرگانان باید از صرافی ها استفاده نمایند.

تیزهوش در سرانجام این نشست به مشکل قوانین و بخش نامه های متعدد در صادرات ایران اشاره نموده و گفت: ما در همه جا حضور داریم اما استمرار این حضور ضعیف است. الان در روسیه شرایط خوبی برای فعالیت ما ایجاد شده است اما بخش نامه و آیین نامه هایی که هر لحضه صادر می شوند جهت فعالیت را برای فعالان مالی سخت نموده اند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: fastnote.ir شناسه مطلب: 1939

به "صادرات ایران به روسیه 49 درصد افزایش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات ایران به روسیه 49 درصد افزایش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید